CHP'li Özgür Karabat: Zenginliğimizi kaybediyoruz

CHP İstanbul Milletvekili ve PM Üyesi Özgür Karabat, genç nüfusun kaybedilmek üzere olduğunu bu konuda ortaya çıkan rakamların asla gözardı edilemeyeceğini belirtti. Özgür Karabat, ülkenin en iyi ünivesitelerinden mezun olmuş, yüksek lisans yapmış gençlerin hayal dünyalarının yıkıldığını ve şartlar yüzünden de hedef küçülttüklerini belirtti.

İstanbul Haberleri 24.05.2021, 20:18 25.05.2021, 05:50 Burak ZİHNİ
CHP'li Özgür Karabat: Zenginliğimizi kaybediyoruz

CHP Milletvekili Özgür Karabat Türkiye'nin dünya genelinde "Genç ülke" olarak anılmasına rağmen milyonlarca gencin işsizlik ve eğitimsizlikle uğraştığını söyledi. Karabat, "Genç bir nüfusumuz var ama ne kadarını kullanabiliyoruz? 12 milyon 893 bin gencin ne kadarı okuyor? Ne kadarı istihdam ediliyor? Yüzde 28 yani 3 milyon 648 bin genç ne okuyor ne işi var. Bizim bu gençleri ya üniversitede okutuyor olmamız lazım ya da iş sahibi yapmamız lazımdı" dedi.


Arge desteği lazım

Yaşanan işsizlik sorunu ve eğitimdeki eşitsizliklere de değinen Karabat, TÜİK'in son araştırmasını şu sözlerle değerlendirdi: "Bir araştırma var, gençlerimizin yüzde 75.5'i yurt dışında çalışmak istiyor çünkü iş yok. 9 milyon 734 bin genç iş bulamayacaklarını düşünüyorlar, iş bulsalar da hak ettikleri ücreti alamayacaklarını düşünüyorlar, güçlü bir tanıdığın olmadan iş bulamayacaklarını düşünüyorlar. 11 milyondan fazla genç bunu düşünüyor, adalet duygusu sarsılmış durumda, tüm gençlerimiz neredeyse aynısını düşünüyor. Fırsat eşitliği olmadığını düşünüyorlar, aynı şekilde iş konusunda da fırsat eşitliğinin olmadığını düşünüyorlar. Bu konuda liyakatı sağlamamız lazım, bilimsel araştırma yapan gençlerimiz elimizde tutmak için büyük firmalara arge desteği vermemiz lazım" önerisinde bulundu.


 

Yüzde 47'si mutlu

Katıldığı TV progamında TÜİK'in gençler üzerinde yaptığı araştırma sonuçlarına da değinen Karabat, "TÜİK diyor ki gençlerin yüzde 47'si mutlu. Esas soru şu, neden öyle diyorsunuz? 6 milyon 800 binden fazla genç 'ben hayatımdan memnun değilim.” diyor. Hiç kimsenin konuşmadığı rakamlardan bahsedelim, Türkiye'de günde bir kere sebze ya da meyve tüketemeyen gençler var. Ve bu sayı 6 buçuk milyon civarında. Sadece meyve tüketemeyen gençlerimiz var, 7 milyonun üzerinde bir rakamdan bahsediyoruz" tespitini yaptı.


Gençler hedef küçülttü

Özgür Karabat, ülkenin en iyi ünivesitelerinden mezun olmuş, yüksek lisans yapmış gençlerimizin hayal dünyalarının yıkıldığını ve şartlar yüzünden de hedef küçülttüklerini belirtti. Karabat, "Gençler çok umutsuz. Artık hedefleri küçülmüş. Ülkenin en iyi ünviersitelerden mezun gençler istanbul'da 3 bin liraya çalışırım diyor. Yüksek lisans yapmış öğrenci asgari ücrete çalışmaya razı hale gelmiş. En büyük zenginliğimiz olan gençlerin umutları kırmışız. Oysa Atatürk bu gençlerden bir ülke kurdu, Cumhuriyet'imizi kurdu" dedi.


 

İSTANBUL'DA GENÇLERİN YÜZDE SEKSENİ İŞSİZ

Araştırma sonuçlarında ortaya çıkan bir başka gerçeğe değinen Karabat, İstanbul'da yaşayıp işsizlik sorunu yaşayan gençlerin sayısının ne kadar çok olduğunu aktardı. Karabat, "İstanbul'da lise ve altında eğitime sahip gençlerin yüzde 80'i işsiz kaldı. Her şart altında çalışmayı kabul edecek durumda olan gençlerimiz bunlar. Bu gençlerin iş bulma alanı azalıyorsa demek ki iflas eden iş yerleri de var demektir. Biz bu gençlere nasıl destek verdik, evde otur sokağa çıkma. Tek destek bu. Bu konuda bizim büyükşehir belediyelerimizin başlattığı bir proje var. İlkini dün açıkladık, hem parti olarak hem de belediyelerimizle birlikte bu sorunu çözecek çalışmalar yapmaya devam ediyoruz" diye konuştu.

Yorumlar (0)