Darüşşafaka destek bekliyor

Türkiye'nin eğitim alanındaki ilk ve köklü kuruluşlarından Darüşşafaka Cemiyeti, Kurban Bayramı vesilesiyle eğitimde fırsat eşitliği misyonuna katkı sağlamak isteyen hayırseverleri desteğe davet ediyor.

İstanbul Haberleri 06.07.2021, 15:56 Zehra Çelik
Darüşşafaka destek bekliyor

158 yıldır eğitimle yaşamları değiştiren Darüşşafaka Cemiyeti, bu bayram da eğitimin olmazsa olmaz olduğuna inananları bağış yapmaya davet ediyor. Kurban Bayramı’nda Darüşşafaka Cemiyeti’ne bağış yapan hayırseverler, annesi veya babası hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz, 1.000’e yakın öğrencinin ihtiyaçlarına destek olabilecek. Öğrencilerinin et ihtiyacını yıl boyu yapılan adak bağışlarıyla karşıladığı için Kurban Bayramı'nda vekaleten kesimli kurban bağışı kabul edemeyen Darüşşafaka Cemiyeti'ne, annesi veya babası hayatta olmayan çocukların eğitimine destek olmak isteyen hayırseverler “bayram bağışı”nda bulunabiliyor.

Öğrencilerin ihtiyaçları için harcanacak

Bu yıl bayram bağışı için önerilen tutar 1.100 TL olmakla birlikte hayırseverler, Darüşşafaka'ya dilediği tutarda bağış yapabiliyor. Yapılacak bağışlar, bugün Darüşşafaka Eğitim Kurumları çatısı altında eğitim alan, 1.000’e yakın annesi veya babası vefat etmiş çocuğun başta eğitim olmak üzere beslenme, barınma ve diğer ihtiyaçlarının (eğitim malzemeleri, sağlık, kıyafet, cep harçlığı, sosyal ve kültürel aktiviteler vs.)  karşılanması için kullanılacak. 

72 ilde 905 çocuk

Darüşşafaka’nın 1863 yılında bu yana “eğitimde fırsat eşitliği” misyonuyla babası ya da annesi hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz, yetenekli çocuklara nitelikli eğitim olanağı tanıdığını belirten Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem, “Bugün ülkemizin 72 ilinden sınavla aramıza katılan, 905 çocuğumuza hem şefkatli bir yuva hem de çağın en ileri eğitim fırsatını hayırsever halkımızın ve kurumlarımızın desteğiyle sağlıyoruz. Çocuklarımız ortaokuldan başlayarak liseden mezun oluncaya kadar sekiz yıl boyunca okulumuzda tam burslu, yatılı, kolej seviyesinde eğitim alıyor. Üniversite eğitimleri boyunca da burs desteğimizi sürdürerek, 12 yıl boyunca çocuklarımızın eğitim hayatlarını destekliyoruz. Tıpkı bir ebeveyn gibi” dedi.Darüşşafaka’nın vekaleten kesimli kurban bağışı kabul edemediğini ifade eden Öktem, “Bununla birlikte bu özel dönemde öğrencilerimize bayram hediyesi olarak ‘eğitim’ vermek isteyen hayırseverler destekleriyle 158 yıldır yaşattığımız eğitimde fırsat eşitliğine güç katabilir.” diye görüşlerini dile getirdi. 
 
 

Yorumlar (0)
banner138
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?