23.09.2020, 06:58

Hani 'olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi'ydi?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 16 Eylül'de Türk Tabipler Birliği'nin kapatılması çağrısı yaptı. Bu çağrıyı yapma nedeni, TTB'nin 14-18 Eylül tarihlerini 'Yönetemiyorsunuz, Tükeniyoruz Haftası' ilan etmesiydi. TTB'nin bunu yapma nedeni, korona virüsü salgınının yeniden yükselişe geçmesiydi. İnsanların sağlığının tehdit altında olduğu bir dönemde tabiplerin bunu yapmasından doğal ne olabilirdi?

***

Bahçeli ise tersinden bir algı oluşturmak için “Türk Tabipler Birliği isimli ihanet oluşumu sözde artan vakalara, hayatını kaybeden insanlarımıza ve sağlık çalışanlarımıza dikkat çekmek maksadıyla tüm sağlık kurumlarında siyah kurdele takacakmış. Bu teşebbüs zehirli ve zillet bir komplodur. Türk Tabipler Birliği korona kadar tehlikelidir, tehdit saçmaktadır” diyordu. Sağlık Bakanlığı'nın resmi verilerinde bile vakalar artarken, Bahçeli'nin “Sözde artan vakalar” ifadesini kulllanması, ardından da “korona kadar tehlikelidir” demesi ise pandemiyle ilgili iktidar politikasının çelişkisini, pandemiyi kontrol altına alamamayı örtme çabasını ele veriyordu.

***

Mızrakın çuvala sığmadığı anda, gerçekleri söyleyenleri tehdit olarak algılatma, kutuplaştırma yöntemi son yıllarda sıkça karşılaştığımız bir durum. Bahçeli'nin son çıkışı da Prof. Dr. Murat Somer'in Trump'tan bahsederken kullandığı ‘kutuplaştırma yoluyla dönüştürme’ siyasetinin bir örneği sayılabilir. Bahçeli, 'acil kapatılması' çağrısı yaptığı TTB'yi daha sonra da "bölücülüğün ve terörizmin saklandığı karanlık oluşum" diye niteledi ve bu konuda bir inceleme heyeti kurduklarını açıkladı. Bunu Kasım 2019'da da CHP için yapmıştı Bahçeli. CHP'yi PKK'den medet ummakla suçlamış, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'suç teşkil eden fiillerinin araştırılması için' bir komisyon kurduklarını açıklamış ve “CHP Genel Başkanı için dokunulmazlığın kaldırılması ve mahkeme yolunun ardına kadar açılmıştır” demişti. O dönem bunun devamı gelmemişti. Anamuhalefet partisiyle ilgili böyle bir hamle tabii ki kolay iş değildi. TTB konusunda ise bir adım atılıp atılmayacağını şimdilik bilemiyoruz ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın henüz herhangi bir yorumda bulunmaması dikkat çekici.


***

Asıl tehlike toplumun sağlığını tümden tehdit eden salgın ve bunla mücadele eden doktorların durumuyken, Bahçeli'nin sözleri bunu daha da derinleştirme riski barındırıyor. Nitekim MHP Adana İl Başkanlığı, liderinden aldığı hızla Prof. Dr. Mehmet Özalevli'yi hedef haline getiren bir paylaşıma imza attı. Özalevli “Bana ve yakınlarıma herhangi bir kötü durum olması durumunda MHP Adana İl Başkanı’nın ve yetkililerin sorumlu olacağını kamuoyuna ve yetkililere kurumlara bildirmek isterim” demek zorunda kaldı. Türk-İslamcı gelenekten siyasetçilerin çok sevdiği Kanuni Sultan Süleyman'ın “Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi” sözü de hiç akıllarına gelmiyor anlaşılan. 

Yorumlar (0)