17.04.2020, 07:28

Hükümet, korona ve muhalefet

İçişleri Bakanı'mız sayın Süleyman Soylu daha önce de birkaç istifa girişiminde bulunmuş, bunun sinyallerini vermişti.

Ne var ki, önceki istifalarda ülke ve dünya konjonktürü şu an içinde bulunduğumuz durumdan daha hassas ve karışık değildi. O hassas durumlara şimdi birde "kovid 19" eklenince, kabul edilmesi muhtemel bu istifanın açacağı tahribatın altından hükümet dahil hiç kimse kalkamazdı.

İstifa haberini tv'den öğrenir öğrenmez  kabul edilmeyeceğini düşündüğümden, ani refleksle ve özellikle muhalif açıklamalara odaklanmaya karar  verdik. Zira değil Ak Parti Hükümeti'nin, Cumhuriyet Tarihi'nin ilk on devlet adamı arasında yer alacak bu saygın kişiliğin gözardı edilebileceğini düşünmek için; kişinin vatanla, milletle sorunlu olması gerekirdi.

Öteden beri tezimiz, düşüncemiz var. O da; 83 milyon TC vatandaşının, azınsanmayacak bir bölümünün 'vatan haini' olduğudur. Detayına girmek hem etik hem de yasal olmayabilir. Ancak, bu düşünce ve kanaatimiz keşke gerçekle çelişkili olsaydı diyoruz.

Sayın Bakan'ın istifasının hemen ardından seri açıklamalar birbiri ardından gelmeye başladı. İnanınız takip etmekte güçlük çektik. Birinin ne dediğini anlamaya çalışırken ekranlara bir başkasının mesaj veya tweet'i düşüyordu. Şimdi bunlardan örnekler vermeyelim mi ?

Ülkeyi, toplumu gerer miyiz, kutuplaştırır mıyız, kamplara mı böleriz ?, bilmem.
Halkımızın, 'kimin, ne mal !?' olduğunu anlaması daha önemli.

İstifa anı itibariyle "Teke Tek Özel"de konuşmacı olan sayın Kılıçdarığlu:

"İstifa tek başına alınmış bir karar değil, tıpkı Sağlık Bakanı'nın tek başına karar alamadığı gibi. Erdoğan'ı kurtarmak için, Soylu'nun istifa etmesini anlayışla karşılayabilirim." diyordu.

Chp, Parti Meclis üyesi Gökhan Günaydın tweetter hesabından:

"Sokağa çıkma yasağı kararını Erdoğan aldı. Geciken kararın, krizi tetiklemesi karşısında Soylu feda edildi."

AK Partili eski vekil Aydın Ünal; "istifasının perde arkasında Pelikan örgütünün olduğunu" söyledi.

Sayın Akşener "aynı olgunluğu damat ve Tarım Bakanı'ndan da bekliyorum, sağduyulu gösterdiği olgun davranış nedeniyle Soylu'yu kutluyorum." diyordu.

Birgün yazarı Güven Gürkan Öztan Twitter hesabından Soylu'nun "Saray etrafındaki hizipler Savaşı'nda taktik bir hamle yaptığını" söylüyor

TMMOB Başkanı ve Birgün yazarı Emin Koramaz Twitter hesabından;

"eve kapanan insanların işini, aşını, sağlığını tehlikeye attılar.  Hepsi istifa" diyor.

Sol Parti'nin resmi Twitter hesabı; "hükümet istifa" diyordu.

İyi Partili Dervişoğlu "Parti içi çatışmalardan kaynaklı bir takım paylaşımların yapıldığı, komploların kurulduğu gözlenmektedir" diyordu.

CHP grup başkanvekili Engin Özkoç;
"Dünyanın neresinde olursa olsun, bu emri veren de onu uygulayan da siyasi sorumluluğunu almalı ve gereğini yapmalıdır, oynanan siyasi tiyatronun ne olduğunu üzerinde fazla durmayacağız ama Türkiye'de krizin yönetilemediği aşikardır" dedi.

Fetö firarisi Emre Uslu;

"Süleyman gidecek dedik, gitti. Sırada kim var gidecekler kervanında söylememi ister misiniz ?" diye de soruyor.

Muharrem İnce; 

"..........Tam bir saray Tiyatrosu" değerlendirmesi yaptı.

