Bu çöplük acil ıslah edilmeli!

Çevre Derneği Başkanı Ali Korsan, Seymen'de İBB'ye ait İstaç'ın bünyesinde faaliyet gösteren çöp alanının yarattığı tehlikeye dikkat çekti. Korsan, yetkili kurumlara, "Çöplüğün ıslah edilmesini talep ediyoruz" çağrısında bulundu

Bu çöplük acil ıslah edilmeli!

Silivri Çevre Derneği Başkanı Ali Korsan, salgınla mücadele günlerinde Silivri Seymen'de bulunan çöp aktarma ve depolama istasyonunun yarattığı tehlikeye dikkat çekerek, "Çöplüğün ıslah edilmesini talep ediyoruz" dedi. İBB İstaç bünyesinde faaliyet gösteren çöp alanı ile ilgili "Yaz aylarında Silivri çöplüğünün çevreye yaydığı pis koku ve mikroplar nedeniyle “Koronavirüs 19 Silivri ve köylerinde artış gösterir mi?” diye kaygılanmamak elde değil" eleştirisinde bulunan Korsan, "İstanbul'un Avrupa yakasının tüm çöpleri ve evsel atıklarını Seymen mahallesinde bulunan orman içindeki çöp döküm yerine getiriliyor. Burada 250 dönümlük bir alana düzeli depolama adı altında Avrupa yakasının tüm çöpleri dökülüyor" diye konuştu.

Koku her tarafa yayılıyor
Bölgeye her gün yüzlerce TIR çöp geldiğini dile getiren Korsan, "Bu çöplerin kokusu yazın havaların ısınmasıyla 30 kilometre çevre alana yayılıyor. Bu sorun birçok hastalıklara gebe. Yaz aylarında korona 19 virüsünün bölgemiz çok yoğun artış kaydedeceği görülmekte. Bunun önlenmesi için söz konusu mikrop yuvası ile ilgili bir an önce gerekli önlemlerin alınmasını, çöplüğün ıslah edilmesini talep ediyoruz. Çöp döküm alanından çıkan metan gazı atmosfere salıyor bu da bölgeden kaynaklı ayrı bir çevre sorunu. Binlerce martı ve diğer kuşların alanda çöpleri yediği ve ciddi şekilde kuş ölümleri görüldüğü söyleniyor. Yetkilileri; Sağlık Bakanlığı, İstanbul İl Çevre Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Silivri Belediyesi'ni göreve davet ediyoruz" çağrısında bulundu.

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
banner138