Adalar'ı ilk kez gördüler

Maltepe Belediyesi'nin geleneksel tekne turları geri döndü. Pandemi koşulları nedeniyle ara verilen tekne turları 2 yıl sonra yeniden başladı.

Adalar'ı ilk kez gördüler

Bu yıl 6.’sı düzenlenen turlara Maltepe’nin 18 mahallesinden kadınlar katılıyor. Rehber eşliğinde tekneyle Büyükada, Burgazada, Heybeliada ve Kınalıada’nın çevresini dolaşan kadınlar hem eğleniyor hem de Adalar’ın tarihi ve kültürüne dair bilgiler ediniyor. Bu yıl 6.’sı düzenlenen geleneksel tekne turlarında her sefere farklı mahallelerden kadınlar katılıyor. Maltepeli kadınlara, sanatçı Arzu Akça da teknede şarkılarıyla eşlik ediyor. Akçay’ın şarkılarıyla kadınlar dans ediyor, eğleniyor. Belediyenin çeşitli ikramlarda bulunduğu turlara bir rehber de eşlik ediyor ve her adaya yaklaşıldığında o ada hakkında kadınlara bilgiler paylaşıyor.Bir rekor olacak

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, tekne turları tamamlandığında 10 bin Maltepeli kadının etkinliğe katılmış olacağını belirterek “Bu da bir rekor olacak” dedi. Özellikle denizle buluşmayan kadınların da tekne turlarına dâhil olduğunun altını çizen Kılıç, Maltepeli kadınlara bir de müjde verdi. Kılıç, Bağdat Caddesi üzerinde hafif raylı sistem için çalışmalara başlanacağını duyurdu. Maltepe Belediyesi’nin geleneksel tekne turlarının organizasyonunda önemli yeri olan kadın muhtarlar da etkinlikle ilgili görüşlerini iletti.  Muhtarlar özellikle tekne turlarının kadınlara moral olduğunu, hem pandeminin hem de sonrasındaki ekonomik koşulların oluşturduğu stresi tekne turu ile attıklarını belirttiler.

Yorumlar (0)