Sistem çöküyor!

Türkiye, koronavirüs salgınından bu yana en yüksek vaka ve ölüm sayılarının yaşandığı, hemen her şehirde yoğun bakım servislerinin kapasite sınırında hizmet vermeye zorlandığı bir dönemden geçiyor. Damga'ya konuşan Türk Eczacıları Birliği Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak, "Yoğun bakımların doluluğu, artan vaka sayıları sebebiyle alarm veriyor. Sağlık çalışanları ise çok doğal olarak tükenmiş vaziyette" dedi

Gündem 22.04.2021, 14:01 Burak ZİHNİ
Sistem çöküyor!

Son açıklanan verilere göre Türkiye’deki vaka haritası alarm vermeye devam ediyor. Yüksek ve çok yüksek riskli illerin sayısı artarak oranlarda rekor seviyeye ulaşıldı. Sahadaki uzmanlar durumun her geçen gün çok daha ciddi olmaya başladığının uyarısını yaparak, yeterli kısıtlama uygulanmazsa tablonun daha kötüsünün görülebileceğine vurgu yapıyor. Gazetemize konuya ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulunan Türk Eczacıları Birliği Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak, “Ülkemizde şu an seyreden COVID-19 tablosu düşündürücü ve kaygı verici boyutta. Yoğun bakımların doluluğu, artan vaka sayıları gibi durumlar sebebiyle sağlık sistemi alarm veriyor. Sağlık çalışanları ise çok doğal olarak tükenmiş vaziyette” dedi.

Sorumlusu vatandaş değil

Aşı geliştirme konusunda önümüzde çok yol olduğunu söyleyen Çolak, “Bir yandan aşılama çalışmaları devam ediyor ancak nüfusun geneline yayılmış durumda değil, aktif olarak çalışma hayatına çalışan kesime henüz aşı sırası gelmedi. İlaç çalışmalarının da hızlanması elzem diyebiliriz. Vatandaşlarımızın aşılanmış olsun olmasın maske, mesafe, hijyen ve havalandırma önlemlerini almaları büyük önem taşıyor. Çözümü aşıya havale etmenin, bulaşıcılığın sorumluluğunu topluma yüklemenin doğru olmadığını düşünüyorum. Salgının seyri nasıl devam edecek bilmiyoruz, ancak şu anki tablo çok ama çok ağır. O sebeple önlemlerin de sıklaştırılması, ağırlaştırılması önemli” ifadelerini kullandı.

AŞILAMADA NE DURUMDAYIZ?

Sağlık Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan 21 Nisan tarihli verilere göre, toplam yapılan aşı sayısı 20 milyon 466 bin 956 oldu. Bu aşıların 12 milyon 582 bin 559'u birinci doz, 7 milyon 884 bin 397'si ise ikinci doz oldu. İstanbul'da toplam aşılama sayısı 3 milyon 252 bin 437 kişi olurken bunun 2 milyon 037 bin 248'i birinci doz, 1 milyon 215 bin 189'u ise ikinci doz oldu. Ankara'da ise toplam yapılan aşı sayısı 1 milyon 636 bin 807 oldu. Bu aşıların 1 milyon 024 bin 299'u birinci doz olurken 612 bin 508 kişi de ikinci doz aşı oldu. 1 milyon 388 bin 939 toplam aşının yapıldığı İzmir'de birinci doz sayısı 851 bin 343 olurken 537 bin 596 kişiye de ikinci doz aşı yapıldı.

Yorumlar (1)
Veysel Kalkan 4 ay önce
Eyyy, Türk Eczacıları Birliği Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak; sen hangi selayet ile bu salgın hakkında yorum yapmaya kalkıyorsun? Bıktık artık yetkisiz kişilerin korku pompalayıcı açıklamalarından. Kendinize gelin. Türkiye'de yüz küsür bin doktor var ama medyada bakıyoruz 20-30 tane sözde bilim adamı veya doktor konuşabiliyor sadece. Daha izole edilememiş ve kanıtlanamamış bir virüse 6 ay gibi kısa sürede nasıl aşı bulunduğu tartışılmıyor neden? Çünkü medyada gördüğünüz sözde bilim adamlarını fonlayanlarla grip virüsünün dna'sı ile oynayanlar aynı kişilerde ondan. Virüs öldürmez, yanlış tedavi ve ilaçlar öldürür.
banner138
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?