TBMM Başkanı Şentop: 'Teknik olarak Cumhurbaşkanı Montrö'yü tanımıyorum diyebilir'

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, geçtiğimiz günlerde 'Cumhurbaşkanımız isterse Montrö'yü de fesh edebilir' sözlerine açıklık getirdi. Şentop, sözlerinin çarpıtıldığını söyledi.

Gündem 29.03.2021, 13:34 29.03.2021, 13:43
TBMM Başkanı Şentop: 'Teknik olarak Cumhurbaşkanı Montrö'yü tanımıyorum diyebilir'

Şentop, konuyla ilgili 'Hak ve hukukumuzu antlaşmalar korumaz; antlaşmaları hak ve hukukumuzu koruma kudretimiz ve kararlığımız var eder' diyerek şunları belirtti:

"Başta Montrö olmak üzere Türkiye'nin taraf olduğu ve elde etmiş olduğumuz mevzilerle ilgili hiçbir tartışma yoktur, o konuşmada da böyle bir şey yoktur, benim hukuki boyutta anlatmam söz konusudur. Türkiye'de siyaset yapan bazı insanların bir kişiyi eleştirirken en azından ne dediğine bakması gerekir diye düşünüyorum."


 

'Siyasetçi olarak ortalama zeka seviyesini hesap ederek konuşuyoruz'

Gerek Lozan, gerek Montrö gibi anlaşmaların özel bir boyutu olduğunu vurgulayan Şentop, "Sadece hukuki boyutlarla ilgili insanlar iş yapmazlar. Ben boşanmayla ilgili prosedür anlatsam, insanları boşanmaya teşvik etmiş mi olurum? Bu kadar saçmalığı anlamakta gerçekten zorlanıyorum. Montrö gibi, Lozan gibi anlaşmalarda çıkma gibi bir şeyin mevzubahis olmayacağını çok çarpıcı bir şekilde söyledim. O konuşmada da böyle bir şey yoktur, uluslararası anlaşmalarla ilgili hukuki boyutu anlatmam söz konusudur. Siyasetçi olarak ortalama zeka seviyesini hesap ederek konuşuyoruz. Bunun altında olan varsa yapabileceğim bir şey yok." ifadelerini kullandı.


'Teknik olarak yapılabilir'

Şentop'a yöneltilen 'Bir Cumhurbaşkanı Montrö'yü tanımıyorum' diyebilir mi sorusuna cevap olarak, 'Teknik olarak yapılabilir' diyerek şunları söyledi: "Ancak mümkün ve muhtemel arasında fark var. Yeterli yoğurt bulursanız Marmara Denizi’nden ayran yapmak da mümkündür"

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
banner138