Tarım ve Orman Bakanlığı'nın internet sitesine yapılan saldırılarda veri kaybı yaşandı mı?

Sabah yazarı Dilek Güngör, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın internet sitesine yangınların ardından siber saldırı gerçekleştiğini belirterek çarpıcı ifadeler kullandı.

Gündem 06.08.2021, 12:03 06.08.2021, 12:04 Burak ZİHNİ
Tarım ve Orman Bakanlığı'nın internet sitesine yapılan saldırılarda veri kaybı yaşandı mı?

Sabah yazarı Dilek Güngör, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın internet sitesine yangınların ardından siber saldırı gerçekleştiğini belirterek, "Tarım ve Orman Bakanlığı'nı, Cumhurbaşkanlığı Dijital Ofisi'ni, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nu aradım, ilgilerle konuştum. Gece yarısı gerçekleşen ve 4 saat süren siber saldırıda bakanlığın çok önemli verileri hedef alınmış… Çiftçi Kayıt Sistemi'nden Türkiye'deki hayvancılık varlığına, bitkisel üretim verilerine kadar her şey…" dedi. 

Güngör, yazısına şöyle devam etti:

"Hacker'lar bazı makinaları şifrelemiş… Saldırganlar zararlı yazılımla verileri boşaltmaya çalışmışlar… Kurumun içindeki bilgisayarlara enfekte oldukları tespit edilmiş… Bakanlık bilgisayarlarının siber saldırı altında olduğu fark edilmiş… Tarım ve Orman Bakanlığı, BTK, Dijital Dönüşüm Ofisi devreye girmiş… Koordinasyon halinde saldırı girişimi önlenmiş…

Edindiğim bilgilere göre, şu anda herhangi bir veri kaybı yok. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın veri saklama merkezinin bakanlığın dışında başka bir yerde olduğu belirtiliyor. Şu anda şifrelenen makinalar kriminal laboratuvarlarda inceleniyor. Cumhuriyet Başsavcılığı'na da suç duyurusunda bulunuldu. Siber Suçlarla Mücadele birimleri konuyu yakın takibe aldı.

Dediğim gibi, sonuçta ne çıkar bilmiyorum. Ancak yangın hadiselerinden birkaç gün sonra Tarım ve Orman Bakanlığı'na böyle bir siber saldırı girişimi yapılıyor olmas

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?