Uçak kazası şehidi Yüzbaşı Burak Gençcelep düzenlenen törenin ardından memleketine uğurlandı

Konya'da dün kaza kırıma uğrayan Türk Yıldızları'na ait NF-5 tipi uçağın pilotu 34 yaşındaki Hava Pilot Yüzbaşı Burak Gençcelep, düzenlenen törenin ardından memleketi Trabzon'a uğurlandı.

Gündem 08.04.2021, 11:03
Uçak kazası şehidi Yüzbaşı Burak Gençcelep düzenlenen törenin ardından memleketine uğurlandı

Dün öğlen saatlerinde, Konya'daki 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı'nda konuşlu 134'üncü Filo Komutanlığı'na bağlı akrobasi timi Türk Yıldızları'na ait NF-5 uçağı, eğitim uçuşu için havalandıktan kısa süre sonra Aslım çöplük alanına düştü. Kazada, Hava Pilot Yüzbaşı Burak Gençcelep'in şehit olduğu açıklanırken, şehit Gençcelep'in uçağın organize sanayi bölgesindeki iş yerlerine düşmesini önlemek için boş araziye manevra yaptığı üzerinde durulduğu tahmin ediliyor.

Şehit Pilot Yüzbaşı Gençcelep için 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı'nda bu sabah saatlerinde düzenlenen törene, Konya Valisi Vahdettin Özkan, 3'üncü Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Fidan Yüksel, mesai arkadaşları, eşi Nurcan, çocukları Kayra (8) ve Kaan (3), annesi Nuray ve babası Mehmet Gençcelep katıldı. Şehidin eşi Nurcan Gençcelep, eşinin cenazesi askerler tarafından omuzlara alındığı sırada gözyaşlarına hakim olamadı, ''Bizi nasıl bırakıp gidiyorsun'' dedi. Bu sırada oğlu Kayra Gençcelep de babasının tabutunu bakıp ağladı. Olan bitenden Kaan ise bir eliyle kendisine verilen simidi yerken, diğer eliyle de ağabeyinin elinden tuttuğu görüldü. Şehit Gençcelep'in cenazesi, ailesinin de bulunduğu askeri uçakla memleketi Trabzon'a uğurlandığı bildirildi.

Şehit Burak Gençcelep'in, 2003 yılında Hava Harp Okulu'na girdiği, 2007 yılında teğmen rütbesiyle İzmir'deki 2'nci Ana Jet Üs Komutanlığı'nda göreve başladığı biliniyor. Farklı üs komutanlıklarında görev yaptığı bildirilen şehit Gençcelep, en son yine 2'nci Ana Jet Üs Komutanlığı'ndan Konya'daki 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’na atanmıştı. Burada Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın akrobasi timi Türk Yıldızları'nda yaklaşık 100 saat uçuş yaptığı öğrenildi.

DHA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?