Chp'li Özgür Özel'in;

"Haddini bil Süleyman Soylu, sen bir kuklasın" dediğini hiç kimse unutmadı sanırım.

PKK medyası; "katil istifa etti",
Dhkpc; "devrimcilerin katili istifa etti"
Hdp; "kurtulduk"
Fetö; "arkası gelecek"
Kandil'de; "zafer çığlıkları" diye tweetler  takip ettik...

Aslında bunlar kim ?  Beyinlerinde, kalplerindeki düşünceleriyle yine kendileri açıklasınlar:

Doç. Dr. Levent Akçay, 65 yaş üstü ve 20 yaş altı için alınan kararı eleştirip insanlara haksızlık yapıldığını söylüyor, hükümete darbe vurmayı hedefliyorlar.

Bu adam geçmişte,
yandaş TV'lerin fişi çekilseydi darbe başarılı olurdu" diyen, "Darbe tiyatrodur" diyen kişidir.

Gazeteci Murat Yetkin'i herkes tanır. Belediyelerin kendi başlarına yardım kampanyası başlatmalarının iptal edilmesi üzerine;

"merkezi hükümet ve yerel hükümet çatışması başladı" diyerek,
Türk siyasetine ve literatüre yeni bir kavram kazandırıyordu. Bugüne kadar ülkemizde yerel hükümet kavramı hiç kullanılmamıştı. Zira, böyle bir olgu  yoktu. Meğer iki hükümet varmış; bir tanesi merkezi hükümet (herkesin bildiği), bir diğeri de yerel hükümet (belediyeler hükümeti ) (!) Biz bunu yeni öğreniyoruz ! Konuyu iki başlılığa, çatışmaya, ayrışmaya götürecek tehlikeli ifadeler... Bu sözler bir çatışmayı önerir, ayrışmaya yol açar.

Daha dün bir tv. programında, Şaban Sevinç denilen kişi;
"Ak Parti cumaları yasakladı" diyor. Buna cevap olarak Lale Ozan Arslan; hayat mucizelerle dolu. Dilek ve isteklerinin mucizeye dönüşerek gerçek olduğunu, ironi yaptığını" söylüyor.
"AK Parti'nin Ramazan'ıda yasaklayacağını" ilave eden Şaban Sevinç, aynı zamanda düşünceleriyle din cahili kişiliğini de ortaya koyan bu zavallı, tüm amaçlarının İslam'ı toplum hayatından silmek oluğunu ortaya koymuş oluyor.

Sözüm ona, Prof Dr Ali Demirsoy anlatıyor:
"Korona virüsünü Umre'ye gidenler" ile hurmayı kastederek "arapların yediği o şeydeki mikroplar" ifadesiyle umreciler ve hurmadaki mikroplar ile "yurda soktuk." diyor. Daha ileri giderek "kendisine kalsa umrecileri, ülkede karantinaya almak yerine onları kimsenin ulaşamayacağı  bir adada karantinaya alacağını, hatta mecbur kalırsa da hepsini öldürebileceğini" söylüyordu.

Bu beyin ve kalb ile bir toplunun geleceği noktasındaki inanışlarınızda aynı şeyleri düşünmek, biraraya gelmek asla mümkün olamaz. Bu kafalarla, bu beyinlerle aynı vatana ortak, aynı havayı soluyan talihli/talihsiz insanlarız. Bu izzet ve şeref yoksunlarının yaptıklarını halka yansıttığımız zaman biz kötü mü yapmış olacağız ?
Bize göre bu zihniyetteki insanlardan oluşan bir toplum içinde kamplaşmaların olmaması tuhaf olurdu zaten.

Sayın Soylu'nun istifasının böyle hassas bir dönemde reddedilmesi istikrar ve gelecek adına hükümete güç kazandırmış, sayın Soylu'yu ise, Türkiye'de sosyal halk katmanlarına sevdirmiş ve kanıtlamış olduğu için bugün ve gekecekte herkes tarafından hesaba katılması gereken bir siyasi figür haline getirmiş, elini oşdukça kuvvetlendirmiştir. Toplam iki saat içinde olup biten istifa olayıyla, HÜKÜMET KORONA MUHALEFET ilişkisi son buluyordu.

Selam, sevgi, sağlık ile...

Yorumlar (0)