Yunanistan'da Türk bayrağı yakıldı! Dışişleri Bakanlığı'ndan tokat gibi yanıt

Ayasofya Camii'nin 86 yıl sonra ibadethane olarak kabul edilmesi ve ilk namazın kılınması dünyada geniş yankı bulurken Yunanistan'da skandal görüntüler ortaya çıktı. Yunanlar Türk bayraklarını Türk Konsolosluğu'na yakın bir yerde ateşe verdi. Dışişleri Bakanlığı'ndan olaylarla ilgili açıklama geldi.

Gündem 25.07.2020, 10:52 Burak Zihni
Yunanistan'da Türk bayrağı yakıldı! Dışişleri Bakanlığı'ndan tokat gibi yanıt

Dün tarihi anların yaşandığı Ayasofya-i Kebir Cam-i Şerifi'nde kılınan ilk namaz esnasında Yunanistan'da tepki vardı. Namaz sırasında kiliselerde matem çanları çaldı, özel ayinler yapıldı ve bayraklar yarıya indirildi. Ancak en skandal olay ise Türk bayrağının yakılmasıydı.

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan'a tepki gösterdi. Açıklamada 'Selanik'te şanlı bayrağımızın yakılmasına izin verilmesini kınıyoruz.' ifadelerine yer verildi. Açıklamada şöyle denildi:
"Yunanistan, Ayasofya Camii'nin ibadete açılmasına tepki gösterme bahanesiyle İslam’a ve Türkiye’ye karşı düşmanlığını bir kez daha ortaya koymuştur. Yunan Hükümetinin ve Parlamento üyelerinin hasmane beyanatlarla halkı kışkırtmalarını ve şanlı bayrağımızın Selanik’te yakılmasına alenen izin verilmesini şiddetle kınıyoruz.

Ayasofya’da yeniden secdeyi içlerine sindiremeyen Avrupa’nın şımarık çocukları yine hezeyana kapılmıştır. Tarihten gereken dersi almamış bu ırkçı kafaların, şanlı Bayrağımıza saygısızlık yapanların Ege’deki akıbetini iyi hatırlamaları gerekir. Yunanistan, 567 yıldır uyanamadığı Bizans rüyasından artık uyanmalı ve bunun ezikliğinden kurtulmalıdır.

yunanistan türk bayrağı yakıldı

Ülkesindeki Müslüman Türk Azınlığa yönelik baskıları AİHM kararlarıyla tescil edilen, topraklarındaki tarihi camilerin yıkılmasına göz yuman, başkentinde cami bulunmayan tek Avrupa ülkesi Yunanistan’dır. Milli egemenliğini kullanma konusunda hiçbir ülke Türkiye’ye ders veremez.
Türk milletinin iradesi doğrultusunda ibadete açılan Ayasofya-ı Kebir Camii-i Şerifi, topraklarımızdaki diğer kültür varlıklarımız gibi Türkiye’ye ait olup, sonsuza kadar mülkiyetimizde ve korumamızda olacaktır.

Ayasofya Camii’nin ibadete açılması, 1972 UNESCO Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme’nin gereklerine de ruhuna da uygundur.

Türkiye’nin tüm dini hak ve özgürlüklere bağlılığı ve hoşgörü geleneği doğrultusunda, tüm dinlere kucak açan barış dini İslam’ın mabedi Ayasofya-ı Kebir Camii-i Şerifi, bundan sonra da herkese açık olmaya devam edecektir."
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?