Üniversiteler için 'fuhuş evleri' diyen Sofuoğlu'na dava açıldı

Üniversiteler için ‘fuhuş evleri’ ifadesini kullanan ve tepki toplayan Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Sofuoğlu hakkında dava açıldı. Sofuoğlu, "Halkın bir kesimini aşağılamak" suçlamasıyla yargılanacak.

Gündem 09.02.2021, 15:26 Gül Sert
Üniversiteler için 'fuhuş evleri' diyen Sofuoğlu'na dava açıldı

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'nda yürütülen soruşturma kapsamında, Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu hakkında 6 aydan 1 yıla hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Sofuoğlu hakkında büyük tepkiye neden olan açıklamaları nedeniyle "Halkın bir kesimini aşağılamak" suçlamasıyla dava açıldı. Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'nda yürütülen soruşturma kapsamında, Sakarya'da talimatla ifadesi alınan Sofuoğlu, 6 aydan 1 yıla hapis cezası istemiyle yargılanacak. 

Bir televizyon kanalında katıldığı programda üniversite öğrencileriyle ilgili değerlendirmesi tepkiye neden olan Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu hakkında dava açıldı.

Sofuoğlu'nun ikamet ettiği Sakarya'da talimatla ifadesi alındı. Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturmada Sofuoğlu, TCK 216/2. maddesi kapsamında "Halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılamak" suçlamasıyla, 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak.

Ebubekir Sofuoğlu'nun katıldığı TV programındaki konuşma kayıtları incelenmiş ve yapılan hukuki değerlendirmede suç unsuru tespit edilerek, soruşturma başlatılmıştı. Başsavcılık Sofuoğlu'nun ifadesinin alınması için çağrıda bulundu. Pandemi nedeniyle İstanbul'a çağrılmayan Sofuoğlu'nun, Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı'nda talimatla ifade verdiği öğrenildi.

NE OLMUŞTU

Akit TV’de yayınlanan Sabri Balaman’ın sunduğu "Derin Kutu" adlı programa katılan Sofuoğlu, konuşmasında öğrencilerin kendi derslerine girmediğinden şikayet etmiş ve konuşmasının devamında öğrencileri "hedonist" olarak nitelendirmişti.

Sofuoğlu, konuşmasının devamında "Sayın Cumhurbaşkanımız da vurguladı. Neredeyse fuhuş evleri” ifadelerini kullanmıştı. Stüdyodaki diğer konukların uyarıları üzerine ise Sofuoğlu, "Gördüğüm var. İstisna değil. Gelin ben sizi gezdireyim. Komşular size söyleyecek, emlakçılar size söyleyecek. Siz nerede yaşıyorsunuz?” demişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?