Balıkesir 20 ilçesiyle 2014 yılında Büyükşehir statüsünü almış, o günden bugüne kadar sürekli ve hızlı gelişim göstermiş bir ilimiz. Gözde tatil beldeleriyle Ege’nin yeni parlayan yıldızı, bir tarafında Marmara, diğer tarafında Ege denizi var. Denizden sıkıldıysanız ve şifa bulmak istiyorsanız şifalı kaplıca suları termal tesisleride var. Marka şehir olma yolunda hızlı adımlarla tam yol ilerliyor. Böyle devam ederse en fazla on sene içinde cazibe merkezi olarak İzmir’i yakalar ve geçer. Her ziyaretimde modern şehir olma yolunda kararlı ve yerinde adımlar attığına şahit oluyorum. 

Balıkesir, Seyit onbaşının yurdu...

Çanakkale kahramanı Seyit Onbaşı Havran ilçesinde metfundur. Balıkesir, Marmara bölgesini ve Ege’yi birleştiren yaklaşık 300 km sahil şeridiyle, 1 milyon 200 bini aşkın nüfusuyla güzel insanlardan oluşan ve kendiyle yarışan bir şehir... Şehrin merkezi tarihi yapısı, mistik havası ile sıcak ve sempatik insanları barından, misafirperver, her köşe başında çay evleri ile çay sever bir ilimiz... Merkez tarihi küçük camilerin güzelliği içinde, cadde ve sokaklar cıvıl cıvıl. Biraz dar ve sıkışık, lakin buram buram tarih kokuyor. Devlet ve özel üniversiteleriyle öğrencilerin tercihine mahzar bir şehir... Kurtuluşun savaşına, Çanakkale'ye en çok asker gönderen ve şehit veren bir şehir Balıkesir... Karesi beyliğinin bir dönem hüküm sürdüğü, Atatürk’ün hutbe okuduğu, Zağanos Paşa camiini de bünyesinde barındıran, manevi, milli ve yerli değerleri üst seviye bir ilimiz. Kaz dağlarının bol oksijenini almak isteyenler için mavi bayraklı plajlarıyla ünlü Balıkesir...

Marmara Adaları-Avşa Adası

Erdek-Tatlısu-Burhaniye - Ören-Edremit -Akçay-Zeytinli-Ayvalık-Cunda Adası-Gömeç Altınoluk ve daha fazlası ile en çok yerli turist çeken yerleşm yerleri Balıkesir'de. Ben de tavsiye ederim. Sındırgı ilçesinin incir kolonyası meşhurdur. Hayvancılık-ziraat azımsanmayacak oranda ve doğal ürünlere ulaşmak mümkün. Belli bir yaşın üzerinde olanlar Balıkesir denildiğinde siyasi tarihimizde derin izler bırakan Susurluk kazasıyla anımsarlar. İstanbul yönünde kara yoluyla gittiğiniz zaman sizi meşhur ayranıyla ilk Susurluk ilçesi karşılar. Ayranı içmeden dönmeyin. Tadına kanıp fazla içmeyin direksiyon başındakilere uyku yapmasın. Tatlı severlere ekmek kadayıfını ve höşmerim tatlısınıda tadın derim. Dahası Balıkesir de...

***

Yolunuz Balıkesir’e düşerse, Büyükşehir Belediyesi'ne uğramaktan imtina etmeyin. Ne işimiz var diye düşünmeyin. Hizmet nasıl yapılır, sosyal belediyecilik nasıl olur, insanlar nasıl adam yerine konulur, değer verilir, eşrefi mahlukat olduğu hatırlatılır merak ediyor ve bizatihi şahit olmak istiyorsanız Büyükşehir Belediyesi'ne bir selam verin... Özellikle siyasiler mutlaka uğrasın. Sizi kapıda güler yüzlü belediye görevlileri karşılayacak ve özel işletme anlayışıyla gideceğiz birime yönlendirilip, eşlik edecek ve de yardımcı olacaklar. ‘Hoş geldiniz’ dedikten sonra 'ne alırsınız efendim’ diyecekler. Ve adeta ikram yarışına girecekler. Hiçbir belediyede, devlet dairesinde şahit olamayacağınız kadar sizi onore edecekler. ‘Ben neredeyim’diye kendinize sorular soracaksınız. Bir üst makama çıktığınızda sizi yine Belediyenin gülen yüzü karşılayacak. Kapılar sonuna kadar açık. ‘Kimsin, neden geldin, niye geldin, ne işin var, şimdi amirim müsait değil, bugün git, yarın gel’ gibi alışagelmiş klişelerin dışına çıkıp bol yıldızlı konforu yaşayacaksınız ve çok şaşıracaksınız.

