Bakırköy'de dönüm tartışması!

Toplamda 33 meclis üyesi bulunduğu halde, CHP’li 13 üyenin onayı ile mülkiyeti belediyeye ait 33 dönüm arazinin satış yetkisi parti içinde de tartışmalara neden oldu. Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’nun 13 meclis üyesi ile aldığı satış kararının ne hukuki ne de ahlaki olmadığı savunulurken, “Parsel parsel satıyor diyenler, dönüm dönüm satıyor” yorumlarını da beraberinde getirdi

İstanbul Haberleri 11.06.2021, 17:01 11.06.2021, 17:09 Burak ZİHNİ
Bakırköy'de dönüm tartışması!

Bakırköy Belediyesi, CHP’li üyelerin kararıyla Koru Florya’nın yanındaki deprem toplanma alanının satışı için onay verdi. Satış yetkisinin hukukiliği tartışmaya açıldı. CHP'li Başkan Kerimoğlu, grup toplantılarında komisyona gitmesi kararlaştırılan Koru Florya'nın yanındaki 33 bin metrekarelik alanın satış konusunu, AK Parti ve MHP'li üyelerin olmamasınına rağmen meclise sundu. Söz konusu satış kararının öncesinde 'Hukuk Komisyonu'na havale edileceği bilgisi verildiği için meclise girdiklerini belirten AK Parti Grubu, gündemin 5. maddesi olan satış teklifinin okunmasıyla, oylamaya katılmayacaklarını belirterek meclisten ayrıldı. Meclis toplantısı öncesi yapılan grup toplantısının uzaması sonrası, aynı zamanda grup başkanı da olan CHP İlçe Başkanı Celal Sevinç'in satış yetkisine 'ret' vermesine rağmen, Emel Tığlı, Cavit Ganiç, Mahir Çelik, Arzu Gezent, Hasan Çalış, Haluk Halilağaoğlu, Mehmet Tunçer Süner, Tarkan Ellergezen, Özden Yerlikaya, Taşkın Toprak, Ali Türkoğlu ve Gökmen Yıldırım, "evet" oyu verdi.


 

Geçersiz olması lazım

MHP'li meclis üyesinin katılmadığı, AK Partili meclis üyelerinin ise protesto ederek oylamadan çıktığı toplantıda, Belediye Kanununun 22. Maddesi'ne göre karar yeter sayısı tamamlanmadığı için Başkan Kerimoğlu'nun aldığı kararın geçersiz olduğu belirtildi. Satış yetkisi alınan kamu arazisinin hemen yan tarafındaki tartışmalı Koru Florya AVM'nin de 4 gün önce satışa çıkarıldığı öğrenilirken, Bakırköy Belediyesi'nin 33 bin metrekare alanı kime satacağı da merak konusu oldu. Arazinin yüzde 90'ının yeşil alan, yüzde 10'unun ise imara açık olduğu öğrenilirken, 'Kanal İstanbul Projesi'nin kesişme noktalarından biri olduğu görüldü. Satış kararı alınan alanın deprem toplanma alanı olduğu ortaya çıktı.

HABER MERKEZİ

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
banner138