Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli: Bir hayal için yola çıktık

Avcılar Belediyesi, anne sütü kullanımı oranını artırmak amacıyla yeni bir proje başlattı. Belediye Başkanı Turan Hançerli, "Bir hayali hayata geçirmek için yola çıktık. Şimdi sağlıklı nesiller yetiştirmenin, geleceği kurma yolculuğunun ilk adımını atıyoruz" dedi

Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli: Bir hayal için yola çıktık

Avcılar Belediyesi, “Güçlü Kadın, Sağlıklı Nesil” sloganıyla hayata geçirdiği proje kapsamında anne sütünü kullanımını artırmaya yönelik eğitimler başlattı. Proje detaylarının paylaşmak ve gönüllü anneleri bir araya buluşturmak amacıyla bugün Barış Manço Kültür Merkezi’nde “Güçlü Kadın, Sağlıklı Nesil” proje tanıtım toplantısı düzenlendi. Türkiye’nin ilk neonatologlarından olan Prof. Dr. Asiye Nuhoğlu’nun koordinatörlüğünde yürütülen proje Avcılar’da anne sütü kullanım oranını Dünya Sağlık Örgütü kriterlerine çıkartarak sağlıklı nesillerin yetişmesine katkı sağlamayı amaçlıyor. Avcılar Belediyesi ev sahipliğinde yürütülecek projenin ortaklarından olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İSADEM, İstanbulu Sevenler Kültür Sanat Derneği, İstanbul Vakfı ve Nuhoğlu Vakfı Kadınlar Komitesi temsilcilerinin sunum yaptığı toplantının açılış konuşmasını Avcılar Belediye Başkanı Av. Turan Hançerli yaptı.


Gönüllü annelerimiz var

Törende konuşan Belediye Başkanı Hançerli, "Bir hayali hayata geçirmek için yola çıktık. Şimdi sağlıklı nesiller yetiştirmenin, geleceği kurma yolculuğunun ilk adımını atıyoruz. Bu yolculukta bize eşlik edecek gönüllü annelerimiz var. Her birine çok özel sevgi, saygı ve hürmetlerimi iletiyorum. Geleceği kurabilmenin en önemli yapı taşlarından dayanışma ile birlikte yürüyoruz. Gelecek siz değerli gönüllü annelerin güzel ellerinde yükselecek. Her birinize henüz doğmamış Avcılarlı çocuklarımız adına teşekkür ederim" dedi.


Eğitimler 4 gün sürecek

7 Haziran’da pilot bölge olarak seçilen Yeşilkent Mahallesi’nde başlayacak ve 4 gün sürecek eğitimlerle anne sütü kullanım oranını yüzde 50 üzerine çıkarmak, bebek ölümlerini azaltmak, bölgede sağlık hizmetinden yararlanma oranını artırmak, engellilik durumları ve kronik hastalıkları mümkün olduğunca azaltmak hedefleniyor. Proje kapsamında seçilen anne ve anne adaylarından oluşan 500 kadına, anne sütünün önemi hakkında bilgilendirici eğitimler verilecek. Bunun yanı sıra bebeğin doğduğu ilk andan itibaren belediye bünyesinde görevli Neonatolog ve Psikologlarca 3 ay boyunca ev ziyaretleri ile anne ve bebeğin takibe alınması planlanıyor.

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
banner138