11.12.2018, 06:20

İmamoğlu CHP’nin Erdoğan’ı olabilir mi?

Yaklaşan yerel seçim öncesi hangi adaylarla yarışa gireceklerine karar veremeyen, gerek AK Parti Lideri Erdoğan gerek ise CHP Lideri Kılıçdaroğlu tüm etkenleri değerlendirmeye çalışıyorlar.
AK Parti Ankara'da Mehmet Özhaseki ve İzmir'de Nihat Zeybekci ismini resmen ilan edip, İstanbul için Binali Yıldırım'a karar verirken CHP'den henüz bu üç büyükşehir için resmi adaylık açıklaması gelmedi.
Şimdiye kadar 464 adayını açıklayan CHP, Aralık ayı boyunca her hafta düzenli olarak adayları belirleyip açıklamayı hedefliyor.
14 Aralık’ta Parti Meclisi’nin (PM) toplanarak yüzlerce adayı daha açıklaması amaçlanırken, belirlenecek adayların İYİ Parti ile olası işbirliği doğrultusunda kararlaştırılacağı kaydediliyor.
CHP'nin İstanbul için adı geçen isim olan Ekrem İmamoğlu'na İyi Parti'nin de sıcak baktığı gelen bilgiler arasında.

CHP yüzde 88 mevcut başkanları açıklıyor!
CHP şimdiye kadar ilan ettiği mevcut belediyelerin yüzde 88'inde mevcut başkanları tekrar aday gösteriyor.
CHP, yönetiminde olduğu 230 belediyeden 129’unun adayını açıklarken, 113 belediyede mevcut belediye başkanları tekrar aday gösterildi.
Bu rakam yüzde 88'e tekabül ederek CHP'nin sadece yüzde 12 oranında mevcutlara yer vermediği anlaşılıyor.
Tekrar aday gösterilen belediye başkanlarının 5’i büyükşehir (Tekirdağ, Eskişehir, Muğla, Aydın, Hatay), 5’i il (Giresun, Burdur, Yalova, Edirne, Çanakkale), 62 ilçe, 41 beldeden oluştu. CHP’li mevcut belediyelerden yeni aday gösterilen 16 belediyenin 1’i il (Sinop), 10’u ilçe ve 5’i belde belediyesi oldu.
Yüzde 88 oranından yola çıkarsak, İstanbul'da 14 belediye başkanından en az birisinin, en fazla üç ismin aday yapılmayacağı yorumunda bulunabiliriz.

İmamoğlu ilçe başkanları ile ne görüştü?
AK Parti'nin İstanbul adayı Binali Yıldırım'ın ailesi ile de görüşerek çalışmalara başladığı bildirilirken, CHP'nin muhtemel adayı Ekrem İmamoğlu ise geçtiğimiz hafta CHP'nin istanbul'daki 39 ilçe başkanı ile bir görüşme gerçekleştirdi.
Sabah saat 07'de başlayan toplantı saat 11'de sona ererken CHP'nin İstanbul İlçe Başkanları tek tek söz alarak partilerinin İstanbul adaylığı ile ilgili görüş belirttiler.
Toplantıda ağırlıklı olarak adaylığı resmen açıklanırsa Ekrem İmamoğlu isminin olumlu bir aday olduğuna dikkat çekilirken, birkaç ilçe başkanı ise keşke aday belirlendikten sonra değil, belirlenmeden bizim de görüşümüz alınsaydı eleştirilerinde bulundular.
İlçe başkanlarını dinledikten sonra söz alan Ekrem İmamoğlu ise; 'Ben aday adayı olmadım. Sayın Genel Başkanımız sadece bana bu yönde düşüncelerini aktardılar. Aslında ben 2019'da da Beylikdüzü'nden aday olup seçimleri alarak 1 Nisan 2019'dan sonra İstanbul'a aday adayı olarak çalışmalarımı sürdürecektim. Ancak Cumhurbaşkanlığı seçimleri erkene alındığında ve Topbaş'tan boşalan koltuğa partim beni aday yaptıktan sonra çalışmalarımı hızlandırdım. Ailem ile de görüştüm ve onların da olurunu aldım...' gibi açıklamalarda bulundu.

