19.11.2021, 05:38

Işıklar olmasaydı Volkan Yılmaz başkanlığı rüyasında görürdü...

Yoğun ülke gündeminden fırsat buldukça yerel yazılar da yazmaya çalışıyoruz.

Bugün Silivri'den bahsetmek istedim.

Yazımın hemen başında şunu söyleyebilirim ki; Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz önce yerel seçimlerde dört ayak üzerine düştü, şimdilerde ise ilçede kendisine muhalefet olmadığı için çok rahat bir devran sürüyor, böyle giderse de yarında karşısında rakip bulmakta zorlanabilir.

Yüzde 65 değil yüzde 35 yönetimde...

2009 – 2019 yılları arasında Silivri Belediye Başkanlığı yapan Özcan Işıklar'ın özellikle ikinci dönemi o kadar olumsuz ve kabul görülemez olaylar ile geçti ki, Silivri halkı bu durumu affetmedi.

Düşünün 2019 yerel seçimlerinde CHP'nin İBB adayı Ekrem İmamoğlu Silivri'de yüzde 65'ten fazla oy alıyor, CHP Silivri ilçe belediye başkan adayı sadece yüzde 43 oy alabiliyor.

Yani anlayacağınız ilçenin yerel yönetimi yüzde 65'in değil yüzde 35'in eline geçiyor.

Sosyologlar bu durumu nasıl izah eder bilmiyorum, benim izahım şudur.

Tarih affetmez.

Siyaset hatayı kabul etmez.

Halk yanlışı görmezden gelmez.

Beceriksizlik ve kibir bir araya gelirse sorunlu bir yönetici ortaya çıkar.

Hele hele; hak yemek, insan ayırmak, güçlü ve yanlışı koruyup, haklı ve zayıfı ezmek, hiç ama hiçbir şekilde toplum tarafından affedilmez.

Bütün bunların sonucunda elinde yüzde 65 oy oranı olmasına rağmen gelirsin kuzu kuzu yüzde 35 oy oranı olan bir anlayışa belediye yönetimi mührünü teslim edersin.

Bir başka deyişle Silivri Belediye Başkanlığı yapan Özcan Işıklar'ın hatalı ve sorumlu yönetimi olmasaydı Volkan Yılmaz partisinin ilçedeki yüzde 5'e yakın, ittifak kurduğu partinin yüzde 30'a yakın oy oranına rağmen belediye başkanı seçileceğini ancak rüyasında görebilirdi.

CHP Silivri de evlere şenlik...
Tamam seçim geride kaldı.

Artık Silivri'nin yeni bir belediye başkanı ve yeni bir anlayışı var.

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz başarılı mı başarısız mı ona birazdan değineceğim.

Ancak; aradan geçen (2019 Mart – 2021 Kasım) 32 ayda Volkan Yılmaz'ın çok rahat bir şekilde belediye başkanlığı yaptığını söyleyebiliriz.

Gerek Silivri'nin CHP'li belediye meclis üyeleri, gerek CHP Silivri İlçe Başkanı Berker Esen aradan geçen bu sürede, belediye çalışmaları ile ilgili ne yapıcı bir eleştiri ortaya koydular ne de bir söylem geliştirebildiler.

CHP Silivri İlçe Başkanı Berker Esen sanırım 27-28 yaşında bir genç arkadaş.

Mutlaka ileride siyasette başarılı da olabilir.

Bir taraftan gençlerin siyasete girmesini, önemli görevler almasını, gençlerimizi temsil etmelerini bekliyoruz.

Diğer taraftan Berker Esen gibi gençlerimizin geçirdiği pek başarılı sayılamayacak ilçe başkanlığı gibi önemli bir görev ne yazık ki gençler adına çok da fazla referans sayılacak örnekler olamıyor.

Bütün bu durumlar bir taraftan Volkan Yılmaz ve yönetimine yarıyor gibi görünse de aslında bir anlamda kaybeden Silivri oluyor.

Silivri'nin geleceğine oluyor.

