AK Parti döneminde İstanbul'a bir ihanet daha ortaya çıktı

İstanbul’un ciğeri Kuzey Ormanları bir bir talan ediliyor. İBB, 2018 yılında meclis kararıyla Kemerburgaz’da film platosu yapılmasının önünü açtı. 'Uyanıklar', tarım arazilerini ucuza topladı üzerine devasa bir film platosu kondurdu. Yasal olmayan yollarla yapılan film platosuna AKP'li Eyüpsultan Belediyesi 'göstermelik' ceza kesti.

İstanbul Haberleri 04.11.2021, 15:08 04.11.2021, 15:26 Burak ZİHNİ
AK Parti döneminde İstanbul'a bir ihanet daha ortaya çıktı

KRT'nin haberine göre; İstanbul’un ciğeri Kuzey Ormanları bir bir talan ediliyor. İBB, 2018 yılında meclis kararıyla Kemerburgaz’da film platosu yapılmasının önünü açtı. Bu kararın ardından Metin Nayır isimli "uyanık simsar" üzerine sadece 50 metrekareyi geçmeyecek  müştemilat yapılabilen tarım arazilerini ucuza topladı. Sadece tarım yapılabilen arazilerin üzerine iki yıl sonra milyon dolarlık film platosu yükseldi. 15 dönümlük arazi üzerinde yapılan film platosunun 1/5000 ve 1/1000’lik planlarının yapılmadığı ortaya çıktı. Eyüpsultan Belediyesi, kaçak olarak yapılan film platosuna 'göstermelik' 3 milyon lira ceza kesti.

ak parti

AKP yönetimindeki İBB, 2018 yılının Temmuz ayı oturumunda İstanbul’un ciğerleri olan Kuzey Ormanlarına film platosu yapılmasının önünü açtı. 11 Temmuz’da yapılan meclis oturumunda oya sunulan teklifte Eyüpsultan Belediyesi'nin sınırları içindeki AğaçlıÇiftalan ve Odayeri köylerine ilişkin imar planlarına “ilgili kurumlardan görüş alınmak kaydıyla başkanlık tarafından verilecek izinle film platosu yapılabilir. Kapalı stüdyo yapılması halinde planda belirlenen fonksiyona ait yapılaşma koşulları aşılamaz” notunun eklenmesi istendi. CHP’li meclis üyeleri buna karşı çıksa da çoğunluğu elinde bulunduran AKP planı meclisten geçirdi.

ak parti

HEMEN HAREKETE GEÇTİ

İBB’nin yeni ticaret alanı yaratmasını fırsat bilen MTN Film Prodüksiyon şirketinin sahibi Metin Nayır hemen harekete geçti. Türkiye'nin değişik yerlerindeki Milli Emlak arazilerini ucuza kiralayan Ferdi Turan isimli "yatırımcıyla" birlikte Kemerburgaz’da tarım arazisi toplamaya başladılar. 1/000 ve 1/5000 Nazım imar Planlarında tarım arazisi olarak gözüken Kemerburgaz 605, 606 ve 3000 numaralı parseller 31 Ekim 2018 tarihinde Metin Nayır adına satın alındı. Bu üç parselin bitişiğinde bulunan ve Maliye Hazinesine kayıtlı olan  740 numaralı parsel de Milli Emlak Müdürlüğü’nden kiralandı. Bu dört parselin toplam büyüklüğü ise 15 bin 400 metrekare olarak görülüyor.


TARIMSAL YAPI DIŞINDA BİR ŞEY YAPILAMAZ

Bu dört parsel de 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planlarında tarım alanı olarak gözüküyor. Bu parseller üzerinde tarımsal yapı dışında bir şey yapılması ise imkansız. Üzerine 50 metrekareyi geçmeyecek şekilde temelsiz müştemilatın yapılması gereken arazilerin üzerine üç adet devasa plato yapıldı. Oysa tarım arazileriyle ilgili 5403 sayılı maddeye göre; “Tarım Arazileri, 3/7/2005 tarihli ve 5403 Sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununda belirtilen izinler alınmadan; tarımsal amaç dışında kullanılamaz, planlanamaz, köy ve mezraların yerleşik alanı ve civarı veya yerleşik alan olarak tespit edilemez”.


ak parti

ÖNCE GÖZ YUMDU SONRA CEZA KESTİ

Yıllardır tarım arazisi vasfında olduğu için atıl vaziyette duran arazilerin kaderi İdeal1Yatırım A.Ş. ve Aura1 Filmcilik Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Turan’ın buraları almasıyla birlikte adeta değişti. 15 bin 400 metrekarelik arazi üzerine yapılan üç adet devasa film platoları kullanıma hazır hale geldi. İnşaatın başlangıcından bitişine kadar harekete geçmeyen Eyüpsultan Belediyesi, plato kullanıma hazır hale geldikten sonra burasına üç milyon civarında ceza kesti. İlçe belediyesinin ceza kestiği 605, 606, 740 ve 3000 numaralı parsellerin 1/5000 ve 1/1000’lik planlarının yapılmadığı ortaya çıktı. Bu parsellerle ilgili Eyüpsultan Belediyesi’nin 3 yıllık Meclis kararlarının hiç birinde herhangi bir 1/1000’lik plan tadilatı yapılmadığı ortaya çıktı. Aynı şekilde İBB’nin 3 yıllık meclis kararlarında bu parsellerin herhangi bir plan tadilatı yapılmadığı belirlendi. 

ak parti

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI DA HAREKETE GEÇTİ

Öte yandan film platosunun olduğu arazinin hemen bitişiğinde bulunaN ve hazineye kayıtlı olan 3000 numaralı parseli bu firmaya kiralayan Milli Emlak İstanbul Şube Müdürü Kadir Çokçetin’le ilgili de idari soruşturma başlatıldığı iddia edildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çokçetin’in Kemerburgaz ve Göktürk bölgesinde Milli Emlak Müdürlüğü’ne ait arazileri hep aynı şahıslara kiraladığı gerekçesiyle soruşturma başlattı.

ak parti

Tarımsal arazileri ucuza toplayarak satın alan Ferdi Turan’ın yönetim kurulu başkanı olduğu şirketlerin İstanbul Ticaret Odası kayıtları da çok ilginç çıktı. Gaziosmanpaşa adresine kayıtlı İdeal 1 Yatırım A.Ş. isimli şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Pelin Çağlıyan olarak gözüküyor. Aynı Pelin Çağlıyan Aura 1 Film şirketinin de Yönetim Kurulu Başkanı olarak geçiyor. Şirketin diğer ortakları ise manken Banu Zorlu ile gazeteci Özkan Tamirak olarak gözüküyor.

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?