Bu topraklara iz bıraktılar

Küçükçekmece Belediyesi’nin Atakent Menekşe Parkı’nda düzenlediği Lagün Kitap Günleri başladı. Belediye Başkanı Kemal Çebi, “Öncelikle burada yad edeceğimiz Nâzım Hikmet, Ahmed Arif ve Orhan Kemal’i saygıyla anıyorum. İyi ki bu topraklara iz bıraktılar” dedi

Bu topraklara iz bıraktılar

YAYKOOP işbirliğiyle düzenlenen Lagün Kitap Günleri’nin açılış programına Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi’nin yanı sıra Eski Kültür Bakanı Ercan Karakaş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Gözüdok, YAYKOOP Yönetim Kurulu Başkanı Elif Akkaya, Yayıncılar Meslek Birliği Başkanı Mustafa Aksoy ve çok sayıda vatandaş katıldı. Lagün Kitap Günleri’nin ilk gününde Yazar- Küçükçekmece Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç moderatörlüğünde gerçekleştirilen söyleşiye Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü ve Yazar Şeyhmus Diken konuk oldu. Söyleşide, Haziran ayında sonsuza uğurladığımız Türk Edebiyatı’nın üç usta ismi Nâzım Hikmet, Ahmed Arif ve Orhan Kemal anıldı. Açılış konserinde sahne alan Türk halk müziğinin sevilen sesi Nida Ateş ise en güzel türküleri Küçükçekmeceliler için seslendirdi.

Bizi yalnız bırakmadınız

Küçükçekmece’de Kitap Günleri’nin ilkini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Belediye Başkanı Kemal Çebi, “Öncelikle burada yad edeceğimiz Nâzım Hikmet, Ahmed Arif ve Orhan Kemal’i saygıyla anıyorum. İyi ki bu topraklara iz bıraktılar. Lagün Kitap Günleri ismi Küçükçekmece’den, Küçükçekmecelilerin ortak hafızasından gelmektedir. Kendimi bildim bileli evim olan bu kentten gelmektedir. Bir Küçükçekmeceli olarak yıllardır hayalini kurduğum projeler vardı. Şimdi elimde fırsat varken bunları hayata geçirmek istiyorum. Küçükçekmece’de kültüre, sanata, doğaya öncelik vermeye devam edeceğiz. Bireylerin, özgürlüğüne toplumsal cinsiyet eşitliğine ve kent adaletine inanıyorum. Ama biliyorum ki bir kentte yöneticiler ne düşünürse düşünsün, kentli buna katkı sunmuyorsa başarı olmaz. Onun için sizlere çok teşekkür ediyorum. Bizi asla yalnız bırakmadınız. Bu kente ve kentliye yakışır etkinlikleri sizlerle buluşturmaya devam edeceğiz” diye konuştu. YAYKOOP Başkanı Elif Akkaya da kültürün sanatın iyileştirici gücünün pandemiden sonra herkese iyi geleceğine inandığını ifade ederek, Lagün Kitap Günleri’nde emeği geçenlere teşekkür etti.


Birlikte kaldılar

Söyleşiye konuk olan Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü ise babası ve Nâzım Hikmet’in cezaevi yıllarını şu sözlerle anlattı: “Babam Orhan Kemal 1938 yılında başladığı cezaevi sürecinin nedenlerinden bir tanesi de Nâzım Hikmet’in şiirlerini çantasında bulundurması ve okumasıdır. Ancak öyle bir tesadüf olmuştur ki Bursa’da 52. koğuşta birlikte kalmışlardır. Nâzım Hikmet Çankırı Cezaevi’nden Bursa’ya gönderilmiştir. Babam, Hikmet’e Bursa Cezaevi’nin şairi olarak takdim edilir. Aralarında 12 yaş fark vardır. Bir abi kardeş, usta çırak, öğretmen öğrenci ilişkisi vardır. Nâzım Hikmet ayaküstü sohbetlerde babamın düşünce yapısını anlıyor ve bir süre sonra sizinle aynı koğuşta kalabilir miyim diyor babama. İzinler alınıyor ve 52. Koğuşta birlikte kalıyorlar. Tesadüf böyle bir şey, babam onunla 3 buçuk yıl kalıyor. Bu süre zarfında Nâzım Hikmet’ten çokça etkileniyor.”

Yorumlar (0)