10.5 milyonluk yeni restorasyon

100 milyon lira borçlanma talebinde bulunan Ümraniye Belediyesi, 7 yıl kapsamlı bir restorasyonla tümüyle yenilenen Hekimbaşı Av Köşkü'nde yeni bir restorasyon başlattı. 5 ay sürecek restorasyon için düzenlenen pazarlık usulüihale ile yapıldı. Yeni restorasyon 10 buçuk milyon lira ödenecek

10.5 milyonluk yeni restorasyon

Ümraniye Belediyesi, uzun ve kapsamlı bir restorasyon çalışmasından sonra tümüyle yenilenerek 2006 yılında açılan, Hekimbaşı Av Köşkü için yeniden bir restorasyon ihalesi düzeledi. Sözcü'nün haberine göre "Hekimbaşı Av Köşkü Restorasyon Yapım İşi" başlıklı ihale rekabete imkan sağlayan açık usül yerine Kamu İhale Kanunu’nun özel durumlar için öngördüğü istisna usülü tercih edildi. Duyuru ilanına çıkılmadan, ihale 6 Nisan’da yapıldı. İhale Özsoy İnşaat’a verildi. 26 Nisan’da imzalanan sözleşmeye göre 3 Mayıs’ta başlayacak ve 5 Eylül’de tamamlanacak 5 aylık restorasyon için belediye kaynaklarından müteahhide 10 milyon 589 bin 28 lira para ödenecek.

Tamamen yenilendi

Köşkün zaten yıllar süren kapsamlı bir restorasyondan geçtiği Ümraniye Belediyesi’nin web sitesinde de fotoğraflarıyla gösteriliyor. Öte yandan Ümraniye Kaymakamlığı’nın web sitesinde de Hekimbaşı Av Köşkü için şu bilgi veriliyor: "1999 yılında İBB tarafından restorasyona alınan yapının 1.etap çalışmaları 2001'de tamamlanmış, bir süre ara verilen çalışmalar 2005 senesinde tekrar başlamıştır. Toplam 7 yıl süren çalışmaların ardından tümüyle yenilenen Hekimbaşı Av Köşkü, 2006 yılında kapılarını ziyaretçilerine tekrar açmıştır." Ümraniye Belediyesi’nin web sitesinde, köşkün 2006 yılında İBB tarafından gerçekleştirilen restorasyonuyla tümüyle yenilendiği süreç fotoğraflarla gösteriliyor.

Alanı bin 200 metrekare

Küçüksu-Ümraniye yolunda, Hekimbaşı Çiftlik Caddesi ile Okul Caddesi arasında yer alan Hekimbaşı Av Köşkü, Sultan Abdülaziz'in Av Köşkü ya da Yusuf İzzettin Köşkü olarak da biliniyor. Hekimbaşı Küçük Hayrullah Efendi (1817-1866) tarafından, mimar Sarkis Balyan'a yaptırıldı. Toplam inşaat alanı bin 200 metrekare olan bina, 2/3 katlı iki bölüm ile 20 metre yüksekliğindeki 4 katlı bir merdiven kulesinden oluşuyor. 2004 yılından sonra üç dönem başkanlık yapan AK Partili Başkan Hasan Can 2019 seçimlerinden sonra belediyeyi borçsuz olarak devretti. İş başına gelen yine AK Partili Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, geçtiğimiz yıl Mayıs ayında, “Çalışanların maaşını ödemekte zorlanıyoruz. SGK primlerini ödeyemiyoruz” diyerek belediye meclisinde 100 milyon lira borçlanma talebinde bulundu.

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
banner138