25.03.2019, 06:42

Handan Toprak çekilecek mi?

Bildiğiniz gibi Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli’nin partisi CHP'den aday gösterilmeyince DSP'den aday olacağını ilk ben yazdım.
7 Şubat 2019 günü yazdığım bu yazı birçok ulusal yayın organında da yayınlanınca Toprak önce bu yazımı yalanlar bir açıklama yaptı.
Ben Cumhuriyet Halk Partisi'nin bir neferiyim partimin emrindeyim diyen Toprak aradan bir hafta geçmeden bu yazdığı ve söylediklerini unutarak gitti Demokratik Sol Parti rozetini takarak DSP'den Avcılar Belediye Başkan     Adayı oldu.
Aslında CHP'den koparak DSP'den aday olma furyasına Toprak da katılsa da Toprak'ın adaylığı farklıydı.
Zira İstanbul ilçelerinde belediye başkanlığı görevindeyken aday olan tek kişi Toprak'tı.
Düşünün partiniz sizi bir önceki seçimde aday yapıyor.
Hem de üç dönem belediye başkanlığı yapan güçlü bir ismi de (Mustafa Değirmenci'yi) eleyerek aday yapıyor.
Değirmenci benden bu kadar diyerek kenara çekiliyor.
Bu seçimlerde ise artık gençlere şans tanımak gerek diyerek oğlu Ali Rıza Değirmenci'yi belediye meclis üyeliğine öneriyor.

Toprak, neden aday oldu?
Handan Toprak Benli bir dönem başkanlık yaptıktan sonra tekrar aday adayı oluyor.
Partisi bu defa kendisini aday göstermiyor. Üstelik Avcılar aday adaylarından hiçbirisini aday göstermiyor.
Partinin MYK'sından ağabey başkan önerisi ile Hüseyin Aksu çıkmasına rağmen parti PM'si Aksu'yu reddederek yine PM üyesi olan Av. Turan Hançerli'nin adaylığına karar veriyor.
İşte bütün bu gelişmeler ışığında Handan Toprak Benli kendisine bir dönem daha görev verilmesi gerektiğini düşünerek, CHP'nin gösterdiği aday Av. Turan Hançerli'yi ve AK Parti Adayı İbrahim Ulusoy'u Avcılar Belediye Başkanlığını yönetmede yetersiz olduklarını düşünerek, elinde bu adayların aksine kendisini yeniden belediye başkanı olarak görmek isteyenlerin çoğunlukta olduğu bir anket olduğunu öne sürerek DSP'den aday oldu.

İmamoğlu 'Toprak ısrarından vazgeçsin' dedi!
Bütün bu gelişmelerin ışığında CHP istanbul Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu ise Avcılar'da gerçekleşen mitingde konuşarak Handan Toprak'a ısrarından vazgeçmesi çağrısında bulundu.
İmamoğlu miting alanında Avcılar'dan bahsettiği sırada eski belediye başkanı Mustafa Değirmenci'nin de aralarında bulunduğuna değinerek şöyle seslendi; "Şimdiki belediye başkanı da bizim arkadaşımız. Zaman varken bu başkanımızın ısrarından vazgeçmesini diliyorum. Son uyarımı yapıyorum. Bu bir yolculuktur. Bu başka bir iştir. Dolayısıyla herkesin bu yolculukta el ele, kol kola yürümesini arzu etmekteyim...''
Bu esnada alanda bulunanlardan yuh sesi çıktığında Ekrem İmamoğlu bu yuhlamaları durdurarak 'Hayır sakın yapmayın. Bu başkan bizim arkadaşımız. Yuhlamak yakışmaz size' diye de uyarılarda bulunuyor...
...
İmamoğlu 'Son uyarım' derken, Handan Toprak'ı herşeye rağmen yanımızda görmek için, aramıza almak için, el ele yürümemiz için son uyarım demiştir.
Bu cümleyi, tehdit etti gibi yorumlamak ve anlamak vicdanlı davranış olmaz diye düşünüyorum.
Bu açıklama sonrası dün, DSP Genel Başkanı Önder Aksakal'ın da katılımıyla Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak ise İmamoğlu'na cevap vererek 'Sonuna kadar adayım. Çekilmeyeceğim' mesajı vermiştir.
Burada yeri gelmişken belirteyim, DSP Genel Başkanı daha önceden belirlenen Büyükçekmece programı için bölgedeyken, bu gelişme üzerine de Avcılar'a geçmiştir. Yoksa sırf bu olay için Ankara'dan gelmemiştir onu hatırlatmakta fayda var.

