DİSK, Taksim'e yürümekten neden vazgeçtiklerini açıkladı: 'Başka seçenek yoktu'

DİSK, Taksim'e yürümekten neden vazgeçtiklerini açıkladı: 'Başka seçenek yoktu'
DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Barikat ortadan kalkmadıktan sonra önümüzde başka bir seçenek yoktu. Alanda çocuğu ile gelenler vardı. Kitlenin güvenliği açısından eylemi sonlandırdık” dedi.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde Türkiye'nin birçok noktasında kutlandı. Saraçhane'deki toplanma alanından Taksim'e doğru yürümek isteyen gruplar polislerin müdahalesiyle karşı karşıya kalırken yaşanan olaylar sonucunda 236 kişi gözaltına alındı ve 28 polis de yaralandı.

Özgür Özel'in ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun beraberindeki sendikalarla birlikte Saraçhane'den polisin kapattığı Bozdoğan Kemeri'ne doğru yürümesi bekleniyordu ancak yaklaşık bir saat boyunca Saraçhane'de bulunan Özel, alandan ayrıldı. DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve TDB’nin oluşturduğu Tertip Komitesi de eylemi sonlandırma kararı aldı.

T24’ten Cengiz Anıl Bölükbaş’a konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, kitlenin güvenliği gerekçesiyle Taksim iradelerinden vazgeçmeden eylemi sonlandırma kararı aldıklarını açıkladı.

2023’ten itibaren hem hukuksal hem fiili bir mücadele yürüttüklerini söyleyen Çerkezoğlu, “Taksim’de olma irademizden vazgeçmeden ve hukuksal olarak da hem Avrupa Mahkemelerinin kararları hem de Anayasa Mahkemesi kararıyla Taksim’in 1 Mayıs meydanı olduğu bir hukuksal hakikat haline de geldi. Aynı zamanda bütün bir toplum açısından, bütün bir işçi sınıfı açısından bugün yaşadığımız bu ağır tablo karşısında Taksim Meydanı’nın anlamı, değeri bir toplumsal gerçeklik olması da açıkça ortada. Bu sebeple özellikle biz geçen yılki Anayasa Mahkemesi kararından sonra ‘Anayasa Mahkemesi’nin kararına sahip çıkmak ve Anayasal düzene sahip çıkmaktır’ diyerek 2024 1 Mayıs’ını Taksim’de yapmak istediğimizi ilan ettik ve bununla ilgili çalışmalarımıza başladık. Yaklaşık bir aydır seçimlerden sonra bununla ilgili açıklamamızı yaptık. İş yerlerinden başlayarak bir hazırlık sürecini yürüttük, bütün kurumlarla, işte İstanbul Valiliği ile görüşmeler yaptık. Aslında bugün gelinen nokta yani bu kadar büyük bir ablukaya rağmen binlerce kişinin Saraçhane Meydanı’nda toplanması son derece önemlidir. Bu aslında işçi sınıfının anayasal düzene sahip çıkma iradesinin bu toplumda çok büyük bir karşılık bulduğunu gösteriyor. Aynı zamanda bütün Türkiye’de çok kitlesel 1 Mayıs’lar oldu çünkü geçekten yaşadığımız ağır tablo ve önümüzdeki dönemde uygulanacak olan ‘kemer sıkma politikaları’na karşı da bir irade beyanı 1Mayıs meydanlarında ortaya çıkan tablo” dedi.

