30.11.2019, 06:41

İmamoğlu’nun işi zor

Son günlerin reyting alan programların başını çeken Fatih Altaylı’nın gazeteciliğini hatırlayıp yaptığı program TEKE TEK’e konuk olan CHP’li İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun başında olduğu metropolü adım adım dolaşmaya devam ettiğim şu günlerde dünya kenti olarak adlandırılan bu şehrin gerçekten de büyük sorunlarla baş ettiğini de görmekteyim.
Yeni yılın yaklaşması ile birlikte, cıvıl cıvıl olan gökdelen ve alışveriş merkezlerinin arka yüzünün bir metropole yakışmayan, mollalarının petrol zengini, halkının ise benzin yoksulu olan İran’ın kerpiç evlerini andıran yapıların bolca olduğu İstanbul’da belediye başkanından beklenen çok şey olduğu gibi o belediyenin de içinde olduğu kenti ve ülkeyi yönetenlerinde suçlu olduğunu bilmek gerekir.
Çünkü depremlerin beklendiği şehrin arka yüzüne baktığımızda İmamoğlu’nun işin hiçte kolay olmadığını ve sadece suçun onda da olmadığını da         görüyoruz.
Ekrem İmamoğlu’nun samimi bir bakışla sorunlarını tespit etmeye çalıştığı bu kentin gerçek anlamda metropol değil gecekondu olduğunu da kabul etmemiz gerekir.
Daha önce ki bir yazımda bu kentin ve birçok şehrin yapılaşmasının önünde ki en büyük engellerden biri olan imar planı ve koruma kurulları gibi var olan ama yok sayılan kurumlardır. Bunlara Ankara da ki masa başı plan ve projeleri de ekleyebilirsiniz.
Yani İmamoğlu’nun başına geçtiği ve kendisinden çok şeyin beklendiği İstanbul’u anlamak, algılamak ve sorunlarına çözüm bulmak için değil 5 yıl, 30 yıla yakındır genelde ve yerelde iktidar da olup çözüm bulamayanlara 50 yılda yetmez.
Bu nedenle Trump’ın kendisini fotoşoplatıp Sylvester Stallone’nin hayat verdiği ‘İtalyan Aygırı’ lakaplı boksör Rocky’de olsanız aynı fotoşopla İmamoğlu’nu Süpermen yapsanız İstanbul’un sorunlarını hemen çözemezsiniz.
Dün 40 yıl su ihtiyacı yoktu denilen, bugün suyu bitiyor diyerek İmamoğlu’na yüklenmektense İstanbul ve ülke adına yardımcı olmak gerekir.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!