Şehit katilini kim serbest bıraktı?

Şehit katilini kim serbest bıraktı?
CHP lideri Kılıçdaroğlu, şehit Fethi Şahin’in ailesini ziyaret etti. Ziyaret sonrası konuşan Kılıçdaroğlu, Olayın faillerinden birisinin Türkiye'de yakalandığını, fakat bir süre sonra serbest bırakıldığını ifade eden Kılıçdaroğlu, “Bir gazeteci arkadaşımız yazdıktan sonra öğrendik. Kim bu katili serbest bıraktı? Kimler aracı oldu?” diye sordu. Kılıçdaroğlu, “İktidar olursak bunun tüm ayrıntılarını ortaya çıkaracağız, aileleri bilgilendireceğiz" dedi

Konya'da bulunan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, şehit Fethi Şahin'in ailesini ziyaret etti. Ziyaretin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, “Fetih Şahin kardeşimizle ilgili olarak, 6 yıl geçmesine karşın şu ana kadar akıbeti meçhul. Anne, baba bekliyor evladını. Bu arada beni en çok üzen olay, olay sosyal medyaya yansıdıktan sonra ordumuzdan ve hükümet kanadından hiçbir açıklamanın gelmemiş olmasıydı. Bir ordu önce kendi askerine sahip çıkar. Sahip çıkmak görevidir zaten. Bu olayı TBMM açıldığında, parlamentonun gündemine getireceğiz. Allah nasip eder iktidar olursak, bu olayın bütün ayrıntılarını ortaya çıkaracağız, aileleri bilgilendireceğiz. Eğer askerlerimiz şehit olduysa onları kendi topraklarına ayrıca getireceğiz. Hiçbir ordu kendi askerini yalnız bırakamaz” dedi. 


Kabul etmiyorum

Olayın faillerinden birisinin Türkiye'de yakalandıktan sonra serbest bırakıldığını, olayın kamuoyuna yansıması üzerine yeniden yakalandığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Başka bir acı olay daha, bu olayın faillerinden birisi Türkiye'de yakalandı, hapse atıldı. Fakat bir süre sonra bunun serbest bırakıldığını, bir gazeteci arkadaşımız Sayın İsmail Saymaz yazdıktan sonra öğrendik. Kim bu katili serbest bıraktı? Kimler aracı oldu? Kimler, nasıl bu katillerin serbest bırakılmasına imkân verdi? İsmail Saymaz yazdıktan sonra kişi yakalandı ve şu anda hapiste ve yargılanıyor. Böyle bir devlet anlayışını kabul etmiyorum. Devlet dediğimiz askerine, milletine sahip çıkar. Devlet dediğimiz askerin kanını, canını yerde bırakmaz, devlet dediğimiz kurum asker şehit olduysa kendi topraklarına getirir. 6 yıl geçti, akıbeti meçhul. Olacak şey değil. Kabul etmiyorum” diye konuştu. 


Aileyle helalleşeceğiz

İktidar olduklarında bütün olayı açıklayacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, “Kamuoyunun bilgisine sunacağız ve bütün bu ayrıntılar ortaya çıktıktan sonra da devlet olarak gelip aileyle helalleşeceğiz. Bizim bu konudaki hedefimiz budur. Toplumla kucaklaşmak. Acılar yaşanır ama acıları paylaşmak zorundayız. Doğruları ailelerin önüne koymak zorundayız. Aileler beklenti içinde olamaz, beklenti içinde kalmamalı” dedi. Kılıçdaroğlu, “Ben defalarca söyledim. ‘Kışlaya siyaseti sokmayın, adliyeye siyaseti sokmayın, camilere siyaseti sokmayın' dedim. Buralarda siyaset olmaz. Eğer kışlaya siyaseti sokarsanız, tablo, 6 yıldır aile bekliyor ama ne olacağını kimse bilmiyor” diye konuştu. 


Fethi Şahin kimdir?

IŞİD, 2016 yılında, Suriye'de rehin aldığı Türk askerleri Sefter Taş ve Fethi Şahin'i yakılarak katletmesine ilişkin bir video yayınlamıştı. Videonun yayınlanmasından yaklaşık 11 ay sonra, 9 Ekim 2017’de Sefter Taş’ın ailesine, çocuklarının şehit olduğu bildirilmiş ancak Fethi Şahin’in ailesine ise herhangi bir bilgi verilmemişti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.