Scooterlar için yeni dönem

TBMM Genel Kurulunda kabul edilen kanunla birlikte elektrikli scooter ve kullanımına ilişkin hususlar hakkında bazı düzenlemeler yapıldı.

Gündem 24.12.2020, 12:29
Scooterlar için yeni dönem

Türkiye Çevre Ajansının Kurulması ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi, Meclis Genel Kurulunda kabul edildi. Kabul edilen kanunda motorsuz ve elektrikli araçların yaygınlaştırılması öngörüldü.

Elektrikli scooter ve kullanımına ilişkin diğer hususlar İçişleri, Çevre ve Şehircilik ile Ulaştırma ve Altyapı bakanlıkları tarafından müştereken çıkarılan yönetmelikle belirlenecek.

Türkiye Çevre Ajansının Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

ELEKTRİKLİ SCOOTERLERİN KULLANIMI

Belediye Gelirleri Kanunu'nda değişiklik yapılarak güvenli, sağlıklı ve çevreci ulaşım araçlarından biri olan elektrikli scooterlerın teşvik edilmesi ve kullanımının yaygınlaştırılması için paylaşımlı elektrikli scooterlerden alınacak işgal harcı bedeli en az tarife üzerinden hesaplanacak. Bu kapsamda belediyelerce bir e-scooterden günlük 16 kuruş işgal harcı alınacak.

Düzenlemeyle çevrenin korunmasına ve iyileştirilmesine yönelik ilkelere sıfır atığın yaygınlaştırılması, motorsuz ve elektrikli araçların yaygınlaştırılması ve plastik içerikli ambalajların azaltılması ilkeleri eklenecek.

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
banner138