25.03.2020, 07:29

Hibe/destek/köstek

Dünya genelinde olduğu gibi ülkemiz genelinde de yaşanan Corona korkusunun devam ettiği şu günlerde yeni bir pakete konulup, Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulmaya hazırlanan yargı paketinin genişletilerek ve en önemlisi siyasilerin de içinde olduğu bir genel affa dönüştürülmesinin aciliyeti ve esnafın, üreticinin, sanayicinin kısacası tüm insanları rahatlatacak olan desteklerin virüs aşısı kadar acil ve önemli olduğunu unutmamak gerekir.

İç çatışmaların durması, sınır ötesi askeri sevkiyatların gözden geçirilmesi, ülke dışında bulunan askerlerin, hacılar gibi acilen ülke sınırları içine çekilmesi ve bu yönde harcanacak enerji ve maliyetin ülke ekonomisine olumlu yönde yansıyacağını zaten yıllardır söyler, yazarız..
Ki bu yaşananlarda önceliğin insanların ölmemesi ve anaların göz yaşı dökmemesi için olması en önemlisidir.
Dün acı veren bir çok olay gibi bugünkü tüm toplumu esir alan virüsün önlenmesi için ve ülkemizin kardeşlik ve barış içinde kalkınması adına verilen bu mücadelenin daha ileriye taşınması ile şimdi sıranın ülke insanına ekonomik katkıyı sunmak ve refah düzeyinin artması için atılacak olan adımlar öne çıkmaktadır.
Bu nedenle esnafın ve iş istihdamı yaratacak olan kuruluşların tam zamanıdır diyerek hareket etmesi, gerekmektedir..
Bunun içinde başta bankaların kredi vermede sağlayacakları kolaylıkların yanı sıra tarım, sanayi ve turizme yönelik resmi kurumlarında hazırlayacakları projelerle bölge insanına yardımcı olması gerekmektedir..
Serka, Sodes, AB, Dünya Bankası ve diğer bir çok adla hizmet veren devlet ve özel sektörün imkanları, Sanayi ve Ziraat Odaları, Şoförler Odası, çeşitli isimlerle kurulmuş Birlikler hatta bir türlü bir araya gelemeyen derneklere de büyük görevler düşerken bu kurum ve kuruluşları desteklemek için kurulan kuruluşlarında bürokratik engelleri en alt düzeyde tutup, yatırım için kendilerine sunulan kaynakları bir an önce yatırıma çevirip, işsizliğe, yaşanan göçe karşı harekete geçirmelidirler.
Yani kısacası desteklenmesi gerekenlerin önlerine getirilecek engellerle kösteklenmemesi gerekmektedir.
Çünkü bu ülkenin ana sıkıntılarından biri ve en önemlisi de yoksulluk, işsizlik, yatırımsızlık ve bunların ortadan kalkması için bugüne dek verilmeyen desteklerdir.
Yerel de başlayacak olan bu yöndeki desteklerin genele yayılmasının yolunun ekonomik kalkınmada 6. Bölgede bulunan Ardahan ve diğer doğu illerine ve diğer bölgelere acilen yansımasının daha elzem ve şart olduğunun görülmesidir..
Hibe/Destek derken tüm Köstekleri atlamak ve bu desteklerin umutla bakılan iç barışa, genel sağlığa katkı olmasını umuyor ve anlatmak istediklerimizin de anlaşılmasını  umut ediyoruz...

Yorumlar (0)