'Turuncu il' Zonguldak Valisi Tutulmaz uyardı: 'Böyle devam ederse kırmızıya yaklaşıyoruz'

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan Türkiye koronavirüs risk haritasına göre 'yüksek riskli' iller arasında yer alarak turuncu renge boyanan Zonguldak'ta Vali Mustafa Tutulmaz, ildeki vaka artışına dikkat çekerek kırmızı kategoriye girilmesine çok yakın olunduğunu belirtti.

Gündem 04.03.2021, 22:25 04.03.2021, 22:57
'Turuncu il' Zonguldak Valisi Tutulmaz uyardı: 'Böyle devam ederse kırmızıya yaklaşıyoruz'

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan Türkiye koronavirüs risk haritasına göre yüksek riskli iller arasında yer alarak turuncu renge boyanan Zonguldak'ta Vali Mustafa Tutulmaz gerçekleştirdiği denetim esnasında uyarılarda bulundu.

Vali Tutulmaz'ın Gazipaşa Caddesi'nde gerçekleştirdiği denetimde, kafe, restoran, çay ocakları gibi iş yerlerine ziyaret edildi. Girdiği bir restoranda müşteriye HES kodu sorulmadığını tespit eden Vali Tutulmaz uyarıda bulunarak, "Denetimin ilk günü bugün. Bunun cezası çok ağır. HES kodunu gelen müşteriye soralım" dedi.

Yaptığı denetimlerde iş yerlerindeki çalışanlara ve vatandaşlara tedbirlere uymaları tavsiyesinde buunan Vali Tutulmaz, denetimin ardından açıklama yaptı. Yaptığı açıklamada yeni bir döneme geçilerek kontrollü sürecin ön planda tutularak yönetimleri daha 'dinamik' hale getireceklerini belirten Vali Tutulmaz, "Burada denetim kolluk kuvvetlerinin denetiminden ziyade belediyelerin, meslek odalarının ve STK'ların özellikle işyerlerinin aktif katılımıyla bu denetimleri sağlayacağız. Bu denetimler tüm vatandaşların katılımı ile gerçekleştirilecek. Bu salgından hepimiz mağdur oluyoruz. Sayılar arttıkça ilde yaşayan herkes mağdur oluyor." ifadelerini kullandı.

"Böyle devam ederse kırmızıya yaklaşıyoruz"

İldeki vaka sayısına dikkat çekerek hali hazırda turuncu kategoride olan Zonguldak'ın kırmızı olma ihtimaline değinen Vali Tutulmaz, "Hedefimiz mavi olan iller arasında olmaktır. Bunun bir bedeli var ve son derece dikkatli ve kararlı şekilde hareket ederek olacak bir durum. Bunu elde edemiyorsak sarıda olmaya çalışalım. Bunu da elde edemiyorsak en kötü ihtimalle bulunduğumuz yeri koruyalım. Bunun bir üstü kırmızı işaretli olan illerdir. Buradaki konum ise bir hafta önce yaşanan sıçramalar burada devam ediyor. Yükselme eğilimi var. 30'lu rakamlara inmiştik. Yeniden şu anda 60'lı rakamlardayız. Böyle devam ederse kırmızıya yaklaşıyoruz. Halkımızı buradan uyarıyoruz. Bu rakamlar 15 daha yükselirse kırmızıdayız. Onun için çok dikkatli olmamız lazım. En yüksek riskli konumdan uzaklaşmamız lazım. Buda ancak dikkatle ve son derece hassas davranmakla olacaktır. Bir kişinin hatası bu yeni mutasyonlu virüs ile beraber çok hızlı şekilde çok kişiye olumsuz şekilde yansıyabilir. Zonguldak halkı olarak sürekli hassasiyet içinde olmamız gerekiyor. Mutasyonlu virüs vaka sayısı 50'nin üzerine çıktı. Her geçen gün artıyor. Daha dikkatli olmamız gerekiyor.” dedi.

DHA

Yorumlar (0)