Dünya Sivaslılar Günü Beylikdüzü'nde kutlandı

4 Eylül Dünya Sivaslılar Günü, Beylikdüzü'nde düzenlenen etkinliklerle kutlandı. 4 Eylül'ün 102'inci yıldönümünde gerçekleştirilen etkinliklere çok sayıda isim katıldı

İstanbul Haberleri 05.09.2021, 19:51 06.09.2021, 09:23 Burak ZİHNİ
Dünya Sivaslılar Günü Beylikdüzü'nde kutlandı

4 Eylül'ün 102'inci yıl dönümü Beylikdüzü Sivaslılar Derneği tarafından, ilçede gerçekleştirilen etkinliklerle kutlandı. Etkinliklere Beylikdüzü Sivaslılar Dernek Başkanı Eyüp Günay, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, Beylikdüzü Kaymakamı Mustafa Altınpınar, CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker ve çok sayıda isim katıldı. 4 Eylül'ün yıldönümünde böylesi bri etkinliğe imza attıkları için mutlu olduklarını söyleyen Dernek Başkanı Eyüp Günay; “4 Eylül'ün 102'inci yıldönümü ve 10'uncusunu kutladığımız Dünya Sivaslılar Günü'nü kutluyoruz. Pandemi süreci bizlere sağlık ve huzurun her şeyden daha önemli olduğunu, elimizdekilerin ne kadar değerli olduğunu anımsattı. Soğuk memleketlerin, sıcak insanları olan bizler birbirimize dokunmayı çok özlemişiz. Bu sebeple kovit sebebiyle canlarını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyorum. Ümit ediyorumk ki tüm halkımız aşı olsun, sağlıklı günlere kavuşsun. Bugüne gelirsek. Bugün 4 Eylül. Bugün öyle herhangi bir gün değil. Bugün kurtuluş mücadelesinin başlangıcı, Türk milletinin bir karış toprağına sahip çıkma günü. 4 Eylül, kurtuluşa giden yolun meşalesinin yakıldığı gündür. 4 Eylül, Sivas Kongresi ile vatanın bölünmez bütünlüğünü Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde ilan ettiği gündür. Sivas Kongresi ile 102 yıl önce cumhuriyetin temelleri atılmıştır. Beylikdüzü Sivaslılar Derneği olarak 10 yıl önce rahmetli Halit Tuna başkanımız öncülüğünde ilk defa Sivaslılar Günü'nü kutlamıştık. O günden, bu günlere belediye başkanlarımızın ve kaymakamlarımızın destekleri ve katılımlarıyla bu etkinliklerimizi gururla devam ettiriyoruz” ifadelerini kullandı.

beylikdüzü sivaslılar derneği
 

Dernek binası yapılıyor

Beylikdüzü'nde dernek binası inşatının başladığını ve devam ettiğini de anlatan Günay, “Hani derler ya dünyada mekan, ahirette iman. Geçen yıl pandemiye rağmen burada yaptığımız kutlamalarda fahri hemşehrimiz Mehmet Murat Çalık başkanımızın söz verdiği yer ve Demir Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir'in inşaatını üstlendiği dernek binamızın inşaatı başlamış ve devam etmektedir. Beylikdüzü'ne yakışır bir eser bırakacakları için kendilerine tüm Sivaslı hemşehrilerimiz adına teşekkür ediyoruz. Her ne iş yaparsanız yapın, iyi işler için iyi ekibe ihtiyaç vardır. Bizim de her koşulda, bu dernek için çalışan dernek yönetimime teşekkür ediyorum” dedi.


Dünya Sivaslılar Günü


 

4 Eylül hepimizin günü

Etkinlikte konuşan Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık ise 4 Eylül'ün sadece Sivaslılara ait olmadığını ülkesini seven herkese bütün Türk vatandaşlarına ait kutlu bir gün olduğunu söyledi. Çalık, “Bugün kıymetli bir gün. Türkiye Cumhuriyeti'nin kırılma anlarından bir tanesi. Hiçbir zaman unutmayacağımız bir tarih. 100 senede geçse 102 sene de geçse 200 sene de geçse bu tarihler hep anımsanacak. Bunları bizden sonraki nesillere de aktarmak her birimizin boynunun borcu. Misaki Milli sınırlarımızın ne kadar kıymetli olduğunu da anlıyoruz. Biz 2014 yılında İmamoğlu başkanımla beraber Sivaslılar Derneği'yle başlatılan sürece katkı veriyoruz. Aslında yaptığımız şey bu kadar. Derneğin inşaatı noktasında da Hamit Demir canla başla çalışıyor. Bir kere daha huzurlarınızda ona da teşekkür ediyorum. Eyüp başkanım benim fahri hemşehri olarak görüyor sağ olsun var olsun. Ama kaymakamamıza da teşekkür etmek gerek. Bu kentle ilgili her çalışmamıza destek vermiştir, bundan sonra da destek olacağından hiç şüphem yok. Burada bir süreç işliyor. Bu ülke inşallah kurucu değerlerine bağlı evlatlar yetiştirir. Kurucu değerlerin bizim için ne kadar kıymetli olduğunu hepimiz biliyoruz. Biz 4 Eylülleri anlatmaya devam edeceğiz. Güzel işler yapıyoruz, derneklerimiz de güzel işlere katkı veriyor. Teşekkür ediyorum. 4 Eylül sadece Sivas'a ait değil bu ülke için kalbi atan herkesin düşünmesi gereken kavramlar” dedi.


Dünya Sivaslılar Gün


Zafere giden yol Sivas'tan geçti

Beylikdüzü Kaymakamı Mustafa Altınpınar da burada yaptığı konuşmada Sivas Kongresi'nin önemini hatırlattı. Altınpınar, “102 yıl önce Türk milleti Sivas'ta özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir şiarıyla bir araya geldi. Bu sebeple Sivas Kongresi, büyük önderimiz Atatürk'ün önderliğinde gerçekleştirdiğimiz Kurtuluş Savaşı'nda çok önemli bir mihenk taşı olmuştur. Yok olması beklenen bir milletin kaderi bir araya gelmeleriyle değişmiştir. Vatanın her köşesinden gelen insanlar tarafından gerçekleştirilen bu kongre sonrası Türk milleti kurtuluşa ulaşmıştır. Vatan için savaşıldı ve zafer hep birlikte kazanıldı. İşgal altındaki bir memleket, Atatürk'ün önderliğinde Sivas'ta bir araya gelerek zafere giden yolun esaslarını belirledir” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
banner138