Toprak, tarihe geçebilir
Evet ne diyorduk.
Daha önce CHP'nin neferiyim diyen ve son anda DSP'den aday olan Dr. Handan Toprak Benli bu defa da son anda adaylıktan çekilir mi dersiniz?
Açıkçası ben kendisi ile bir iddiaya girdim.
İddiamız şu.
Toprak bana anketlerde çok önde olduğunu söyledi. Ben de kendisine 'sen önde olduğun sağlıklı bir anket göster söz sana hergün seni yazacağım ve gazetemde de manşet yapacağım. Yok şayet öyle bir anket yoksa o zaman sen çekilerek gereğini yapacaksın ve bunu ilk ben haber yapacağım' dedim ve iddialaştık.
Ben sözümün arkasındayım.
Sayın Handan Toprak başkandan ya anket beklemekteyim veya verdiği sözü tutmasını beklemekteyim.
Bu iddiamızı da buradan yazmaktan bir mahsur görmemekteyim.
Ve kendisine bir kez daha seslenerek şöyle diyorum;
Defalarca özel sohbetlerimizde dededen, babadan, yüzyıldır Atatürkçü bir ailenin kızı olduğunuzu anlattınız.
Ailecek Cumhuriyet Halk Partisi sevdalısı olduğunuzu dile getirdiniz.
Evet yerden göğe kadar CHP'nin adaylık belirlemede gösterdiği tutumun yanlış olduğu konusunda haklısınız.
Evet madem sizi aday göstermedi, madem siz aday olmayacağım, CHP'nin neferiyim açıklaması yaptınız, ancak o günlerde partinize kızgındınız. Bir tane parti yöneticisi size gelerek gönlünüzü alabilirdi, teşekkür edebilirdi, sizinle görüşme yapabilirdi.
Ne yazık ki Cumhuriyet Halk Partisi'nde bu özellikler yok ve sadece size değil, emin olun herkese benzer davranışlarda bulunabiliyorlar.
Siz de ne yaptınız bu nezaketsizliğe karşı gittiniz DSP'den aday oldunuz.
Ama inanın bana Avcılar'da DSP'nin alacağı oy yüzde 2-3 oranını geçmez.
Sizin DSP adayıyken alacağınız oy bin, ikibinleri geçmez.
Daha vakit varken gelin parti yetkilileri ile görüşün ilk genel seçimde milletvekili adaylık sözü alarak size yakışır şık bir açıklama ile bu sevdadan vazgeçin.
Tarihe geçin.
Memleketiniz Sivas'ın gururu olun.
Atatürkçü ailenizin gururu olun.
Beş yıl görev yaptığınız, oyları ile başkanlık koltuğuna oturduğunuz o CHP'li hemşehrilerinizin gururu olun.
Bakın bir hafta sonra yüz yüze bakacağız ve herşey için çok ama çok geç olacak...
Burada DSP'ye de bir haksızlık yapmış olmayacaksınız.
Çünkü sizin adaylığınız olmasa DSP yine aynı oylarını almış olacak.
Değişen bir şey olmayacak...
Haydi Dr. Handan Toprak Benli.
Beş yıl önce size oy vermek için sandığa koşanlar şimdi sizden bu adımı bekliyorlar...
İnanın bana...

Yorumlar (2)
misafir 2 yıl önce
chp doğru aday koydu çünkü avcılar da yaşayan avcıların havasını suyunu bilen bir kişiyi belediye başkanı olarak koyması önemli benim gözümde.Handan toprak dediğiniz gibi yüzde 2-3 aşamaz handan toprak .Handan Toprak döneminde her gün iktidar kanalında işçilerin ödenmeyen maaşlarıyla ilgili haberler çıkardı , çöplerin toplanmadığı gösterilirdi .Stadın arabalarla dolduğu ile ilgili haberler yapılmıştı
C KARA 2 yıl önce
Handan hanım bu saatten sonra chp için çalışsa dahi bu iş bitti. Ak parti en az beş bin oy fark atar. aklın yolu bir.

`)}});