Türk bilim insanları örnek gösterildi

Koronavirüs aşısı geliştiren Türk bilim insanları Dr. Özlem Türeci ve eşi Prof. Dr. Uğur Şahin, Avrupa'nın başarılı göçmen entegrasyonuna örnek gösterildi ve övgüyle bahsedildi.

Gündem 19.11.2020, 17:24 19.11.2020, 17:32 Gazete Damga
Türk bilim insanları örnek gösterildi

Avrupa Parlamentosu ve Alman Meclisi tarafından düzenlenen 'Avrupa'da Göç ve İltica' konulu konferansta koronavirüs (covid-19) aşısını geliştiren Türk bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci'nin başarısı örnek gösterildi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen, konferansın açılışındaki konuşmasına Türk bilim insanlarının başarısından bahsederek başladı.

"ENTEGRASYONUNUN KARŞILIĞI ALINIYOR"

Şahin'in çok küçük yaşlarda Almanya'ya giden göçmenlerden olduğunu hatırlatan von der Leyen, Uğur Şahin'in kovid-19'a karşı aşıyı 'rekor sürede geliştiren' BioNTech şirketinin kurucusu olduğunu söyledi.

Göçmenlerin başarı hikayelerinin ve başarılı entegrasyon örneklerinin anlatılmasının önemine dikkati çeken Von der Leyen, "Aslında bu örneklerden o kadar çok var ki. Üstelik birçoğu da bilinmiyor" dedi.

Von der Leyen, entegrasyonun göç konusunda çok önemli bir başlık olduğunu vurgulayarak "Başarılı entegrasyonun karşılığı fazla fazla alınıyor. Hem duygusal olarak hem de topluma yapılan katkı olarak" diye konuştu.

TÜRK BİLİM İNSANLARININ ÇALIŞMASI YANKI UYANDIRDI

Uğur Şahin, 1965'te İskenderun'da doğduktan sonra 4 yaşındayken annesiyle Almanya'da Ford fabrikasında çalışan babasının yanına Köln'e göç etmiş, tıp eğitimi aldıktan sonra kanser çalışmalarında bulunmuştu. Şahin, 2019'da gerçekleştirdiği araştırmalardan dolayı Alman Kanser Toplumu tarafından ödüllendirilmişti.

İstanbul'dan Almanya'ya göç eden doktor bir babanın kızı olan Türeci ise eşi Uğur Şahin ile eğitimini tamamladığı Homburg'daki Saarland Üniversitesinde tanışmıştı.

Almanya'da biyoteknoloji firması BioNTech'in kovid-19'a karşı geliştirmekte olduğu aşının yüzde 95 etkili olduğunun açıklanmasıyla şirketin kurucuları arasında yer alan Türk göçmenlerin çocukları Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci insanlığa umut olan bir başarıya imza atmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?