Adalet tartışması

Beylikdüzü Belediyesi haziran ayı Meclis toplantısının 1. oturumunda cezasının bir kısmı Yagıtay tarafından onanan CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu gündeme geldi. Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, “Halkımızın, adaletin olmadığı bir ülkede yaşamak istemediğini hepimiz görüyoruz” diyerek Kaftancıoğlu'na verilen cezayı eleştirirken, AK Parti Grup Başakanvekili Tahir Abuş, “Bu hanımefendiye aslında sizlerin, yanlış yolda olduğunu hatırlatmanız lazım. Neler söylediğini görmüyor musunuz?” diye sordu

Adalet tartışması

Beylikdüzü Belediyesi, Haziran ayı Meclis toplantısının 1. oturumu, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık başkanlığında yapıldı. Haziran ayı içerisinde bulunan önemli günlere değinen Başkan Çalık konuşmasına, Mayıs ayında şehit olan askerleri anarak başladı. Şehit düşen askerlerin isimlerini tek tek okuyan Başkan Çalık, şehitlere Allah’tan rahmet, ailelerine ve tüm ulusa baş sağlığı diledi. 14 Haziran Jandarma’nın kuruluş yıldönümü, 17 Haziran Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü ve 19 Haziran Babalar Günü gibi birçok özel günle ilgili temennilerini de ileten Başkan Çalık konuşmasının devamında, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen cezayı eleştirdi.
Adalet vurgusu
“Halkımızın adalete susamışlığı varken mahkemelerin adil yargılama ve karar süreçlerinin siyasi amaçlarla etki altına alınması kabul edilebilir bir süreç değildir” diyen Çalık, “Geçtiğimiz ay 8 sene önce attığı bir tweet nedeniyle önce il başkanımız yargılandı, hüküm verildi. Ardından 16 milyon İstanbullunun seçmiş olduğu İBB Başkanı Sayın İmamoğlu’nun yargılanması, yine genel başkanımıza yapılan menfur saldırının görülen mahkemesinde azmettiriciler adeta cezasız kaldılar. Bunları diğer tüm adaletsizliklerden ayrı düşünmek mümkün değil. Halkımızın, adaletin olmadığı bir ülkede yaşamak istemediğini hepimiz görüyoruz. Çünkü adaletin olmadığı yerde herkes kendi adalet düzenini kurmaya çalışır. Barış, güven ve huzur ortamını oluşturmak zorundayız. Biz azimle çalışmaya devam edeceğiz. Asla umutlarımızı kaybetmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.


Gerisi teferruattır

Siyaset yapma amacının herkese eşit hizmet götürmek olduğunu söyleyen Başkan Çalık, “Hepimiz ne için siyaset yapıyoruz? Bu vatan için bu millet için, bayrak için, topraklar için, geleceğimiz için çocuklarımız için, gençlerimiz için, kadınlar için. Benim iki vazgeçilmezim var. Bir tanesi üzerine bastığımız toprak bir tanesi o toprağı vatan yapan bayrak. Gerisi teferruattır” dedi. 23 Haziran seçimlerinin 3. yıl dönümünün kutlanacağını hatırlatan Başkan Çalık, “23 Haziran, 16 milyon İstanbullunun demokrasiye sahip çıktığı bir gün. Halkın iradesinin galip geldiği bir gün. Ekrem İmamoğlu önderliğinde ilk günkü heyecan ve kararlılıkla 16 milyon İstanbullu için çalışmaya devam edeceğimizi buradan bir kez daha komşularımıza duyurmuş olalım” açıklamasında bulundu.  Çalık, 23 Haziran seçimleriyle İBB Başkanlığını 2. kez kazanan Ekrem İmamoğlu’nu tebrik etti.


Gençlere eğitim verildi

Haziran ayında yapılacak olan çalışmalara da değinen Çalık,  Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi ve İsveç Enstütüsü ile iş birliği içinde yürütülen Beylikdüzü Smart’ta Küp projesindeki ilerlemelere değindi. 2014’ten bu yana Avrupa ve Amerika’da 2022 yılında ise Türkiye ve Sırbistan’da devam eden çalışmalar kapsamında, gençlere insan hakları eğitimlerinin verildiğini ifade eden Çalık, “Gençlerimiz bu haklardan özellikle ikisine, ifade özgürlüğü ve eşitliğe odaklanmaya karar verdiler. 4 Haziran’da ise gençlerin bu haklara dair fikirlerinden yola çıkarak ürettikleri afiş, heykel ve resimleri Yaşam Vadisi’nde sergiledik” diye konuştu. 2021 yılında başlatılan “Saha Çözüm Hareketi” kapsamında, ilçedeki tüm hanelerin ve esnafın kapısını çalarak, sorun, talep ve önerilere kulak verdiklerini söyleyen Çalık, “26 Mayıs’ta bu kez Saha Çözüm Hareketi’ndeki yöntem ve yaklaşımla Sanayi Çözüm Hareketi’ni başlattık. Şimdi de Beylikdüzü’ndeki sanayi kuruluşlarına uzanıyoruz. Yaklaşık 100 sanayi kuruluşu ziyaret edilmiş durumda. Bu sanayi kuruluşlarına kulak vermeye devam edeceğiz” dedi.BEYLİKDÜZÜ BELEDİYE MECLİSİ


Akıl alır gibi değil

Meclis'te gündem dışı söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Tahir Abuş, 5 Haziran Çevre Günü'nü kutladı. Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde millet bahçesi yapılacak olan Atatürk Havalimanı'na 145 bin 300 ağaç dikimine başlandığını belirten Abuş, “Muhalefet olmak illa yapılan her şeye karşı çıkmak değildir. 145 bin 300 ağaç dikilecek bir yere muhalefet etmek akıl alır gibi değil. 145 bin 300 ağaç dikilirken yanlış diyeceksiniz, havaalanı yapılacak yanlış diyeceksin; Arkadaş sen ne zaman doğru yapılan bir şeyi destekleyeceksin?” diye sordu. Attığı hakaret içerikli mesajlar nedeniyle ceza alan ve aldığı cezanın bir kısmı Yargıtay tarafından onanan Canan Kaftancıoğlu'nu da eleştiren Abuş, “Sürekli insan hakları ve demokrasiden bahsediyorsunuz. Ama kendi icraatlarınızda bunlardan eser yok. CHP İl Başkanı bir tweet attı diye ceza aldı diyorsunuz. Ama hanımefendinin attığı mesajları sümen altı ediyorsunuz. Bu hanımefendiye aslında sizlerin, yanlış yolda olduğunu hatırlatmanız lazım” diye konuştu.


Gerçek gündem zam!

CHP Grup Başkanvekili Mülayim Demirtaş ise mevcut iktidarı eleştirerek, “Türkiye'nin gerçeği şekere son bir yılda gelen yüzde 340 zam. Ve daha birçok ürüne geleb fahiş zamlar. Her şeye bir şekilde çözüm bulunur ama devletin kurumlarının yalan söylemesi kabul edilemez. Bu ülkede tuhaf şeyler oluyor. Gün ortasında ahlaksızlık yapılıyor. Bu ülkeyi yönetenler artık her türlü ahlaksızlığı yapılabilir hale getirdiler. Ondan sonra 145 bin ağaçlı millet bahçesi yapıyorsunuz. Millet bahçesi yapmıyorsunuz, Türkiye'nin geleceğini pazarlıyorsunuz. 1 liralık işi 100 liraya yaparsanız elbette itiraz edeceğiz” dedi.

EKREM HACIHASANOĞLU
 

Yorumlar (0)