Büyükçekmece Celaliye Mahallesi'nde mantar gibi çoğaldılar!

Büyükçekmece Celaliye Mahallesi'nde her yıl kurbanlık satışı bahanesiyle yer tutup zamanla ahırlaşan mekanlar çevre sakinlerinin tepkisini çekti. Şehir içerisinde her türlü büyük ve küçükbaş besicilik yapılmasının yasak olmasına rağmen bu tür ahırlara göz yumulmasına isyan eden mahalleli İBB ve Büyükçekmece Belediyesi'ni göreve çağırdı

İstanbul Haberleri 21.07.2020, 06:04 21.07.2020, 13:04 Burak Zihni

İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından da hayata geçirilen ’Kırsal Alanda Sosyal Destek Projesi’ ile mahalle olan köylerdeki evlerde ahır yasağına rağmen, İstanbul'da kent içerisinde küçükbaş ve büyükbaş hayvan besleyen, otlatan ve ahır yapanlara her gün bir yenisi ekleniyor. Büyükçekmece'nin Celaliye, Kamiloba, Kumburgaz gibi yazlık mahallelerinde villaların hemen yanı başında gün geçtikçe çoğalan ahırlar vatandaşların tepkisini çekti. Besiciliğin şehir merkezinden uzakta yer alan çiftliklerde yapılması gerektiğini belirten mahalle halkı zor durumda olduklarını belirtti.


YETKİLİLERİN BİR AN ÖNCE EL ATMASI GEREKİR
İBB ve Büyükçekmece Belediyesi'ni göreve davet eden mahalleli, "Etrafı rahatsız edecek şekilde hayvan bulundurmak, şehrin meskûn ve Belediyece yasaklanan sahaları dahilinde herhangi bir yerinde ve bahçelerinde kümes hayvanlarının beslenmesine mahsus kümes yapmak, kümes hayvanı beslemek bile yasakken mahallemizde ahır bulundurulmasının son derece çağ dışı ve rahatsız edici bir durum" şeklinde açıklama yaptı. İstanbul Büyükşehır Belediye Zabıtası Yönetmeliği'ni hatırlatan mahalleliler, "Halkın huzur ve rahatını bozacak fiil ve hareketlerde bulunanlarının cezalandırılması gerekir. Yetkililerin bu soruna bir an önce el atması gerekir" çağrısını yaptı.

Yorumlar (2)
Ayşegül Karayel 2 yıl önce
Merhaba Barış Beh,
1994'ten bu yana Büyükçekmece'de yasamaktayim. Insaatin yükselmedigi, yillar önce gelip yerleşen arazi sahipleri isteği arzusunda hem evini hemde hayvan bakmak için uygun gerekli yapiyi -ahırı- inşa etmişler.
Benim oturduğum dairem sahilde olmasına rağmen bazen gübre kokusu alırdım ama yerleşim yerlerine uzak olduğu için kokunun nerden geldiğini anlayamazdım. Zira her vatandaş arazisini yada mülkünü dilediği gibi kullanmakta serbesttir. Başka yönden bakarsak çikolata fabrikasının da kokusunu alırdım ama bu koku bize hoş geldiği için olsa gerek rahatsız etmezdi bazen.
Başkan Hasan Akgün bu konularda hassastır. Şehircilik doktorası yapmış biri olarak bu tip konulara bizden daha çok önem verir sanırım.
Acaba Istanbul'da bos kalmayan, çocuk parklarının bile parke taş yada plastik zeminden oluştuğu, yeşilliği parmakla sayılacak kadar az oldugunu gördüğüm bu güzelim şehrimizde ahirlarin olması neden bu kadar rahatsiz eder bizi anlamam.
Elbetteki başka İSTANBUL yok. Her zaman bu cümleyi hatirlatirim. Lakin bunu sadece her gun etinden sütünden faydalandığımız hayvanlar için değilde, hayvanlari aratacak 'iki ayaklı mahlukat'ın da çevresine verdiği kirliliği ve gürültüyü de dahil etmek gerekir.
Selamlar
Hüseyin 2 yıl önce
Arkadaslar celaliyede oturmaktayim bugune kadar ne ahır kokusu nede hayvan görmedim görsem bile bu benim hosuma gider cunku artik biz beton görmekten sikilmis bunalmis bir milletiz...bundan hosnut olmayanlar ise sahil tarafina gidebilir
Malumdur ki kurban bayrami yaklasmaktadir biz kurbanlarimizi nerden alacagiz bu hayvancilikla ugrasan kisiler nerden ekmek yiyecek burda arsa satan adamlar bu sikayeti yaptigini dusunuyorum onlar ekmek yiyecek diye hayvancilik yapanlarin ekmegine el koymaktadir bunu insanlik disi goruyorum