Umut Vakfı: Türkiye'de kadına yönelik şiddet her geçen gün artıyor

Umut Vakfı'nın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde açıkladığı 2020 Kadın Cinayetleri Haritası'na göre Türkiye'de kadın şiddet her geçen gün artarken, kadınlar en çok eşi, eski eşi, erkek arkadaşı tarafından öldürülüyor.

Gündem 09.03.2021, 02:50 09.03.2021, 02:57
Umut Vakfı: Türkiye'de kadına yönelik şiddet her geçen gün artıyor

Umut Vakfı’nın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde yayımladığı 2020 Kadın Cinayetleri Haritası’na göre 2020'de Türkiye genelinde 527 kadın, evli veya boşandığı eşi, erkek arkadaşı, aile üyeleri veya yakınları tarafından öldürüldü.

Altınbaş Üniversitesi Çocuk Koruma ve Bakım Hizmetleri Programı Başkanı ve Aile Danışmanı Barış Tuncer rapor hakkında değerlendirmelerde bulundu.  Tuncer, 2020 yılında Türkiye genelinde işlenen 527 kadın cinayetinde; az sayıda aile ferdi olmak üzere 373 kadının öldürüldüğü ve 263 kadın ve aile bireyinin de yaralandığı, cinayetlerin 248'inin ateşli silahlarla, 124'ünün kesici aletlerle işlendiğinin saptandığını belirtti.

Cinayetlerin yüzde 76'sında silahların kullanıldığına dikkat çeken Barış Tuncer, "155 kadın boğuldu, darp edildi, yakıldı, yüksekten atıldı. Ayrıca yaşanan ölümlerin bazılarında, raporda da belirtildiği gibi suçu işleyenler tarafından olaya 'intihar görüntüsü' vermeye çalışılması da dikkat çekici bir detay olarak göze çarpıyor” dedi. 

2021'in ilk iki ayında yaşanan toplam 96 kadın cinayetinde 77 kişinin öldüğü, 35 kişinin de yaralandığını söyleyen Barış Tuncer, "Bu cinayetlerin 11'inde tüfek, 31'inde tabanca olmak üzere 42'sinde ateşli silahlar, 26'sında kesici aletler kullanılırken 28 kadın şiddet gördü, darp edildi, boğuldu. İçinde bulunduğumuz mart ayının 6'sına kadar 10’dan fazla kadın cinayeti işlendi.  Bu olaylarda 5 kadın, erkekler tarafından çocuklarının gözleri önünde öldürdü, 6 kadın ise çocuklarının gözleri önünde yaralandı” dedi.

'Pandemi döneminde kadına yönelik daha arttı'

Barış Tuncer, "Türkiye’de, kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddet konularında çalışmalar yürüten kuruluşların son dönemde yayınladıkları raporlardan çıkan sonuçlara göre, pandemi döneminde kadına yönelik şiddet daha arttı ve sosyal destek hatlarına yapılan başvurular da bugüne dek görülmemiş bir oranda yükseldi” diye konuştu. 

DHA

Yorumlar (0)