Asılsız ihbarlar yoruyor

Yaralılara ilk müdahalede her dakika hayati önem taşıyor. Bu amaçla İstanbul'da kurulan 112 motorize ekipleri, araç ve yaya trafiğinin yoğun olduğu yerlerde görev alıyor. Asılsız ihbarların oldukça fazla olduğunu söyleyen İstanbul Sağlık Müdürlüğü İl Ambulans Servisi Başhekim Yardımcısı Ümit İncesu, "Pandemide asılsız ihbarlardan çok muzdarip durumdayız" dedi

Asılsız ihbarlar yoruyor

Kazaların ardından yaralılara ilk müdahalede her dakika hayati önem taşıyor. Bu amaçla kurulan 112 motorize ekipleri, 1 yıldır araç ve yaya trafiğinin yoğun olduğu yerlerde aktif görev yapıyor. Motorize ekipler, trafik yoğunluğu ya da sokağın dar olması nedeniyle ambulansın ulaşamadığı yaralılara, saniyeler içinde ulaşıp, hayat kurtarıyor.

İlk müdahale yapılıyor

İlk müdahale için 112 motorize ekiplerinin çok önemli olduğu söyleyen İstanbul Sağlık Müdürlüğü İl Ambulans Servisi Başhekim Yardımcısı Ümit İncesu, "112 motorize ekiplerimizin amacı özellikle halkımızın yoğun olarak kullandığı meydanlarda, trafiğin yoğun olduğu yerlerde ve ambulansın gecikeceği noktalarda ilk müdahaleyi yapabilmek. Bu noktalara 112 motorize ekiplerimizi yönlendiriyoruz. Arkadaşlarımız ambulansın geleceği süre içerisinde yaralıya ilk müdahaleyi yapıyor. 112 motorize ekipleri bir iki dakika bile olsa kritik anlarda ilk müdahaleyi yapma adına çok önemli" dedi.

Beş haftalık eğitim

112 motorize ekiplerinin bir eğitim sürecinden geçtiğini belirten İncesu, "122 motorize ekiplerimizin hepsinin motosiklet ehliyeti var. Bunun yanı sıra ekibimiz emniyet birimlerinden beş haftalık bir eğitim aldı. Genellikle hayatı tehlikesi olan, darp, travma ve kalp krizi gibi vakalarda çok daha büyük fark yaratıyorlar. Çünkü bu gibi vakalarda ilk müdahalenin bir iki dakika bile gecikmiş olması büyük olumsuzluklara sebep olabiliyor. Motorize ambulans, doğası gereği her yerde kullanılabilecek bir ekip değil. Doğru ve uygun noktanın seçilmesi oldukça önemli. Şu an bizim ekibimiz Beyoğlu ve Taksim civarında görev yapıyor" diye konuştu.

Duyarlı olsunlar

Asılsız ihbarların oldukça fazla olduğunu söyleyen Ümit İncesu, "Pandemide asılsız ihbarlardan çok muzdarip durumdayız. Pandemi sürecinde de oldukça sık asılsız ihbarlar gelmeye devam ediyor. Tabi herkesin sağlığı kendisi için önemli. Ancak acil vakaların olmadığı durumlarda bile ısrarla acil olduğunu söyleyen vatandaşlarımız oluyor. Halkımızdan pandemi sürecinde asılsız ihbar konusunda daha duyarlı olmalarını rica ediyorum" dedi. İnsan hayatında saniyelerin bile çok önemli olduğunu söyleyen 112 motorize ekibinde görevli paramedik Ufuk Çelikoğlu, "Ambulansın gidemediği yerlerde en hızlı şekilde vakaya ulaşmaya çalışıyoruz. Zaten motor kullanmayı biliyordum. Gerekli eğitimleri de aldıktan sonra başvuru yaptım, başvurum onaylandı ve göreve başladım. Bu süreçte unutamadığım olaylar da oldu. İstiklal Caddesi'nde genç bir şahıs kalp krizi geçiriyordu. Ambulanstan önce hastaya ilk müdahaleyi ben yaptım. Ortalama 40 saniyede vakanın yanındaydım. Motosikletimizin bagajında bir ambulansın alabileceği bütün donanımsal tıbbi cihazlar mevcut." ifadelerini kullandı. DHA

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?