Uzmanlar uyardı: Az yağış sivrisineklere davetiye çıkarıyor

Küresel ısınma ve iklim değişikliği tehditleri dünyanın dengesiyle oynamaya devam ediyor. Tarihin en sıcak dönemlerini yaşadığımız yıllarda korkutucu bir açıklama uzmanlardan geldi. Buna göre, yaşanan kuraklık ve az yağış, sivrisinek popülasyonunu artırıyor.

Gündem 26.02.2021, 08:51 28.02.2021, 10:20
Uzmanlar uyardı: Az yağış sivrisineklere davetiye çıkarıyor

Küresel ısınma ve iklim değişikliği gibi tehditlerin dünyanın dengesini bozmaya devam ediyor. Her geçtiğimiz yıl kaydedilen tarihin "en sıcak" mevsimleri kuraklık ve az yağışı ciddi bir sorun haline getiriyor.

Türkiye de en sıcak kışını geçirdiği bugünlerde, yazdan kalma bir mevsim etkisini sürdürürken baraj seviyeleri zaman zaman alarm veriyor. Yağış azlığı da kuraklığa sebep olarak yerleşim yerlerinde küçük su birikintileri oluşmasına neden oluyor. Bu su birikintileri de sivrisineklere davetiye çıkarıyor.

Prof. Dr. Hüseyin Çetin: "Artık sivrisinekler yıl genelinde görülebiliyor"

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hüseyin Çetin vektör kontrolü üzerinde yaptığı çalışmalar sonucu bu yaz aylarında Türkiye genelinde sivrisinek popülasyonunda artış beklediklerini belirtti.

Dünyada 3 bin 500, Türkiye'de ise 60 civarı sivrisinek türü olduğunu aktaran Çetin, iklim değişikliği nedeniyle sivrisineklerin yaz aylarından tüm yıla yayıldığını söyledi.

Prof. Dr. Çetin, “Ege ve Akdeniz bölgesi gibi birçok alanda 3-4 derecelik artış bu canlılar için çok önemli. Artık sivrisinekler yıl genelinde görülebiliyor. Bina bodrumlarında, konutlar etrafındaki her türlü su birikintisinde ürüyorlar. Gelişim süreleri kısalıyor ve bu bir dezavantaj. Küresel iklim değişikliği nedeniyle daha geç kış uykusuna yatıyorlar ve bazı türlerin kuraklıktan etkilenmeyip hayatta kalma olasılıkları artıyor. Aşırı yağış ya da yağış azlığı nedeniyle küçük su birikintileri oluştu ve sivrisinekler buraları çok sever" ifadelerini kullandı.

"Vatandaş kendi önlemini alsın"

Belediyelerin vektörle mücadele kapsamında yeteri kadar ilaçlama yaptığını, ancak tek başına mücadele etmesinin zor olduğunu da anlatan Prof. Dr. Çetin, vatandaşın evinin çevresinde su birikintisi oluşacak yerlerde kendi önlemlerini alması gerektiğini söyledi. Su sızdıran sayaçların, bodrum katların havalandırılmasının, kedi ve köpeklere verilen suların sık sık yenilenmesinin ve bu kapların mutlaka kullanılmadığında ters çevrilmesinin önemli olduğunu anlatan Prof. Dr. Çetin, belediye ekiplerinin ilaçlama için geldiği ikametlerde de bazı engellerle karşılaştığını anlattı. Rögar ve foseptik gibi alanlar dışında bodrum katların, sığınakların belediye ekiplerine zorluk çıkarmayacak şekilde hazırda bulundurulması gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Hüseyin Çetin, "Daha soğuk bir kış yaşansaydı sivrisinek popülasyonunda ciddi azalma olacaktı. Binaların bodrum katlarında, sığ sularda sivrisinekler kışı iyi bir şekilde geçirdi. Maalesef önümüzdeki yaz aylarının tamamında Türkiye'nin birçok bölgesinde sivrisinek popülasyonunda artış bekliyoruz" değerlendirmesidne bulunarak Türkiye genelinde larvalara yönelik ilaçlama çalışmalarına önem verilmesi gerekliliğini vurguladı.

DHA

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?