Büyükçekmece Balediye Başkanı Hasan Akgün: Belediyeler çöp bile toplayamaz

Büyükçekmece’de kurulan yardım filosunu tanıtan Belediye Başkanı Hasan Akgün, tüm belediyelerin finansman olarak çöktüğünü belirtti. "Bu gidişle belediyeler 2-3 ay sonra çöp toplayabilirse bu belediyelerin ödüllendirilmesi gerekir" diyen Akgün, "Bu millet iyi yönetilirse bu zor günleri de aşacaktır. Süreci kim siyasileştirirse bu ülkeye en büyük ihaneti yapmış olur" ifadelerini kullandı

Büyükçekmece Balediye Başkanı Hasan Akgün: Belediyeler çöp bile toplayamaz

Büyükçekmece Belediyesi’nin Koronavirüs salgını tedbirleri nedeniyle işini kaybeden, mağdur olan vatandaşlar için başlattığı yardım kampanyası çığ gibi büyüyor. Bugüne kadar 13 bin aileye yardım eli uzatan belediye ekipleri, Ramazan ayının başlamasıyla birlikte her gün sıcak ihtiyaç sahiplerine sıcak iftar yemeği dağıtıyor.

Mağdur sayısı 4-5 kat arttı
Geçtiğimiz yıllarda Büyükçekmece’de 5 bin yardım kolisi dağıttıklarını ancak Coronavirüs salgını nedeniyle bu yıl talebin 4-5 kat arttığını belirterek; “Ramazanın ortasına doğru geliyoruz ülke ve dünya olarak çok zor günlerden geçiyoruz. Covid-19 hepimizi son derece etkiledi. Coronavirüs ile mücadele döneminde gördük ki bölgemizde mağdur duruma düşen vatandaş sayısı en az 4-5 kat artmış. Büyükçekmece’de şuanda 4 kişilik aileye 15-20 gün yetecek 20 bin koli dağıtma zaruretinde kaldık. Çünkü korkunç bir baskı altındayız. Her gün belediyemizin çağrı merkezine 400-500 çağrı geliyor. Maske konusunda büyük sıkıntı oldu. Biz kendi ürettiğimiz maskelerle birlikte vatandaşın yüzde 80 ihtiyacını karşıladık. Gıda maddesi dağıtımı tabii büyük bir meblağ tuttuğu için bunu da zor şartlarda devam ettirdik, ettiriyoruz" dedi.

Desteğe ihityacımız var
"İlk günden itibaren büyük bir filo kurduk. Vatandaşımızın çok büyük desteğine ihtiyacımız var" diyen Akgün, "Bizi duyan, gönlü ve cebi zengin olan herkese davette bulunuyorum. Gelin bir komşunuzu da siz sevindirin. 100-120 liralık bir paketle o aileyi yaklaşık 15-20 gün mutlu ediyorsunuz. Vatandaş komşusunu sevindirmek istiyorsa Büyükçekmece Belediyesi’ni arayacak. Bizlere ulaşması yeterli. Türk- İslam kültüründe komşumuz aç yatarken bizim tok yatmamız hiçbir zaman için doğru olmayan bir tavırdır. Mağdur olan vatandaşlarımızın kapısına bir koli gıda paketini hiç kimse görmeden birlikte koyalım. Büyükçekmece'de ve diğer ilçelerimizde yardım kampanyalarını birlikte düzenleyelim" ifadelerini kullandı.

Belediyeler çöktü
Türkiye'nin çok zor durumda olduğunu belirten Hasan Akgün, "Belediyelerimizin ekonomik yapısı tamamıyla çökmüştür. Bugüne kadar böyle bir şeyle karşılaşmadık. Büyük çapta yardım kampanyaları yaptık. Yapmaya devam ediyorz. Devlet vergi alamadığı için Ankara'dan belediyelere gelen paylar yüzde 50'ye kadar düştü. Tüm belediyeler finans yönünden çöktü. Bizde bu kampanyaları yürütebilmek için gönlü zengin vatandaşlarımıza müracaat ediyoruz. Ramazan vesilesiyle bir kez daha yardım kampanyamızı hatırlatmak istedik. Bu arada evinde yemek yapamayan vatandaşlarımıza günlük 15 bin sıcak yemek dağıtıyoruz. Bunlar yaşlı olanlar, hasta olan vatandaşlarımız" diye konuştu.

Siyasileştiren ihanet eder
"Benim devletin tüm unsurlarıyla ilişkim çok iyidir. Hangi partiden olursa olsun umursamam" diye konuşan Hasan Akgün, "Çünkü devlet adına hizmet ediyoruz. Benim hiçbir partiyle sorunum yok. Bu gidişle belediyeler 2-3 ay sonra çöp toplayabilirse bu belediyelerin ödüllendirilmesi gerekir. Kapılar kapanmayacak ama hiçbir iş yapamayacak duruma gelecekler. Ankaradan gelen gelirler 6 milyondan 2 milyona düşmüşse yapacak bir şey yoktur. Vahim bir tablo ile karşı karşıyayız. Burada ortak bir çözüm bulunmalıdır. Bu millet iyi yönetilirse bu millet bu zor günleri de aşacaktır. Bu süreci kim siyasileştirise bu ülkeye en büyük ihaneti yapmış olur" açıklamasını yaptı.

Bugün dayanışma günüdür
Herkesi mağdur vatandaşlara yardım etmeye çağıran Başkan Akgün, "13 bin gıda kolisi dağıtımı oldu. Yaklaşık 30-40 bin hijyen seti dağıtımı oldu. Bundan sonra minimum 7 bin 500, 8 bin civarında koliye ihtiyacımız var. Yapmış olduğumuz anlaşmalarla çeşitli büyük firmalardan çok uygun şartlara bunları tedarik edebiliyoruz. İnşallah bunu da hayırsever vatandaşlarımızla beraber aşacağız ve biz hiçbir komşumuzu aç bırakmayacağız. Bugün dayanışma ve birbirimize sahip çıkma günüdür çünkü bizim inancımız gereğince yapmamız gereken bu iyiliklerin ne olduğunu hepimiz biliyoruz. Özellikle bunu ramazan ayında bir fırsat olarak değerlendirmemiz lazım" değerlendirmesini yaptı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?