369 metrede temizlik

Avrupa'nın en yüksek yapısı olan 369 metrelik Çamlıca Kulesi'nde endüstriyel dağcılar bayram mesaisine başladı. Ekipler, ziyaretçilerin İstanbul manzarasını daha iyi seyretmesi için temizlik çalışması yaptı

369 metrede temizlik

Ramazan Bayramı'na sayılı günler kala, Çamlıca Kulesi'nin dış cephesinin bakımı, onarımı ve temizliğinden sorumlu endüstriyel dağcılar da mesaiye başladı. Sabahın erken saatlerinde güne başlayan ekip, bir ip yardımıyla günde yaklaşık 6 saat havada kalarak Avrupa'nın en yüksek yapısı olan Çamlıca Kulesi'nin hem bakımını hem de temizlik işlerini yapıyor. Yeri geldiğinde vücutlarında 25 kiloya yakın ağırlık taşıyan ve adrenalin dolu bu mesleği yapan Kaan Kara, "Bayramda İstanbul sakinlerinin birçoğu belki ailesiyle birlikte kuleyi ziyarete gelecek. Geldiklerinde de biz de onlara temiz bir camdan, temiz görüntü, temiz manzara sunmayı isteriz" dedi.

Tek bir iş yapmıyoruz

Ekip liderlerinden Zİ Endüstriyel İple Erişim Direktörü Kaan Kara, "Çamlıca Kulesi'nde tek bir iş yapıyoruz diyemeyiz. Şu an uygulanan iş cam yüzeye seramik çalışması. Bu çalışmayla birlikte camın 3-4 günde kirleniyorken bunu 1-2 aya uzatabiliyoruz. Haftanın 7 günü buradayız. Dış cephede sadece cam silimiyle uğraşmıyoruz. Bakım, onarım, sıva, raspalama işleri ve genel periyodik kontrollerimiz sürüyor. Şu an buna bayram hazırlığı diyebiliriz. Bayramda İstanbul sakinlerinin birçoğu belki ailesiyle birlikte kuleyi ziyarete gelecek. Geldiklerinde de biz de onlara temiz bir camdan, temiz görüntü, temiz manzara sunmayı isteriz" diye konuştu.

Özgür hissettiriyor

Mesleğin zor olduğu kadar cezbedici bir yanı da olduğunu ifade eden Kara, "Yasal olarak 6 saat çalışabiliyoruz. Öğleden önce 3, öğleden sonra 3 saat şeklinde. İpin üzerinde çalışırken sizin ergonomik yapınız, oturuş şekliniz uzun süre oturduğunuzda bacaklarınızdaki kan akışını kesebilir. Dışarıdan bakıldığında zor bir meslek ama buna alıştıktan sonra bir markette kişi kendi mesleğini nasıl yapıyorsa biz de öyle yapıyoruz. Yükseklik her zaman bir tehlike kaynağı. Yüksekte her zaman heyecanlı hissediyoruz. Zorlukları olduğu kadar bizi cezbeden tarafları da var. Kişiyi özgür hissettirmesi bizi cezbeden konular" ifadelerini kullandı.

DHA

Yorumlar (0)