AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Yakışıksız bir ifade

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik,  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı "sömürge valisi"ne benzetmesine sert tepki gösterdi. Çelik, "Türkiye Cumhuriyeti'nin cumhurbaşkanına sömürge valisi diye ifade kullanmak yakışıksızdır, kabul edilemez" dedi.

İstanbul Haberleri 01.07.2021, 16:13 Zehra Çelik
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Yakışıksız bir ifade

Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Ömer Çelik, "Vekillerimiz illerindeki konuları gündeme getirdikleri gibi yaptıkları temaslarda vatandaşların taleplerini, hükümetimizden beklentilerini paylaştılar. Bunlar not alınıyor. Hazırladıkları raporları hem genel sekreterimize hem de cumhurbaşkanımızın yanındaki arkadaşlara tevdi ettiler. Yol haritası çıkarılacak. Ekim-Kasım ayı gibi Cumhurbaşkanımız vekillerle tekrar istişare turuna başlayacak. Yeni bir yol haritası çıkarılacak. Sayın Cumhurbaşkanımız bu sene KKTC'de 20 Temmuz törenlerine katılacak. Onu vekillerimizle paylaştı. AK Parti MYK'sı orada olacak. Çok güçlü bir katılım sağlayacağız. Kıbrıs Türkünün yanında olduğumuzu göstereceğiz. İç ve dış politika konuları olarak vekillerimizin değerlendirmeleri oldu. Bu toplantı ile birlikte bu tur sona ermiş oluyor. 15 Temmuz zaten şehitlerimizin aziz hatıraları ile milletimizin direnişi ile darbeyi bertaraf ettiği milli bir gün. Cumhurbaşkanımızın katılımıyla yine anılacak. 20 Temmuz törenleri... Bu sene özel bir anlamı olacak. KKTC'ye karşı saldırganlığın arttığı dönemde Türkiye Cumhuriyeti Devleti KKTC'nin yanında olduğunu bu sene daha anlamlı bir şekilde gösterecek. O gün hepimiz orada olacağız" dedi. 

Milli iradeye saygısızlık

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, "Sömürga Valisi" benzetmesine de sert tepki gösteren Çelik, "Türkiye Cumhuriyeti'nin cumhurbaşkanına sömürge valisi diye ifade kullanmak yakışıksızdır, kabul edilemez. Milletin oylarıyla seçilmiştir. Türk ordularının başkomutanıdır. Sömürge valisi demek milli iradeye karşı saygısız bir ifadedir. siyasetin gerilimli olduğu anlar vardır. Bir mesele vardır ki o da şudur. Biz nerede duracağımızı, eleştiri ile hakaret arasındaki sınırın geçilip geçilmediğini siyasetçi belirleyemezse siyasetçi kendi durduğu meşruiyet alanını zehirlemeye başlar. Sömürge valisi demek meşru ve ahlaki değildir. Cumhurbaşkanlığı makamının devlet ve millet hayatımızda özel bir yeri vardır. Herkesin bu konularda dikkatli olması gerekir. Muhalefet yapılacaktır ama bunun sınırları geçmek kimseye yakışmayan bir yaklaşımdır" tepkisini gösterdi. 

HSK soruşturma açmıştır

Çok tartışılan Elmalı Davası hakkında konuşan Çelik, "Hepimizi çok üzen olaylar bunlar. Vicdani hassasiyetlerin yüksek olması takdire şayan. Elmalı davasına sahip çıkan bütün vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Davayı yakından takipe diyoruz. Biz dosyada ne olduğunu bilemeyiz. Biz hassasiyeti ortaya koyarız sürecin yürütülmesi yargının işi. HSK soruşturma açmıştır. Hepsini yakın bir hassasiyetle takip ediyoruz. Adaletin tecelli edeceğine inanıyoruz. Dosya ile ilgili kendimiz hüküm veremiyoruz" açıklamasını yaptı. 

Yorumlar (0)
banner138
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?