Atıklar gübre oldu!

Lüleburgaz Belediyesi topladığı organik ve bitkisel atıklardan elde ettiği torf gübreleri Kongre Meydanı’nda düzenlenen etkinlikle vatandaşa dağıttı. Vatandaşlar, getirdikleri en az bir torba organik ya da bitkisel atık karşılığında 5’er litrelik gübreyi belediye ekiplerinden aldı

Atıklar gübre oldu!

Geri dönüşüm alanında birçok alanda çalışma gerçekleştiren Lüleburgaz Belediyesi’nin çevreci yatırımlarından biri olan kompost makinesinden elde edilen gübreler vatandaşa dağıtıldı. Kent genelinden toplanan organik ve bitkisel atıkların kompost makinesi aracılığıyla elde edilen 150 torba kompost gübre kısa sürede tükendi. Temizlik ve Çevre Müdürlüğü’nün Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında dağıttığı torf gübre, vatandaşın getirdiği her atık karşılığında verildi. Belediyenin geri dönüştürerek elde ettiği gübreler bahçe ve saksı bitkilerinde kullanılıyor.

Gerenli’den çevre mesajı

Gerçekleştirilen etkinlik öncesi konuşma yapan Lüleburgaz Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli, iklim krizinin yarattığı olumsuzluklara karşı bir an önce önlem alınması gerektiğini vurguladı. Dünyada 1 milyardan fazla insanın iklim değişikliğinden etkileneceğini söyleyen Başkan Gerenli, Lüleburgaz Belediyesi olarak tüm olumsuzluklara karşın çevreci yatırımlarına devam edeceklerini belirtti. Halihazırda İnşaat Yıkıntı Atıkları Geri Kazanım Tesisi ile birlikte kent genelindeki inşaat ve yıkıntı atıklarının belediye tarafından dönüştürüldüğünü, bu uygulamanın da Trakya’da ilk olduğunu hatırlatan Başkan Gerenli, kompost makinesi, talaş makinesi, Akıllı Atık Tanıma Sistemi ve Mobil Atık Toplama Aracı’yla geri dönüşümün her alanında var olduklarını söyledi. Başkan Gerenli, “Organik ve bitkisel atıklardan elde ettiğimiz gübreleri komşularımızla paylaşıp öğrenci ve öğretmenlerimizin gerçekleştirdiği etkinliklerle çevre farkındalığı oluşturduk. Her alanda geri dönüşümü destekleyecek çevreci çalışmalara imza atmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Yorumlar (0)