19.04.2021, 06:01

İşitilmeyen feryat

Geçen hafta sosyal medyada yayınlanan bir video yüreğimi ağzıma getirdi. Türkiye İşitme Engelliler Federasyonu As Başkanı  Faruk Demir’in işitme engelli bir kişiyi darp ettiğini gösteren o görüntüler vicdanlarımızı yaraladı. Bende dahil olmak üzere birçok kişinin tepkisini çeken o görüntüde derdini anlatmaya çalışan genç, ısrarla anlaşılmayı beklemesine ve karşı koymaya çalışmasına rağmen maalesef darp edilmeye devam etti. İşin ilginç yanı ise kalabalık bir odada oldukları anlaşılan görüntülerde kimsenin bu darp ayına karşı çıkmamasıydı.

Ben bu konularda fazla hassas bir birey olmamdan dolayı bu mesnetsizliği dile getirmeden yapamazdım. Bu sebeple sosyal medyada ki görüntüleri gördüğüm andan itibaren tepkimi Gençlik ve Spor Bakanı ayrıca Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı etiketiyle ortaya koydum. Toplumun bu özel gereksinimli bireyleri kazanmak ve sorumluluk üstlenerek, onların hayatlarını kolaylaştırmak adına mücadele etmesi gerekirken, bu işin içinde bulunan ve idari sorumluluk üstlenmiş birinin darp olayını gerçekleştirmiş olması vahim bir durumdur. Atılan her tokat ile fiziksel bütünlüğünün bozulmasının yanı sıra ruhunu örseleyecek olan bu şiddeti esefle kınıyorum.

Bu tür hassasiyetle yürütülmesi gereken görevlerin, şiddetle eğilimli kişiler tarafından yapılması akla sorgulanması gereken bir çok soru işaretini getiriyor. Her mecrada farkındalık yaratmak ve onların verdiği bu zorlu hayat mücadelesini dile getiren ben, gereken cezayı alması ve layıkıyla yapmadığı görevden ayrılması için her zaman bu konuyu gündemde tutacağım..

Onları anlama noktasında bizler neler yapıyoruz? Yoksa hiçbir şey olmamış gibi sadece yanlarından geçip gidiyoruz mu? Empati denen “Karşımızdakini anlama” duygusunu kaç kişi taşıyor yüreğinde? Bu soruların cevabını vicdan rahatlığı ile verebiliyor muyuz kendimize. Yaşamımızda her gün, hemen hemen artarak devam eden şiddet olaylarının karşısında durmak zorundayız. Sadece kendi başımıza geldiğinde karşı çıkmak bencilce ve yersiz bir tutum olacaktır. Merhamet ve vicdan duygusundan yoksun kişilere lütfen sessiz kalmayalım. Bağırmayıp sessiz kaldığımız her an kabullenmemize olayı meşrulaştırmaya sebep olacaktır.

Herkesin bu konuda özverili ve hassas olması gerektiğini yineleyerek, her türlü şiddet olayının karşında kati suretle duracağımı bilmenizi isterim. ”Yüreğin sadece, kendinden olana yanıyorsa İNSAN değilsin.”

Yorumlar (4)
Sibel 3 hafta önce
Kalemine yuregine saglik ???? sosyal sosyal Medya dan aradigimiz bu hak ve mucadelenin gercek dünya dada cirpinmadan sağlandığı bir dünya umudu ile
Müzeyyen 3 hafta önce
Yüreğine kalemine sağlık Zeynep ciğim ????sen ben biz yüreğimiz sadece kendimizden yana yanmıyor
Zübeyde 3 hafta önce
????????????
Emine Yekdemir 3 hafta önce
En sade ve anlaşılır bir dille, ancak bu kadar naif bir eleştiri yapılabilirdi.
Engel durumu ne olursa olsun, şiddet ve huzurlu ve sağlıklı yaşam haklarına zarar veren her tür davranışın karşısında durmak boynumuzun borcudur...
Söylediğiniz her cümlenizin altına imzamı atarım. Yürekten Kutluyorum...????????????????????????