Zira, sizi sürekli uyanık tutan, zinde tutan, eleştiren, bir muhalefet ve rakip ortada yok ise sizin daha fazla başarılı olmanız beklenemez.

Hal böyle olunca da aslında başarılı gibi görünseniz bile ortada rakip olmadığı için ne kadar başarılı, ne kadar başarısız olduğunuz bir anlamda anlaşılmaz.


Volkan Yılmaz hata yapabilir...

Aslında bu rehavet ve rekabetsizlik bir anlamda yarın Volkan Yılmaz'ın da aleyhine gelişebilir.

Düşünsenize bir ilçe belediye başkanısınız.

Sizi eleştiren bir siyasi anlayış yok.

Yerel medya deseniz eh işte.

STK temsilcileri derseniz yine pek sesi çıkan örgüt yok ortada.

Bu örnek belki biraz abartılı gelebilir ama 'kendin çal kendin oyna' tarzı bir yönetim ortaya çıkar ki.

Bu durum da gerek Silivri için, gerek Volkan Yılmaz başta olmak üzere ilçenin aktörleri için, gerek ise İstanbul ve ülke siyaseti için yarın olumsuz sonuçlar doğurabilir.


Merdanoğlu İnşaat'ın bankörlüğü neden?
 

volkan yılmaz

Örneğin bu günlerde Merdanoğulları İnşaat Taahhüt Deri Gıda Tekstil İthalat İhracat Sanayi Ticaret Limited Şirketi sahibi Aydın Merdanoğlu Silivri'de bir villa projesi başlattı.

Merdanoğlu Grup Silivrispor'un bir yıllık göğüs reklamına imza attı.

Ardından 12 Kasım 2021 Cuma günü temeli atılan Silivri Belediyesi Ek Hizmet Binası'nın yapımını üstlendi.

Merdanoğlu Grup bütün bunları neden yaptı?

Merdanoğlu inşaat kimdir, nereden geldi nereye gidiyor?

Daha da neler yapacak?

Silivri'nin menfaatine ve faydasına ise tabi ki yapsın.

Ancak Merdanoğlu İnşaat gibi son günlerde Silivri'de iş yapan, proje yapan, kurum ve kuruluşların bir denetim mekanizması var mı?

Silivri Belediyesi'nin tek taraflı bunları denetlemesi ne kadar doğru?

İşte tam da söylemek istediğimiz bu.

Ortada ciddi bir denetim mekanizması, eleştiri unsurları, basını, muhalefeti, dinamik bir meclis yapısı olmayan belediye yönetiminin ve belediye başkanının hata yapması kaçınılmazdır...