***

Büyükşehir Belediye Başkanıyla görüşmek istiyorsanız mutlaka karşılık bulacak ve Belediye Başkanı sizi kimliğinize bakmadan kapıda karşılayıp üst düzey kabul gösterecektir. Evet evet gerçek! Makul-mantıklı-adil-yasal ne işiniz varsa çözümünün anında gerçekleştiğine şahit olacaksınız. İstediğiniz olmuyorsa size mutlaka dönülecek ve neden olmadığı izah edilecek. Gerekli hallerde sizi en yetkili merci yani Başkan bilgilendirecektir. Belediyeden çıkarken işte bu benim belediyem diyeceksiniz. İnanmadınız değil mi?

O halde Buyurun Balıkesir’e gidip görün. 

***

Balıkesir, Ak Parti'nin değişime gittiği belediyelerinden birisi. Daha Önce Ahmet Edip Uğur’un oturduğu makamda şimdi Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu oturuyor. Oturuyor diyorsamda, pek inanmayın. Oturduğu falan yok, sürekli koşturuyor. Partisinin İlçe-İl yöneticiliği-Başkanlığı da olmak üzere çeşitli görevlerde bulunmuş. Asıl mesleği diş hekimi olan Zekai Kafaoğlu, merdivenleri basamak basamak çıkmış ve 'yük olan’ değil, yük alan bir Başkan olmayı başarmış. Hak ederek, emek vererek gelmiş. Hazır bulup, har vurup, harman savuran, sermayeden yiyip, yan gelip yatanlardan değil. Gönül rahatlığıyla tam isabet diyebileceğimiz Başkan 2014 yerel seçimlerinde milletin teveccühünü kazanarak Altıeylül Belediye Başkanlığına seçilmiş çalışkan, dava ehli zarafet sahibi bir şahsiyet. Hani denir ya: tam bir İstanbul beyefendisi. Aynen öyle tam bir İstanbul-Balıkesir beyefendisi. Egoyu sıfırlamış. Tabiri caizse sinirleri alınmış. Yorgunluk nedir bilmeyen, yüksek sesle konuşmayan, yüzünde tebessüm eksilmeyen, dürüst, mütevazı tepeden bakmayan, yükseldikçe alçalmayı vazife bilmiş, 'bizde böyle başkan isteriz’ diyeceğiniz halk tarzı, halk aşığı ve herkes razı bir Başkan... ‘Hakkın evi gönüllerdir,gönüller yapmaya geldik’ deyişine en güzel örnek. Yaklaşık iki sene önce Altıeylül Belediye Başkanlığı döneminde tanış olduğumuz sayın Zekai Kafaoğlu, kısa bir süre zarfında Balıkesir’in Zekai abisi olmayı başarmış. Sohbet ettiğiniz taraflı-tarafsız neredeyse bütün halk memnun. Göreve gelir gelmez içme suyunda merkezde yüzde 25, kırsalda yüzde 50 indirime gitmiş. Atık su bedellerini kaldırmış. Direk vatandaşın cebine katkı sunmuş. Şehrin trafiğine şimdiden önlem almış 3 köprülü kavşak çalışmasına birden başlamış. Sırada raylı sistem var; Türkiye de bir ilk olan, mega proje diyebileceğimiz 41 dönüm araziye doğa hobilerinide yapabileceğiniz macera parkı için start vermiş. Merkezi noktalardan kaz dağlarına teleferik projesi şehre heyecan veriyor. Kırsalda öncelik olmak üzere asfalt yenileme ve yeni asfaltlama çalışmalarına koyulmuş. Yaklaşık 2000 km asfalt yol yapmış ve devam ediyor. Kültür merkezleri,sosyal donatı alanları ile şehrin çehresini değiştirme/yenileme çalışmalarına aralıksız devam. Hiç söylemeye gerek yok;şehir pırıl pırıl ve ışıl ışıl ... Borç batağına sürüklenen ve transfer yasağı olan Balıkesirspor’u içine düştüğü durumdan çıkarma çabalarıda takdire şayan. Şehir merkezine sıkışan stadyum için yeni projelerle şehre daha modern bir stad içinde düğmeye başılmış durumda. 