Livaneli'ne bu sözü ne söyletir?
1994 yerel seçimlerinde İstanbul adayı olan (O zaman SHP idi) Zülfü Livaneli, Beylikdüzü Atatürk Kültür Merkezi açılışında yaptığı konuşma ile; 'Ekrem İmamoğlu ismi beni mutlu ediyor. Çünkü Beylikdüzü'ne her gelişimde yapılan çalışmalar beni heyecanlandırıyor ve ideal bir belediye başkanı ile karşılaşıyorum...' diyerek İmamoğlu'nun CHP'den İstanbul adaylığına tam not verdi.
Peki sizce Zülfü Livaneli'ne bu sözü söyleten ne?
Cevap vereyim; Livaneli 'ideal bir belediye başkanı' diyor ya.
İşte sebep o.
İdeal bir belediye başkanı aynı zamanda ideal bir yöneticidir, ideal bir siyaset adamıdır, ideal bir liderdir.

İmamoğlu CHP'nin Erdoğan'ı olabilir mi?
Bize de sık sık soruluyor, İmamoğlu ismi doğru isim mi? Diye.
Henüz fazla tanınmıyor.
Bilinmiyor.
Karşısında eski başbakan, TBMM başkanı, bakan, milletvekili, İzmir adayı v.s, v.s.
Oysa İmamoğlu'nun elinde sadece bir dönem Beylikdüzü belediye başkanlığı var.
Bu durum tanınırlığı olmadığından CHP'ye ve İmamoğlu'na eksi sayılmaz mı?
Türünden sorular alıyoruz.
Bu sorulara verdiğim cevaplar şunlar; Evet İmamoğlu'nun tanınırlığı rakibine göre fazla olmayabilir, elinde çok fazla birikim olmayabilir.
Ancak...
CHP daha önce çok tanınan adaylarla da yola çıktı ve aldıkları sonucu gördük.
Recep Tayyip Erdoğan 1994'deki seçimlerde rakiplerine göre en az tanınan isim olmasında rağmen seçimlerden birinci çıktı.
İşte 1994 adayları ve aldıkları oylar:
*Tayyip Erdoğan 973 bin oy.. Yüzde 25.1*İlhan Kesici 855 bin oy.. Yüzde 22.1*Zülfü Livaneli 784 bin oy.. Yüzde 20.3 *Bedrettin Dalan 597 bin oy.. Yüzde 15.4
***
Bu isimlere bakar mısınız?
Erdoğan sadece daha önce Beyoğlu belediye başkan adaylığı yapmış ve seçimleri kaybetmiş.
Bir yıl partisinin (Refah Partisi) İstanbul il başkanlığı görevinde bulunmuş.
Oysa diğerleri, İstanbul'un eski belediye başkanı, milletvekili, bakan, ünlü gazeteci, sanatçı, yazar...
Ve bu isimler arasından Recep Tayyip Erdoğan birincilikle çıkarak daha sonra da kendisine has üslup siyasi tarzı ve anlayışı ile başbakan, cumhurbaşkanlığına kadar yükseliyor.
Hadi 2014 seçimleri hemen sonrası İmamoğlu CHP'nin İstanbul adayı dedik oldu, şimdi de 'İmamoğlu CHP'nin Erdoğan'ı olur' diye bir imza atalım bakalım...

Yorumlar (1)
Emre 61 2 yıl önce
Sayin imamoğlu,bir belediye baskanin özgül agiriligi ne demek.parti den guc almak degil partiye guc katmak ne demek onun ornegi.Beylikduzu sahibe ile anilirken imamoglu ve ekibi nin en ufak hadisede adi gecmedi halk sevdi ,inandı.Karakter itibariyle insana yakin alçak gönüllü sicak bir insan. Eger adaylığı daha erken en azından 6 ay once açıklansa idi.kesin kazanırdı.ancak simdi yarismak zorunda.yasi genc istikbalede cok daha buyuk mevkilere geleceğine inaniyorum.