Uzatmalı güvenlik

Okul servis araçlarında yaşanan ölümlü kazaların ardından gündeme gelen her öğrenci için 'oturmaya dayalı koltuk sensörü', 'üç nokta emniyet kemeri' ve 'her koltuğu görecek şekilde kamera ile internet sistemlerinin' zorunlu hale getirilmesi bir yıl ertelendi

Gündem 07.09.2018, 08:07 Burak ZİHNİ
Uzatmalı güvenlik

3 Eylül 2018 olarak belirlenen zorunluluk tarihi 3 Eylül 2019 tarihine uzatıldı. Servis araçlarındaki değişikliliklerin bu eğitim ve öğretim yılına yetişmemesi nedeniyle İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na geçici bir "buton" önerisinde bulundu. Serviste bulunan hostes, öğrencilerin indiğine dair butona basmazsa alarm sistemi devreye girecek.

Resmi Gazete'de yayımlandı
Okulların açılmasına sayılı günler kala güvenlik sorunuyla gündeme gelen okul servislerinde denetimler başladı. İçişleri Bakanlığı tarafından okul servis araçları yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik ise geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, her öğrenci ve çocuk için 'üç nokta emniyet kemeri ve gerekli koruyucu tertibat ile her koltukta oturmaya duyarlı sensörlü sistem bulundurma, iç ve dış kamera sistemi ve en az 30 gün süreli kayıt yapabilen kayıt cihazı' zorunluluklarıyla ilgili süre 3 Eylül 2019'a kadar uzatıldı. Fabrika çıkışında üzerinde mevzuata uygun renkli cam olan araçlar için getirilen 'iç mekanı gösteren beyaz cam zorunluluğu'na ait sürenin son günü ise 3 Eylül 2020 olarak belirlendi.

Alarm devreye girecek
Yönetmeliğe uygun servis araçlarının hazırlanmasına bir yıl kadar bir süre olduğunu vurgulayan İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hamza Öztürk, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na geçici bir çözüm önerisinde bulunduklarını belirtti. Yönetmelikte yer alan maddelerin mevcut servis araçlarına uygulanmasının mümkün olmadığını dile getiren Hamza Öztürk, bakanlığa sundukları öneriyi şu sözlerle anlattı: "Üç nokta emniyet kemeri koltuk sırtlarımız belli testlere dayanıklı olamayacağı için mümkün değil. 2019'a yetişmesi için gerekli araştırma ve incelemeler yapılıyor. Bizim talebimiz 2023'e kadar tüm araçlarımızın yönetmeliğe uygun hale getirilmesi. Yenilenen arabalar bu donanımlara uygun olsun istiyoruz. Biz kesinlikle donanımdan kaçmıyoruz. Yalnızca yeni sensör ve kamera elektrik donanımına ilave olacağından çocuklarımızın başına bir sıkıntı gelsin istemiyoruz. Bakanlığa geçici 'buton' önerisinde bulunduk. Bu buton servisin en arkasına yerleştirilecek. Serviste bulunan hostes çocukların arabadan indiğine dair butona basmazsa araba durduktan 5 dakika sonra alarm sistemi devreye girecek. Yani sistem 'araçta çocuk kaldı' şeklinde sinyal verecek. Böylesi bir sistemin geçiş döneminde kolay uygulanacağını düşünüyorum."

Veliler şoförü tanımalı
2018-2019 eğitim öğretim dönemi için servis araçlarında gerekli önlemleri aldıklarını belirten Hamza Öztürk, ailelere çocuklarının kullanacağı servis ve şoförler hakkında detaylı incelemeler yapmaları uyarısında bulundu. Geçen yıl trafikte yaklaşık 18 bin 500 servis aracı olduğunu hatırlatan Hamza Öztürk, "Veliler çocuklarını emanet edecekleri servis şoförünü mutlaka tanısınlar. Aracın okul servisi vasıflarını taşıyıp taşımadığına dikkat etsinler, sözleşmelerin okul mu veli mi sözleşmesi olup olmadığına baksınlar, aracın dört bakanlığın kriterlerine uygun olup olmadığını takip etsinler. Bizler çocukları taşıyacağımız zaman her türlü eğitime girmeye hazırız. Aynı zamanda biz esnaf odası olarak daha önceki yıllarda yaptığımız gibi bu yıl da okullar başladıktan hemen sonra şoförlerimize, hosteslerimize çocuk psikolojisi, davranış biçimi, öfke kontrolüyle alakalı çeşitli eğitimler vereceğiz" diye konuştu. DHA

Kaynak: Demirören Haber Ajansı
Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?