06.08.2020, 06:07

HDP'lileri de, MHP'lileri de kutluyorum...

Dinin "'imkânın varsa kes'' diye emrettiği ve imkânı olmayanların da o gün giydiği güzel elbiseleri ile en azından gülen yüzüyle büyüklerin ellerinden, küçüklerin ellerinden öperek, ya da selamlaşıp, sarılarak kutlamasını, anmasını istediği yeni bir bayramı daha geride bırakacağımız şu günlerde AK Parti ve MHP'nin bazı partiler ile bayramlaşmayacağını haber alıyorum.

'' AK Parti; HDP, DEVA ve Gelecek Partisi ile, MHP ise HDP, İYİ Parti, DEVA ve Gelecek Partisi ile bayramlaşmayacak.'" başlıklı haberi okuduğumda hem acı acı gülümsedim hem de şaşırmadım.

Gülümsemenin nedeni birincisi Ayasofya da namaz kılınan dinin emrettiği selamlaşmadan uzak' 'biz muhafazakârız'' deyip, inandıkları dinin emirlerini yerine getirmeyenlerin kin ve nefreti eteklerinden dökmemeleri..

 Ve ''barış, kardeşlik'' kelimelerinin içinde olmadığı siyasi bir anlayış ile ülkeye huzur, barış ve kardeşlik getirdiklerini iddia edenlerin bu ülkede uzun yıllar iktidar olmalarının ilginçliğini düşünmemden dolayı, zaten beklemediğim bir davranışta olanların bu açıklamalarına da şaşırmadım.

Ama şaşırdığım diğer bir konuda aynı anlayışın laikliği, ulusalcılığı savunduğu için '' dinsiz" hatta kafir olarak lanse ettiklerini yani partiyle bayramlaşacaklarını duyurmalarıydı..

Gerçi aynı anlayışla yani dinin siyasete karışmamasını, milliyetçiliğin ayrımcılığa neden olduğunu savunup, '' Molla'', ''Sakallı'' , "Hacı, Hoca, Cemaat'' diyenlerinde dindar, cemaatçi, laik, cumhuriyetci, faşist dedikleriyle siyaset gereği bayramlaştıklarını da görüyoruz..

Evet, benim hem bir insan olarak, hem dinimin emrettiği, hem de kin nefretten uzak bir anlayış ile hem HDP'nin, hem de MHP'nin bayramını kutladığım güzel bir günde barış ve kardeşliğin ön planda olduğu, taşların etekten döküldüğü bir ülke, bir siyaset anlayışı ile çoğu basın, yayın kuruluşunun yayınlamaktan bile korktuğu HDP Genel Merkezinin bayram öncesi yayınladığı mesajı alarak, köşemde yayınlayacağım, barışın ve kardeşliğin arandığı ülkemde ayrım, gayrımı reddeden dinimin bir bayramında.. 

*HDP ve DBP’den bayram mesajı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, Kurban Bayramı vesilesiyle görüntülü bir mesaj yayımladı. DBP ise yazılı bir mesajla bayramı kutladı.

Eş Genel Başkanları Pervin Buldan, mesajında koronavirüs tehlikesi nedeniyle telefon veya mesaj yoluyla bayramlaşmayı önerirken, “Bu salgına karşı halkımızın geleceğini düşünmek ve umutları büyütmek bizlerin görevi ve sorumluluğudur” dedi.

Buldan, “Bu bayramın bir kez daha HDP olarak barışa olan özlemimizi, demokrasiye, kardeşliğe olan umudumuzu büyüterek, geçireceğiz” diye ekledi.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ise, “Barış, dayanışma ve özgürlük içinde bir yaşam kurmak için elimizden gelen her türlü çabayı göstereceğiz. Öte yandan bayramlaşmalarda sağlık tedbirlerine dikkat edelim. İktidar sağlığı ne kadar ihmal ederse etsin biz kendi tedbirlerimizi almayı ihmal etmeyelim” ifadelerini kullandı.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ise yazılı bir mesajla Kurban Bayramı’nı kutlayarak, “Kurban Bayramı’nın başta coğrafyamız olmak üzere tüm dünyaya; barış, adalet, eşitlik ve özgürlük getirmesini temenni ediyor, başta zindanlardaki tutsak yoldaşlarımız olmak üzere, mücadele eden kadınlar, gençler ve inançlı tüm halkların Kurban Bayramı’nı kutlar, barışa ve özgürlüğe vesile olmasını dileriz” dedi.

Yorumlar (0)