11.06.2018, 20:05

İkinci tur olasılığı yüksek

10 Ağustos 2014 tarihinde gerçekleşen 12.Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde,
CHP ve MHP'nin çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nda karar kılındığında aslında o gün seçimler bitmişti.
Öyleki Türkiye'nin her seçimde seçimlere katılma oranı yüzde seksenlerin üzerinde gezinirken, bu seçimlerde bu oran yüzde %74’lerde kalmıştı.
Ve seçimler; Recep Tayyip Erdoğan % 51.79, Ekmeleddin İhsanoğlu % 38.44 ve Selahattin Demirtaş % 9.76 şeklinde sonuçlanmıştı.
CHP ve MHP seçmeni bir anlamda çatı adayını protesto ederken, belki de bu durumdan faydalanan bir başka aday da sol seçmenin oyunu alan Selahattin Demirtaş olarak ciddi bir orana ulaşıyordu.

Kılıçdaroğlu'ndan hamleler
Oysa 24 Haziran seçimleri öncesi CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'ndan birbiri ardına hamleler gelerek alışkanlıkları değiştirdi.
Önce İYİ Parti'nin seçimlere girmesini sağlayıcı '15'liler hareketi'ni ve adımını attı.
Ardından acaba bu seçimlerde de bir başka Ekmelettin İhsanoğlu benzeri adayı yaşanabilir mi beklentilerini boşa çıkardı.
Çok az kimsenin ihtimal verdiği -Kurultaylarda karşısına rakip olduğu için – asla Muharrem İnce'yi aday yapmaz diyenleri bu defa yanılttı ve İnce'yi aday yaptı.
Her ne kadar burada Muharrem İnce'nin adaylığa gidişinde bazı dikenli yollar olsa da bir anlamda Kılıçdaroğlu açısından çok kolay bir durum olmasa da sonunda parti tabanının ve muhalefetin çoğunluğunun beklendiği isim aday oldu.
İşte o Muharrem İnce bu seçimlerin en çok adından söz ettirten ismi olmayı başardı.

mehmet mert muharrem ince

Bir günde altı miting!
Geçtiğimiz Pazar gün CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce bir güne tam 6 miting sığdırdı.
Birer saat ara ile istanbul'un; Esenyurt, Bahçelievler, Küçükçekmece, Bağcılar, Beylikdüzü ve Silivri ilçelerinde onbinlere seslendi.
Beylikdüzü'nde aslında iftar programına katıldı ve kürsüden çok kısa bir selamlama yaptı.
Burada karşılaştığımızda Muharrem İnce'yi bir güne altı miting sığdırdığı ve seçim boyunca gösterdiği performanstan ötürü tebrik ettim.
Başarılar diledim.
İnce ise bana; yeter ki Türkiye'me huzur, mutluluk, başarı gelsin, bizim mitingler önemli değil, altı miting de yaparız bir günde, onaltı mitingde yaparız. Şu insanların enerjisine bakar mısınız. İşte ben bu enerjiden feyz alıyorum. Bir anda yorgunluğumu unutuyorum' dedi.

Başörtülü mesajı
Bu arada Muharrem İnce başörtüsü bağlayan kız kardeşini Yalova'dan getirterek Beylikdüzü'ndeki programında sahneye yanına davet etti. Ve inceden inceye bir anlamda 'bakın benim annem de kız kardeşim de baş örtüsü bağlar' diyerek sağ seçmenlere ciddi bir mesaj göndermiş oldu.
Bu ziyareti eminim hiçkimse İnce'nin kürsüden söylediği gibi; 'Kız kardeşim beni özlemiş, enişteme demiş beni abime gönder' şeklinde algılamamıştır.
Kaldı ki üç gün sonra gerçekleşecek arife günü İnce memleketinde olacak ve bayramı da ailesi ile geçirecek.
Neyse sonuçta kim akıl etmişse fena bir fikir olmamış.
Zira bizim insanlarımıza zaman zaman ince mesajlar ile dokunmak da gerekiyor.

Erdoğan tek diğerleri bir....
Bu arada karşılaştığımızda hemen hemen herkes 'seçimler ne olur' diye soruyorlar ya.
Sanki biz sonraki zaman diliminden geliyoruz.
Arkadaşlar inanın bana siz ne biliyorsanız bizler de onu biliyoruz.
Üst üste yapılan anketler ortada.
Mitingler ortada.
Seçim havası ortada.
Bu seçimleri diğer son 15 yılda gerçekleşen seçimlerden ayıran en büyük özellik Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın karşısında yer alan diğer adayların önceki adaylara rağmen biraz daha karşılıklarının oluşu.
Her birinin kendi alanında özellikleri oluşu.
Bir anlamda Erdoğan tek, diğerleri bir.
Hani tabiri caizse Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'un kongrede söylediği gibi; 'Topunuz gelin' lafı belki de 24 Haziran seçimlerin de uyarlanabilir.
Erdoğan tek diğerleri bir....
Bu uyarladan da yola çıkarak söyleyebiliriz ki sanki bu defa ikinci turu göreceğiz.

Yorumlar (0)