10.01.2020, 06:23

İran, ABD’ye ‘Boş Atıyor’

ABD'nin İranlı komutan Kasım Süleymani'yi 3 Ocak'ta suikastle öldürmesinin ardından, İran'dan beklenen misilleme geldi. Ancak bu misillemeler, gerçekten ABD’ye bir ceza/ders vermek nitelinğinde mi? Yoksa İran halkının ve dünyanın karşısında karizmayı kurtarma saldırısı mı? henüz belli değil.
İran, Kasım Süleymani'nin cenazesi gömülmeden hemen önce, Irak'taki el Esed Hava Üssü'nü ve K.Irak Erbil’deki bir askeri üssünü vurdu. Bu saldırılardan sonra 80 kişinin öldüğünü açıkladı.
Irak hükümetine göre, Irak'ın Anbar eyaletindeki El Esad hava üssü, patlatılamayan iki balistik füze de dahil olmak üzere 17 kez vuruldu. 
Ancak ABD’nin yaptığı açıklamalarda saldırılardan hiçbir kimsenin ölmediği duyuruldu. Hatt-ı zatında üs deki Avrupalı koalisyon ülkeleri de, askerlerinin saldırıdan yara almadığı açıklandı. Irak, İngiltere, Avustralya, Kanada ve ABD, hiçbir personelinin öldürülmediğini veya yaralanmadığını açıkladı.
Bu gelişmelerin üzerine CNN’nin yaptığı açıklama, saldırıların ‘boş atışlar’ olduğu anlaşıldı. Çünkü hem Irak Başbakanı Abdulmahdi, hem CNN; İran’ın saldırı yapacağını Irak ve ABD makamlarıyla paylaşıldığı yönündeydi. Üs de bulunan askerlerin sığınaklara, saldırı öncesinde saklandığı bildirildi.
Trump, Twitter'da “Her şey yolunda!” dedi. Yaralı değerlendirmelerinin sürdüğünü ancak “şu ana kadar çok iyi” olduğunu söyledi.İran Dışişleri Bakanı Zarif, misillemenin Çarşamba sabahı erken saatlerde “sonuçlandırıldığını” ve bunları bir savaş eyleminden ziyade “kendini savunmada oransal önlemler” olarak nitelendirdi.
Zaten İran’ın saldırısında gerçekten de 80 ABD askeri ölseydi; ABD’nin mutlaka bir karşı saldırısı gerçekleşirdi. Üstelik bu saldırıları gerçekleştirecek Basra Körfezinde savaş gemileri, İran’ın çevresinde 20’ye yakın askeri hava-kara-deniz üslerine sahip.
İran'ın Irak'taki ABD üslerine karşı balistik füze ateşlemesi sonrasında Çarşamba günü ABD Başkanı Donald Trump tarafından yapılan konuşmada da, savaşın eşiğine getiren gerilimlerin hafifletilmesi olarak karşılandı. Yani ABD’de Kasım Süleymani üzerinden İran’la karşı karşıya gelmek istemiyor.
Hiç kimse, İran'a doğrudan bir askeri saldırının ertelendiği görüşünde değil. Hattı zatında İran’da geleneksel bir savaş istemiyor. Çünkü İran’ın savunma stratejisi asimetrik savaşa uygun. Söz konusu savaş olduğunda kanlı, pahalı ve yıkıcı olacağından İran’ın yaşamış olduğu derin ekonomik ve toplumsal kriz de göz önüne alındığında; İraniçin intihar olur.
Yani İran’ın yapacağı bir savaş daha başlamadan İran’ın yenilgisiyle biter. Kuvvetle muhtemel, İran, küçük çaplı silahlı saldırılar ve bombalamalarla ABD hedeflerine yönelecektir.
Sonuç olarak İran'ın General Süleyman'ın suikastına tepki olarak yaptığı saldırılar, açık bir şekilde zayiat vermeyi amaçlamıyordu. Çünkü kasıtlı seçilen hedefler, minumum hasar ve maksimum uyarı şeklindeydi. 
İran balistik füze saldırılarından birisi Sunni bölgesine diğeri ise Kuzey Irak Kürt bölgesindeki üsse yapıldı. Bu saldırı sayesinde İran karşıtı, 2 başat etnik gruba da güç gösterisi yapılmış oldu. 
Elbette İran’ın onlarca füze fırlatarak birkaç tanesinin başarılı olması, İran ordusunun teknik kabiliyeti açısından ‘yetersizliğini’ ortaya koymuş oldu. Bu bağlamda bölge ve komşu ülkeleri açısından İran ordusunun yetersizliği, minimal maliyetle öğrenilmiş oldu.

Yorumlar (0)