Dünya basını iki yüzlü!

Bu yıl 2.'si düzenlenecek olan Uluslararası Srebrenitsa Boşnak Soykırımı Anma Koşusu'nun basın toplantısı, Yeşilyurt Spor Kulübü’nde yapıldı. Toplantıda konuşan Tükiye Bosna Sancak Derneği Başkanı Muhammed Sancaktar, Rusya Ukrayna savaşına atıf yaparak, “Dünya basınının nasıl ikiyüzlü olduğunu hepimiz görüyoruz” dedi

İstanbul Haberleri 29.06.2022, 12:50 29.06.2022, 12:53 Burak ZİHNİ
Dünya basını iki yüzlü!

Doğu Bosna'da bulunan Srebrenitsa bölgesinde 11 Temmuz 1995 yılında 8 bin 372 Bosnalının Sırplar tarafından katledilmesi anısına gerçekleştirilen Uluslararası Srebrenitsa Boşnak Soykırımı Anma Koşusu, 3 Temmuz Pazar günü İstanbul Yeşilköy Balıkçılar Meydanı'ndan start alacak. Bu yıl 2.'si düzenlenecek olan organizasyonun, birlik ve beraberlik açısından önemine vurgu yapılan toplantıda konuşmacıların yanı sıra Bosna ve Balkan derneklerinin temsilcileri de Bosna soykırımı hakkında duygu ve düşüncelerini aktardı. Yeşilyurt Spor Kulübü’nde gerçekleşen toplantıya Bakırköy Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Sait Babaoğlu, Bakırköy Belediye Başkan Yardımcısı Cavit Ganiç, CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Şemside Yener, Tükiye Bosna Sancak Derneği Başkanı Muhammed Sancaktar ve İstinye Üniversitesi Üroloji Hekimi Prof. Dr. Adem Fazlıoğlu ve 21 vakıf ile dernek yöneticisi katıldı.


Yanında olacağız

Toplantıda konuşan Bakırköy Belediye Başkan Yardımcısı Cavit Ganiç, Balkanlardaki zulmün aslında 1 Mart 1992 yılına kadar uzandığını vurgulayarak, “Srebrenitsa Boşnak Soykırımı anısına düzenlediğimiz koşunun 2.'si için düzenlediğimiz basın toplantısına katılım sağlayan herkese teşekkür ederim. Bugün çok önemli bir anma için buradayız. Boşnak soykırımının başlangıcı 1 Mart 1992 yılına dayanıyor. 11 Temmuz 1995 Srebrenitsa soykırımı da bunlardan bir tanesi. Doğu Bosna bölgesi bu süreçte yaklaşık 200 bin vatandaşımızın hayatına mal oldu. Biz Bakırköy Belediyesi olarak, bu davada Boşnak kökenli vatandaşlarımızın daima yanında olacağız” dedi.Kendimiz duyuracağız

Ukrayna'daki yaşanan olaylara değinerek dünya basınını ikiyüzlü olmakla suçlayan Türkiye Bosna Sancak Derneği Başkanı Muhammed Sancaktar ise “Biz geçen sene bu organizasyonun ilkini düzenledik. Kimsenin yapmadığı ve kullanmadığı bir dil kullanarak bu durumu spor dili kullanarak gerçekleştirdik ve bunun çok doğru bir karar olduğunu geri dönüşlere bakarak söyleye biliriz. Biz düzenlediğimiz bu organizasyonlarla sesimizi duyurmaya devam edeceğiz ama şunu söyleyeyim, o gün gerçekleşen soykırım sadece Bosnalılara karşı değil, tüm Müslümanlara yapılmış bir haksızlık olarak algılamalıyız. Bugün Ukrayna'nın yaşadığı duruma hepimiz şahit oluyoruz. Dünya basınının nasıl ikiyüzlü olduğunu hepimiz görüyoruz. Biz kendi sesimizi kendimiz duyuracağız. Bu tarz organizasyonlar bizim gibi haksızlığa uğrayan halklar için gerçekten çok önemli. Koşu için yapılan kayıtlara baktığımızda bu sene katılım daha çok olacak diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.


Bizim için çok önemli

Toplantıda konuşan CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Şemside Yener de “Geçen yıl olduğu gibi bu yılda buradayız. Bizim için 11 Temmuz 1995 Dünya tarihinde kara bir lekedir. Kendilerini Modern olarak tanıtan toplulukların gözleri önünde işlenmiş bir soykırımdır. Bu soykırımda en az 8 bin 372 insanın katledildiğini biliyoruz. Buradaki birlik ve beraberliğimiz bizim için çok önemli. Bu kapsamda 3 Temmuz günü gerçekleştirilecek 2. Uluslararası Srebrenitsa Boşnak Soykırımı Anma Koşusu'na hepinizi davet ediyorum” şeklinde konuştu. Organizatör Ozan Demir ise “Biz birçok organizasyonun düzenleyen bir yapı olarak, geçen sene ilkini düzenlediğimiz bu etkinliğe 2 binin üzerinde katılımcı bekliyoruz. 13 farklı ilden sporcuların katılım sağlayacağı koşu 3 Temmuz Pazar günü saat 09.00'da Yeşilköy Balıkçılar Meydanı'nda başlayarak sporcuların Florya'ya kadar koşarak toplam 8 bin 372 metrelik mesafe kat ettikten sonra başlangıç noktasında yarış sonlanacaktır. Katılım sağlayan tüm sporseverlere anı madalyası ve katılım belgesi verilecektir” dedi.

Yorumlar (0)