Adalar'daki elektrikli araçlara kaymakamlıktan izin çıkmadı!

Uzun yıllardır tartışılan fayton döneminin sona erdiği Adalar'da elektrikli araçlarla ulaşım sağlanacağı açıklanmıştı. Geçtiğimiz haftalarda ilçeye getirilen araçların kullanımına Adalar Kaymakamlığı izin vermedi.

Adalar'daki elektrikli araçlara kaymakamlıktan izin çıkmadı!

Kaymakamlığın yaptığı açıklamada şöyle denildi:

“İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün 15.06.2020 tarih ve 88894955-622.01-24130 sayılı yazınız. İlgi sayılı yazınızda Adalarda kullanılmak üzere 60 adet elektrikli araç alındığı, bahse konu araçların sahada teknik kontrollerinin yapılması ve araçların çalışacağı güzergâhların belirlenmesi, test sürüşlerinin yapılması için gerekli iznin verilmesi talep edilmiştir.

Bu kapsamda yazıda adı geçen araçların, 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunun 20/1 a/l (Tescili zorunlu ve ilk tescili yapılacak olan aracın satın alma veya gümrükten çekme tarihinden itibaren üç ay içinde tescili için; hurdaya çıkarılma halinde çıkarılış tarihinden itibaren bir ay içinde tescilinin silinmesi için; yazılı olarak ilgili tescil kuruluşuna başvurmak) ve 91 ( Zorunlu mali sorumluluk sigortası yaptırmak) maddelerinde istenilen belgelerinin bulunmamasından dolayı sahada teknik kontrollerinin yapılması, araçların çalışacağı güzergâhların belirlenmesi ve test sürüşlerinin yapılması için istenen izin Karayolları Trafik Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince uygun görülmemiştir. İlgili mevzuat gereği zorunlu belgelerle birlikte müracaatınız halinde talebiniz değerlendirmeye alınacak olup, ilgili belgeler olmadan araçların trafiğe çıkması durumunda Karayolları Trafik Kanunu’nun ilgili maddelerince idari para cezası uygulanacak ve araçlar trafikten men edilecek.”

İMAMOĞLU: ÇÖZÜLECEK
Bugün hizmete girmesi nedeniyle düzenlenecek etkinlik için Adalar’a giden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ise kararla ilgili olarak yaptığı açıklamada, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile görüştüklerini ve araçlarla ilgili sorunun kısa süre içerisinde çözüleceğini söyledi. (HABER MERKEZİ)

Yorumlar (1)
Derya noyan taşkıran 6 ay önce
Körüklü otobüs koysaydınız daha iyi olmaz mıydı...içiniz nasıl rahat ediyor güzelim adaya bu araçları koymaya...yazık çok yazık,imamoğlu bu karar sana yakışmadı....
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?