Yorumlar (3)
İ. FIRAT AYKUT 2 ay önce
Silivri Belediyesi'ni MHP'ye ve Çatalca Belediyesi'ni de AKP'ye CHP Genel Başkanı KEMAL KILIÇDAROĞLU göz göre göre ve bilerek teslim etmiştir. Kendi partilisine saygı göstermeyen Genel Merkez Yöneticilerinin bu antidemokratik kararına karşı da Çatalca ve Silivri Seçmeni CHP'yi cezalandırmıştır. Oysa iki ilçe de de ön seçim yapılsa ve parti üyelerinin özlem ve beklentilerine saygı gösterise idi iki ilçede de CHP Adayları seçilirdi. Parti içi demokrasiyi içine sindirememiş yöneticilerin iki ilçemize de siyasi maliyetleri çok yüksek olmuştur.
İBB Seçiminde, CHP'ye 10 bin civarında fazla oy veren Çatalcalı, İlçe Belediye seçiminde ise CHP adayına, AKP adayından 2500 eksik oy vererek CHP Gn. Merkezine olumsuz yanıt vermiştir. Bu sonuçlara göre CHP Genel Merkezi çağdaş ve laik yaşamı seçmiş ve Atatürk devrim ve ilkelerine sıtkı sadakat ile bağlı seçmenini cezalandırmıştır. KILIÇDAROĞLU bu iki ilçe seçmeninden de özür dilemediği sürece önümüzdeki seçimlerde bu ilçelerde kimse oy patlaması beklemesin. Dost acı söyler.
E.Bora 2 ay önce
Silivri'de %65 değil %35 yönetimde demişsiniz. Öncelikle belirtmek isterim ki; Mhp'ye olan önyargınız görüş açınızı daraltmış. Mhp'nin 2018 genel seçimlerinde Silivri'de aldığı oy oranı %5 değil, %8.50'dir. 2019 yerel seçimlerinde aldığı oy oranı ise %46.78'dir. Cumhur ittifakının 2018'de Silivri'de aldığı oy oranı %42'dir. Yani Volkan Yılmaz 2019 yerel seçimlerinde Silivri halkının yarısına yakın seçmeninin oyunu alarak, 2018'deki oy oranının üzerinde bir oy ile belediye başkanı seçilmiştir. Bu küçümsenip, geçmiş dönem belediye başkanının hatalarının sonucuna indirgenemeyecek kadar büyük bir başarıdır. Keşke Mhp'nin belediye başkanının yüzde kaç ile yönetimi devraldığını yazacağınıza, geçmiş dönem belediye başkanının sizin deyiminizle "o kadar olumsuz ve kabul görülemez olaylar" yaşatmasına rağmen nasıl oluyorda halâ %43 oy alabiliyor olmasını yazsaydınız. Bir başka konu ise. Sizin bu yazınızdaki mantık ile hareket edersek, bugün Ekrem İmamoğlu İBB'yi %35 ile yönetiyor. Yani İstanbul'da Chp'nin %27, ittifak ortağı İyi Parti'nin ise %8 oyu var. Ayrıca 2019 yerel seçimlerinde Chp'nin İstanbul İl genel meclisi seçimlerinde aldığı oy oranı %38, İyi Parti'nin oy oranı ise %3,5. Toparlayacak olursam, eğer Ak partinin yanlış aday seçimi, özgüven zehirlenmesi ve Millet ittifakının fiili ittifak ortağı Hdp olmasaydı Ekrem İmamoğlu İstanbul'u rüyasında bile göremezdi.
E.Bora 2 ay önce
Silivri'de %65 değil %35 yönetimde demişsiniz. Öncelikle belirtmek isterim ki; Mhp'ye olan önyargınız görüş açınızı daraltmış. Mhp'nin 2018 genel seçimlerinde Silivri'de aldığı oy oranı %5 değil, %8.50'dir. 2019 yerel seçimlerinde aldığı oy oranı ise %46.78'dir. Cumhur ittifakının 2018'de Silivri'de aldığı oy oranı %42'dir. Yani Volkan Yılmaz 2019 yerel seçimlerinde Silivri halkının yarısına yakın seçmeninin oyunu alarak, 2018'deki oy oranının üzerinde bir oy ile belediye başkanı seçilmiştir. Bu küçümsenip, geçmiş dönem belediye başkanının hatalarının sonucuna indirgenemeyecek kadar büyük bir başarıdır. Keşke Mhp'nin belediye başkanının yüzde kaç ile yönetimi devraldığını yazacağınıza, geçmiş dönem belediye başkanının sizin deyiminizle "o kadar olumsuz ve kabul görülemez olaylar" yaşatmasına rağmen nasıl oluyorda halâ %43 oy alabiliyor olmasını yazsaydınız. Bir başka konu ise. Sizin bu yazınızdaki mantık ile hareket edersek, bugün Ekrem İmamoğlu İBB'yi %35 ile yönetiyor. Yani İstanbul'da Chp'nin %27, ittifak ortağı İyi Parti'nin ise %8 oyu var. Ayrıca 2019 yerel seçimlerinde Chp'nin İstanbul İl genel meclisi seçimlerinde aldığı oy oranı %38, İyi Parti'nin oy oranı ise %3,5. Toparlayacak olursam, eğer Ak partinin aşırı özgüven zehirlenmesi ile yanlış aday seçimi ve Millet ittifakının fiili ittifak ortağı Hdp olmasaydı Ekrem İmamoğlu İstanbul'u rüyasında bile göremezdi.