Dayanışmaya destek olun!

Beylikdüzü Belediyesi Mayıs Ayı Meclis Toplantısı’nın 1. Birleşimi, iki yıl aranın ardından yenilenen Meclis Salonu’nda gerçekleşti. Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, “Toplumsal dayanışmayı büyütmek ve yaygınlaştırmak için Beylikdüzü’nde büyük bir gayret sarf ediyoruz. Hepinizi bu dayanışmaya destek olmaya çağırıyorum” dedi

Dayanışmaya destek olun!

Beylikdüzü Belediyesi Mayıs Ayı Meclis Toplantısı’nın 1. Birleşimi, iki yıl aranın ardından yenilenen Meclis Salonu’nda yapıldı. Açılış konuşmasına nisan ayında şehit düşen askerleri rahmetle anarak başlayan Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık ayrıca, nisan ayında 24 kadın cinayetinin işlendiğini de belirterek “Kadın cinayetlerini Beylikdüzü meclisinden bir kez daha lanetliyorum.”dedi. Giderek derinleşen ekonomik yoksulluğun çok ağır sonuçlar doğurduğuna değinen Çalık, “Yerel yönetimler olarak bu durumun sebebi bizler olmasak da, sonucuyla elbette mücadele etmek zorundayız. Beylikdüzü Belediyesi olarak, göreve geldiğimiz günden bu yana yeni sosyal belediyecilik uygulamalarını hayata geçiriyoruz, giderek zorlaşan yaşam şartlarıyla halkımızla birlikte mücadele ediyoruz. Tüm bu şartlar altında biz de sosyal politikalarımızı çeşitlendirmeye ve güçlendirmeye odaklandık.” şeklinde konuştu.

30 bin haneye ulaştırdık

Konuşmasının devamında gıda yoksunluğunun çözümünde kent bostanlarının önemli bir işleve sahip olduğunu vurgulayan Başkan Çalık, “Pandeminin başında Beylikdüzü’ne Yaşam Bahçesi’ni kazandırmıştık. Bugüne kadar, burada yetiştirdiğimiz 130 ton mahsulü, yaklaşık 30 bin ihtiyaç sahibi haneye ulaştırdık. Ancak bununla yetinmedik. Geçtiğimiz aylarda, ekonomik krizin iyice şiddetlenmesiyle çocukların yeterli beslenemediğini, ailelerin çocukların beslenme çantasına bir sandviç koyacak gücü bile olamadığını, hatta bu yüzden kimi çocukların eğitimden koptuğunu gördük. Bunun için ivedilikle hazırlıklara başladık ve Beslenme Saati uygulamasını hayata geçirdik. Şu anda Beylikdüzü Mutfak’ta her gün 879 ihtiyaç sahibi çocuk için, içinde sandviç, kuruyemiş, meyve ve süt gibi gıdaların olduğu beslenme çantaları hazırlıyoruz. Bu uygulamayı ve beraberinde toplumsal dayanışmayı büyütmek ve yaygınlaştırmak için Beylikdüzü’nde büyük bir gayret sarf ediyoruz. Hepinizi bu dayanışmaya destek olmaya çağırıyorum.” ifadelerini kullandı.

Sıcak yemek götürdük

Ramazan’ın dayanışma ve yardımlaşma ruhunu Beylikdüzü’nde yaşatmak için tüm imkanlarla vatandaşların yanında olduklarını da belirten Çalık, “Ramazan ayı boyunca her gün, Beylikdüzü Mutfak’ta 2 bin 500 kişinin sofrasına sıcak yemek götürdük. Ayrıca; iftar saatine yetişemeyen komşularımıza Metrobüs Meydanı’nda çorba ve sıcak yemek ikram ettik. Ramazan’da komşularımızın evlerine konuk olduk. Her birine misafirperverlikleri için teşekkür ederim. Düzenlediğimiz Ramazan etkinliklerinde komşularımızın dert ve tasalarından biraz olsun uzaklaşmalarını istedik. Tüm faaliyetlerimizle hem toplumsal dayanışmayı hem de birlik ve beraberliğimizi güçlendirdik.” şeklinde konuştu.

İlk adım atıldı

3 Köy 3 Meydan projesiyle ilgili de meclisi bilgilendiren Çalık, “3 Köy 3 Meydan projemizin son ayağı olan Kavaklı mahallemizde kent meydanı için yıkım çalışmaları nisan ayında başladı. İlk olarak, belediyemize ait binanın yıkımını gerçekleştirdik. Projeyi tamamladığımızda, dinlenme alanı, çocuk oyun alanı, etkinlik alanı ve trafiğe kapalı yürüyüş yolu gibi halkımızın sosyal ihtiyaçlarına cevap veren, insanlarımıza nefes aldıran fonksiyonel alanları bu bölgeye kazandırmış olacağız. Böylelikle de 3 Köy 3 Meydan projemizi gerçekleştirmiş olacağız. Komşularımız için uygun alanlarımızı çok fonksiyonlu olarak planlamaya başladık ve sürekli hizmet alabilecekleri noktalara dönüştürüyoruz.” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?