Belediye malları haciz edilmesin

Belediyelerin koronavirüs salgının önlenmesi için kararlı bir mücadele yürüttüğünü ifade eden Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, “Birçok belediyenin, bankalardaki emlak vergisinden toplanan paralarına dahi haciz işlemi uygulandığını duyduk. Belediyelerin masası, kasası, belediye başkanının koltuğu, teknik malzemeler haciz edilebilmektedir. Belediyelerin malları devlet malı sayılarak bu sıkıntıdan kurtarılması mümkündür” dedi

İstanbul Haberleri 24.03.2020, 08:28
Belediye malları haciz edilmesin

Büyükçekmece Belediye Başkanı ve Türkiye Belediyeler Birliği Encümen Üyesi Dr. Hasan Akgün, koronavirüs tedbirleri nedeniyle telekonferansla yapılan Türkiye Belediyeler Birliği Encümen Toplantısı'nda konuştu. Birlik Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin başkanlığında gerçekleşen toplantıda konuşan Başkan Akgün, Türkiye’de koronavirüs salgını ile topyekün mücadele verilen bu süreçte alınan tedbirler kapsamında belediye meclis toplantılarının da tatil edilmesi gerektiğini söyledi.

Ekonomik destek şart
Belediyelerin koronavirüs salgının önlenmesi için kararlı bir çalışma yürüttüğünü ve bu durumun belediyelere ciddi anlamda bir yük getirdiğini ifade eden Başkan Akgün, “Devletimizin ilgili organlarının belediyeleri ekonomik olarak desteklemesinin şart olduğuna inanıyorum. Dışarıda çalışan arkadaşlarımızın kullandığı ve bugüne kadar 3 liraya aldığımız kağıttan yapılmış beyaz tulumları 20 liraya bulamaz olduk. Mega kent İstanbul’da maske bulmakta bile zorlanıyoruz. Bunların hepsi belediyelerimizi çok yakından ilgilendiriyor ama bu ortamda belediyeler maaş veremeyecek duruma düşmüşken ekstra bu işleri yüklenmesinin çok zor olacağını düşünüyorum” dedi.

Devlet malı sayılsın
Nisan ayı itibariyle belediyelerin Maliye Bakanlığı’ndan gelen paylarından kesinti yapılmamasını öneren Başkan Akgün, "Belediyelerin payları hiçbir şekilde kesintiye uğramadan, 1389 belediyeye intikal ettirilmesinin çok elzem olduğunu düşünüyorum. Birçok belediyenin, bankalardaki emlak vergisinden toplanan paralarına dahi haciz işlemi uygulandığını duyduk. Belediyelerin masası, kasası, belediye başkanının koltuğu, teknik malzemeler haciz edilebilmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın bir kararnamesiyle, belediyelerin malları devlet malı sayılarak bu sıkıntıdan kurtarılması mümkündür. Avukatlar belediye başkanlarının koltuğuna gidiyor. Başkanlık makamı halkın gözünde rencide ediliyor. Bu kozu ellerinden almak şuanda bir milli mesele haline gelmiştir. 1389 belediyenin ve birçok belediye başkanının çalışamaz durumuna getirilmesi bu ülkeye çok büyük zarar getirir. Belediye mallarının tümüyle devlet malı sayılması için Cumhurbaşkanı kararnamesiyle bu işin çözülmesi gerektiğine inanıyorum" değerlendirmesini yaptı.

Siz evde kalın biz yanınızdayız
Büyükçekmece Belediyesi “Koronavirüs Kriz Kurulu” ile bir araya gelen Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlıklar nedeniyle evinden çıkamayanların gıda alışverişi ve tıbbi ihtiyaçlarının karşılanmasında belediye ekiplerinin hizmet vereceğini belirtti. Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, “65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı bulunanlar için uygulamaya konulan sokağa çıkma yasağı kapsamında vatandaşlarımıza hizmet adına gereken her türlü tedbiri aldık. 4 bölgede oluşturduğumuz 16 ekip, evinden çıkamayan 65 yaş üstü, kronik rahatsızlığı olan ve yardım edecek kimsesi bulunmayan vatandaşlarımızın temel gıda ve tıbbi ihtiyaç siparişlerini evlerine en yakın bakkal, market, manav veya eczaneden alarak kendilerine teslim edecektir. Değerli Büyükçekmece ailemiz, evinde kalsın biz onların hep yanında olacağız” açıklamasını yaptı.


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?