***

Balıkesir’in 20 ilçesinden 14’ü Ak Parti, 5’i CHP, 1’i ise MHP'li başkanlar tarafından yönetiliyor. Hiç parti ayrımı yapmaksızın birlikteliği sağlamış, bütün ilçelerin eksik kalan yerlerini bakım ve onarıma almış ve  ağaçlandırma sıradanlaşmış daha yeşil bir Balıkesir için, yeni parklar, çocuk oyun bahçeleri, spor ve yürüyüş alanlarına her gün yenilerini ekleniliyor. Sosyal ve kültürel çalışmalar, konferanslar hız kesmeden devam ediyor. İlçe Belediye Başkanları ile koordineli şimdiden önümüzdeki yılın faaliyetlerine başlamış. Mümkün olsa da Zekai Kafaoğlu Başkanı klonlasak. Her ile, her ilçeye bir Zekai abi lazım vesselam. Refah Partisinin 1994 yılında başlattığı efsane hizmet belediyeciliğine en iyi örnek. Ege'den ateşi yakmış sayın başkan. Yanına aldığı alanında uzman, başarılı ve çalışkan çalışma arkadaşlarından bahsetmeden geçersek haksızlık olur. Genel Sekreter yardımcısı İsmail Berber, Özel Kalem Müdürü ve Sosyal İşler Daire Başkanı Soner Korkmaz, Yardımcısı Kaan Akın, Destek Hizmetleri Daire Başkanı İsmail Meral ve diğer amir-memur çalışanlarıyla hizmeti şiar edinmiş halka hizmeti, hakka hizmet bilmiş bir belediyecilik. Ayrıca Altıeylül Belediye Başkanlığı bürokratlarından başarılı çalışmalara imza atan Başkan Yardımcısı Ahmet Özen, Destek Hizmetleri Müdürü Metin Karadağ ve Mali Hizmetler Müdürü Mustafa İnan ve diğer görevlilerde başarının hissedarlarından. Umarım bütün Belediyeler örnek alır ve hizmetin temelinin sevgiden geçtini içselleştirir vede hayata geçirirler. Güzel bir söz: ne kadar hizmet yaparsanız yapın, muhattaplarınızı adam yerine koymuyor ve gönle giremiyorsanız yaptığınız hizmetlerin bütünü kadük kalır. Hiç bir noktayı boş ve açık bırakmamışlar. Tebrik ediyoruz.

Ne mutlu hizmeti, ibadet bilenlere.

Başarıları daim olsun

***

Sayın Zekai Kafaoğlu, rahat bırakılır ve kurtlar kemirmezse önümüzdeki dönem 2019 yerel seçimlerinde Balıkesir Büyükşehir’i açık ara önde bitirmekle kalmaz, 14 olan Ak partili Belediye saysına hiç şüphesiz yenilerini ekler. Önceki Başkan Ahmet Edip Uğur’un artık emekliğini yaşaması ve siyasi kulislerden uzak durması lazım. Ak Parti sayın Ahmet Edip Uğur’a genel başkan yardımcılığı dahil olmak üzere her makamı verdi. Artık emekli olma ağabeylik yapma ve torun bakma zamanı geldi. Siyaset ölene kadar yapılacak diye bir kural yok. Bilgi, birikim, tecrübe doğru kullanılırsa milletin faydasına olur. Biran evvel ihtiraslardan kurtulmak gerekir. Vakit köstek olma vakti değil!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.