Şubat ayında ilk hasat: Kilosu 500 lira

Yaz mevsiminin başlangıç sembolü eriğin ilk hasadı Şubat ayında yapıldı. Hasadı yapılan yeşil eriğin kilosu 500 liradan satılıyor.

Gündem 24.02.2021, 10:17 28.02.2021, 10:43
Şubat ayında ilk hasat: Kilosu 500 lira

Mersin'in Erdemli ilçesinde can eriğin ilk hasadı yapıldı. Havaların mevsim normallerinin üstünde seyretmesi üzerine 10 gün erken başlayan hasat ile Erdemli üreticililerde sevince yol açtı.

Erdemli'ye bağlı Ayaş Mahallesin'de 3 dönüm örtü altında, erik üreticiliği yapan Cengiz Yıldız, “Sezonun ilk hasadını şubat ayında yapmış bulunuyoruz. Havaların sıcak gitmesi nedeniyle hasat zamanı 10 gün öncesinden yapıldı. İlk hasat olmasına rağmen rekolte de çok güzel. İnşallah bundan sonraki hasatlar da güzel ve bereketli geçer. Herkese hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

İlk hasat ürünleri başta büyükşehirlere, ardından Rusya'ya

Erdemli'de Türkiye'nin ilk turfanda erik hasadının ardından alım yaptıklarını aktaran erik tüccarı Selahattin Öztürk, "Kilosunu 500 TL'den satın aldığımız erikleri yüzer gramlık kaselere koyarak satışa sunacağız. İlk hasat ürünlerini İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlere göndereceğiz. Daha sonra hasat çoğaldığı zaman eriklerimizi bütün ülke geneline ve özellikle Rusya pazarına göndereceğiz. Şu anda özellikle hamileler ve aş erenlerin tercih ettiği can erikleri kısa süre sonra çoğalacaktır. Bütün üreticilerimize bol ve bereketli sezon diliyorum” şeklinde konuştu.

Erken hasadın sebebi iklim değişikliği

Ziraat Mühendisi Mustafa Besili söz konusu erken hasat ile ilgili, “Türkiye artık iklim değişikliğine gidiyor. Akdeniz iklimi yerine yarı kurak bir iklime doğru gidiliyor. Artık bundan sonra bütün üreticilerin bunu dikkate alması gerekiyor. İklim değişikliğinin yaşanması ile birlikte birçok ürün artık normal mevsiminden önce hasat edilebiliyor. Can eriği hasadının normalde mart ayının başlarında yapılması gerekiyordu ama havaların sıcak olması nedeniyle hasat zamanı öne alınmış oldu” ifadelerini kullandı.

DHA

Yorumlar (0)
banner138
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?