1 Mayıs çağrısı için toplanan gruplara polisten müdahale! Çok sayıda gözaltı var

İstanbul Kadıköy'de 1 Mayıs çağrısı yaparak bildiri dağıtmak isteyen sendikalar ve siyasi partilere polis müdahale etti. Çok sayıda kişi gözaltına alındı.

İstanbul Haberleri 22.04.2021, 19:51 22.04.2021, 19:57 Burak ZİHNİ
1 Mayıs çağrısı için toplanan gruplara polisten müdahale! Çok sayıda gözaltı var

Kadıköy’de sendikalar ve siyasi partiler, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’ne çağrı yapmak için toplandı. Toplanan kitleye sert şekilde müdahale eden polis, çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Yaklaşık 40 kişi polis tarafından gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Eğitim Sen İstanbul 2 Nolu Şube Başkanı ve Dönem Sözcüsü Çayan Çalık ile Eğitim Sen’in İstanbul şubelerinden yöneticilerin ve Emek Partisi (EMEP) İstanbul İl Başkanı Sema Barbaros’un da olduğu bildirildi.


EĞİTİM SEN'DEN AÇIKLAMA

Gözaltıların ardından polis Eğitim Sen binası önünde açıklama yapılmasına izin vermedi. İstanbul 1 Mayıs bileşenleri Eğitim Sen binası içinde yaptığı açıklamada polis müdahalesine tepki gösterdi. Açıklamada "İstanbul gibi bir emekçi şehrinde 1 Mayıs bildirilerinin dahi dağıtımının yasaklandığı bir süreci yaşıyoruz. En ufak bir açıklama dahi yapılmadan arkadaşlarımız gözaltına alınıyor. Direnen işçiler ile başlatan süreç şimdi sendikaların kapılarının tutulmasına kadar gelmiş durumda. Sendikamızın kapısında şuan 300 civasında polis bekliyor. Gözaltına alınan arkadaşlarımızın durumuna dair yapmak istediğimiz bilgilendirme bile yasaklanıyor.

Bugün biz İstanbul 1 Mayıs bileşenleri olarak, yani İstanbul'daki demokratik dernekler, siyasetler ve sendikalar olarak bir araya gelip, İstanbul’un 1 Mayıs programını açıklamak istemiştik. Fakat buna başından itibaren izin verilmedi. Bu maalesef Türkiye genelinde görülüyor. Sadece İstanbul’da değil ancak İstanbul’da en çirkin halini yaşıyoruz.

Önümüzdeki dönemde emekçiler bu ablukaya dur diyecek. Bu baskıyı aşacağız. Bu durum emekçilerin, kadınların farklı kimliklerin ablukaya alınmasıdır.

Pandemi gerekçe edilerek bizler bu kapalı alana sıkıştırıldık. Dün 26 kişiyi bir araca sıkıştırdılar. Bugün de gözaltına alınan arkadlarımız 30’ar kişi olarak araçlarda bekletildi.

Bizler emekçilerin yaşaması için mücadele etmeye devam edeceğiz." denildi.

Yorumlar (1)
Ahmet takdiri gozdemku 4 ay önce
Turkiyede siyasi suç katagorisi işlere bulaşmak en tehlikeli durum.Hak aramak en zor durum.Kadin haklari için bile kadikoyde toplanan kadinlarin konusmasina bir otobus polisle bahariyeye gönderen bhr zihniyet 1 Mayis ön çalismadjba bzin verirmi
banner138
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?