"Tasarruf tedbirlerine uyan yok!"

"Tasarruf tedbirlerine uyan yok!"
CHP’li vekil Gülcan Kış, Mehmet Şimşek’in tasarruf tedbirlerine kamu kuruluşları tarafından uyulmadığını dile getirdi.

CHP Mersin Milletvekili Gülcan Kış, Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’in “taviz verilmeden uygulanacak” dediği “Kamu Tasarruf Tedbirleri Genelgesi”ne hiçbir kamu kuruluşunun uymadığını, genelgenin yayınlandığı günden bugüne ciddi harcamalar yapıldığına dikkat çekti. 17 Temmuz 2023 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek tarafından tüm kamu kurum ve kuruluşlarına gönderilen Tasarruf Tedbirleri Genelgesi hakkında yazılı soru önergesi veren CHP’li Kış, 2 haftada hiçbir kısıtlamaya ve tasarrufa gidilmediğini aksine yüksek harcamalar yapıldığını belirtti.

Kış, Bakan Şimşek tarafından, taviz verilmeden tüm kurumlarda tasarruf tedbirleri alınacağı uyarısının yapıldığını ancak basına yansıyan haberlere göre, verilen talimatın aksine harcamalarda artış olduğuna dikkat çekti. 21 yıllık AKP hükümetinin ekonomi politikasının iflas ettiğini, vergi ve zamlarla bu krizin faturasının sadece vatandaşa kesildiğini ifade eden CHP’li Kış, kamuda ki harcamalardaki artışların izaha muhtaç olduğuna vurgu yaptı.

gulcan-kis-ic.jpg

Bakan Şimşek’e 5 soru

Bakan’ın tavizsiz kamuda tasarruf kararına rağmen her kalemde artış olduğunun basına yansıdığına dikkat çeken Kış, 28 Temmuz’a kadar Bakanlığa bildirilen tasarruf tedbirlerinin kalem kalem neler olduğunu sordu. Mersin Milletvekili Gülcan Kış’ın yanıtlaması istemiyle Bakan Şimşek’e yönelttiği sorular şöyle:

1. 17 Temmuz 2023 tarihinde tüm kamu kurumlarına gönderdiğiniz ve 28 Temmuz 2023 tarihine kadar Bakanlığınıza resmi yazıyla bildirilmesini istediğiniz, kamu kurumlarının genelge kapsamında ki tasarrufları ve aldığı tedbirler kalem kalem nedir?
2. Kamu kurum ve kuruluşlarının; taşınmaz edinimi ve kiralanması, resmi taşıt edinimi ve kullanımı, haberleşme giderleri, personel görevlendirmeleri, basın ve yayın giderleri, kırtasiye ve demirbaş alımları gibi giderlerini tasarruf kurallarına uygun gerçekleştirmediği iddiaları doğru mudur?
3. Kamuoyuna yansıyan haberlerde yer aldığı şekliyle, kamu idarelerinin toplam taşıt kiralama, organizasyon ve tanıtım giderlerinin 1 milyar TL’yi aştığı doğru mudur? Yapılan organizasyon ihalelerinin içeriği ve tutarları ne kadardır? 2023 yılının ilk 6 ayında kamu kurumları tarafından başta makam araçları olmak üzere taşıt kiralama bedelleri ne kadardır? Geçen yılın aynı döneminde bu miktar ne kadardır?
4. 17 Temmuz 2023 tarihinde yayımlanan genelge ile, Harcamaların yeniden gözden geçirilmesi ve tasarruf takibinin taviz verilmeden sağlanması gerektiği talimatını vermenize rağmen 14 günde bu kadar israf yapılması konusunda bir yaptırımınız olacak mıdır?
5. Kamuda ki bu israfı göz önüne alırsak, gündeminizde yeni zamlar ve vergiler yer almakta mıdır?

İlgili Haberler

Kaynak:HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.