“Görüşmelerde barikatın kalkmayacağını söylediler”

Bu süreçte 1 Mayıs’ı Taksim Meydanı’nda yapmak için irade beyanında bulunduklarını ve bir ayı aşkın bir süredir bunun için mücadelemizi yürüttüklerini dile getiren Çerkezoğlu, İstanbul Valiliği ve İçişleri Bakanlığı’yla yaptıkları görüşmelerde hiçbir biçimde Taksim’de kutlama yapılmasına izin verilmeyeceğinin hem yazılı hem sözlü biçimde ifade edildiğini aktardı.
Buna rağmen Taksim iradesinin arkasında durduklarını ifade eden Çerkezoğlu, şunları söyledi:
“Bugün de yine bir kez daha alanda toplanan binlerce kişiyle beraber en önde DİSK kortejiyle barikata kadar dayandık. Bir kez daha alandaki emniyet güçleriyle ve valilikle görüşmeler yaptık ama hiçbir biçimde bu fiziki barikatın açılmayacağını söylediler. Aslında biz birden fazla koldan Taksim’e yürümeyi hedeflemiştik çünkü daha önceki yıllarda da tek bir yerde toplanıp Taksim’i zorlamaya çalıştık. Bunları yaşadığımız için bu deneyimlerden de hareketle 3-5 hatta her kurumun bir kolda olduğu farklı kollardan Taksim’de buluştuğumuz bir 1 Mayıs yapalım diye planlamıştı. Ama son gün tek kola inmek durumunda kaldı. Bugün orada barikata kadar dayandık, orada çeşitli arbedeler yaşandı ama görüşmeler yoluyla barikatın aşılmayacağını gördük. Ondan sonra da tertip komitesi olarak bir değerlendirme yaptık.”

“Kitlenin güvenliği açısından sonlandırma kararı aldık”

“Kitlenin güvenliği gerekçesiyle Taksim irademizden vazgeçmeden eylemi sonlandırma kararı aldık” diyen Çerkezoğlu, “Çünkü toplumsal mücadelelerde gerçekten bir anda olmuyor. 2010’da biz kitlesel bir biçimde 1 Mayıs’ı yaptık ama o süreci 2004’te başlatmıştık. Toplumsal mücadelelerde, ki Taksim bir demokrasi mücadelesi, kazanımlar bir anda olmuyor. 2024 1 Mayıs’ı yeniden Taksim’in kazanılması için çok büyük bir adım oldu, çok ciddi bir irade beyanı oldu. Bu kadar büyük bir baskıya rağmen binlerce kişinin Saraçhane’de toplanması çok önemli bir şey. Bize sabah erken saatlerde ‘Taksim’e gidemezsiniz’ dediler. Biz buna rağmen barikata kadar yürüdük, yeniden görüşmelerimizi yaptık. Ancak barikat ortadan kalkmadıktan sonra önümüzde başka bir seçenek yoktu. Barikatın aşılmayacağını gördükten sonra bu noktada bir karar almak gerekiyordu. Daha zorlamanın bir karşılığı yoktu. Taksim’de yapamazsınız yanıtı verildiğinde biz ‘tamam’ deyip Maltepe ve Yenikapı’da yapıyoruz da diyebilirdik. Taksim iradesinin arkasında sonuna kadar durduk. Birden fazla koldan Taksim’e yürümek için çağrılarımızı yaptık. Ama biz bütün herkesi oraya çoluğu çocuğuyla çağırdık. Alanda bebekleriyle gelen insanlar vardı. Bütün arkadaşlarla beraber ortak bir karar aldık” dedi.

“Eksikliklerimizi gidermek boynumuzun borcu”

Saraçhane’de toplanan kitlenin geleceğe dair bir irade beyanı ve çok büyük bir umut olduğunu söyleyen Çerkezoğlu, “Bu süreçte tabii ki eksiklerimiz olmuştur. Özellikle son anda tek kola düşülmesinin yarattığı eksiklerimiz oldu. Bunları gidermek boynumuzun borcu. Ama bizim açımızdan süreci böyle planladık ve bu şekilde de hayata geçirdik. Önümüzdeki 1 Mayıs için de bu irademizden vazgeçmeyeceğiz. Bugüne kadar aklımıza gelmeyen, eksik yaptığımız şeyleri göz önünde bulundurarak basınç oluşturacağız.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.